مثلث عکاسی یک تصویر خوب شامل سه فاکتور کلیدی است : ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر. این سه فاکتور کلیدی و مؤثر همواره سه ضلع سازنده‌ی یک عکس بوده‌اند. در تصویر زیر چگونگی کار ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر در عکاسی برای یک عکاس غیرحرفه‌ای توضیح داده شده است.

اگر یک عکاس آماتور یا مبتدی هستید، با استفاده از این تصویر به راحتی می‌توانید با تنظیمات مختلف روی دوربین DSLR خود آشنا شوید.

تنظیماتی که در این تصویر به آن‌ها اشاره شده به مثلث عکاسی معروف هستند.

ایزو (International Standards Organization or ISO)

 ISO حساسیت سنسور دوربین عکاسی دیجیتال به نور است. عبارت ISO مخفف اصطلاح International Standards Organization یا سازمان بین‌المللی استانداردسازی است. نرخ ایزو در عکاسی که از ۲۵ تا ۳۲۰۰ متغیر است، بیانگر حساسیت به نور است. هرچقدر این عدد کمتر باشد، حسگر تصویر به نور حساسیت کمتری دارد. هر چه عدد ISO بالاتر باشد (و حساسیت بیشتر شود) سنسور تصویر قوی‌تر کار کرده تا عکس مؤثری ثبت کند که در نتیجه آن نویزهای دیجیتال بیشتری تولید می‌شوند. شاید از خود بپرسید نویز دیجیتال چیست؟ هرگونه سیگنال نوری که از سوژه ساطع نشده باشد و در نتیجه، رنگ تصادفی روی تصویر ایجاد کند را نویز دیجیتال می‌گویند. سنسورهای تصویر در دوربین عکاسی دیجیتال طوری طراحی شده‌اند که در ISO های پایین (همانند فیلم) عملکرد خوبی داشته باشند که در اکثر دوربین‌های عکاسی دیجیتال این مقدار ISO 100 است، بعضی از دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای، دارای ایزو ۵۰ یا حتی ۲۵ نیز هستند.

دریچه دیافراگم (aperture)

دریچه‌ی یک لنز میزان بازشدگی دیافراگم است که حجم نور فوکوس شده عبوری از لنز را نشان می‌دهد. در f-stop کوچک، مثلاً f/2 حجم عظیمی از نور به درون لنز وارد خواهد شد و این موضوع در کسری از ثانیه نیز اتفاق خواهد افتاد؛ اما در f/22 احتمالاً دیافراگم در کوچک‌ترین وضعیت خود قرار دارد و حجم نور کمی وارد لنز خواهد شد.

سرعت شاتر (shutter speed)

سرعت شاتر مدت زمان باز بودن شاتر دوربین برای عکاسی را کنترل می‌کند. سرعت شاتر بر حسب کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود و بیانگر سرعتی است که پرده‌های جلوی فیلم عکاسی باز و بسته می‌شوند. با استفاده از سرعت شاتر می‌توانید تصویر دنیا را در کسری از ثانیه ثبت کنید یا با تنظیم آن روی سه یا چهار ثانیه، عکس بگیرید.

Picture-Explains-How-Aperture-Shutter-Speed-And-ISO-Work-In-Photography

مقالات پیشنهادی:

آموزش کنار هم قرار دادن دو یا چند عکس در نرم‌افزار ادوب فتوشاپ

عکس‌های شگفت‌انگیز از طراحی روی دست: ۱۷ تصویر از ۵ هنرمند

فناوری گفت و گوی انسانی را نابود کرد : ۱۲ عکس برای اثبات

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر