اگر می‌خواهید موفق شوید، باید با مردم موفق‌تر همدم شوید و رفت و آمد کنید؛ زیرا شما شبیه کسانی میشوید که بیشترین زمان خود را با آنها سپری میکنید.

این مقاله را مطالعه کنید : چرا افراد موفق دوستان بازنده خود را پشت سر می‌گذارند

درست مانند پدر و مادرها که بچه‌هایشان را از دوستی با برخی بچه‌های دیگر منع می‌کنند. دلیلش این است که بزرگ‌سالان نیز گذران زمان با کسانی که می‌خواهند شبیه آن‌ها شوند، برایشان مهم است.

پس لازم است با افرادی نشست و برخاست داشته باشید که نگرش مثبت دارند و در زندگی به فکر راه حل مشکلها هستند. کسانی که می‌دانند می‌توانند هر کاری را که اراده کنند، انجام دهند. اگر بخواهید، می‌توانید زندگی موفقی را برای خودتان خلق کنید. مهم نیست چطور شکست می‌خورید، راه بعدی را امتحان کنید و ادامه دهید. مشکل را برطرف کنید، آن را دور بزنید یا از آن عبور کنید، ولی هرگز تسلیم نشوید. همیشه راهی هست. مهم نیست در کجا به دنیا آمده‌اید، چه نژاد و چه رنگ پوستی دارید، چند سالتان است و از خانواده‌ی ثروتمند هستید یا فقیر.

یادتان باشد همانطور که اعتماد به نفس مسری است، عدم اعتماد به نفس نیز واگیر دارد.

به همین خاطر انسان‌ها را به دو دسته بخش‌بندی می‌کنند: لنگری و موتوری. افراد لنگری را رها کنید و با افراد موتوری هم‌نشین باشید، زیرا افراد کوشا به جایی می‌روند و سرگرمی بیشتری دارند، اما افراد لنگری تنها شما را پایین می‌کشند.

افراد مثبت باور دارند که می‌توانند بر هر مشکلی غلبه کنند و هر مسئله‌ای را حل کنند.

انتخابگر باشید

البته هیچ چیز محال نیست، همیشه حق انتخاب وجود دارد. جان آساراف، نویسنده‌ی راهنمای بچه‌های خیابانی برای رسیدن به همه چیز، می‌گوید: «وقتی نمی‌خواهم با کسی هم‌نشین باشم، مدتی با او معاشرت نمی‌کنم. اینکه می‌توانم مثبت باقی بمانم، جای شکر دارد و این نعمتی است که من با کسانی که شاد هستند معاشرت می‌کنم، کسانی که در حال پیشرفت هستند، کسانی که می‌خواهند یاد بگیرند، کسانی که اهمیتی به شنیدن «متأسفم» یا «متشکرم» نمی‌دهند و زمان را خوب سپری می‌کنند.»

success-quote

هیچ چیزی غیرممکن نیست ، خود کلمه ی غیر ممکن می گه : « من ممکنم »

این مقاله را مطالعه کنید : موفقیت خود را تضمین کنید : ۵ اقدام کلیدی

حال بیایید با هم تمرینی با ارزش را اجرا کنیم.

فهرستی از نام کسانی تهیه کنید که به طور منظم با آن‌ها زمان می‌گذرانید. همکاران، همسایگان، دوستان، افراد، تشکل‌های اجتماعی، اعضای گروه مذهبی و …، سپس بازگردید و در کنار نام کسانی که منفی هستند و فکرهای سمی‌دارند، علامت منفی بگذارید و در کنار نام کسانی که مثبت و مؤدب هستند، علامت مثبت بگذارید. سپس متوجه می‌شوید که الگویی در حال شکل گرفتن است. شاید محل کار شما پر از شخصیت‌های منفی باشد، یا دوستان شما در هر کاری که انجام می‌دهید «نه» می‌آورند، یا شاید اعضای خانواده‌ی شما همواره شما را تحقیر می‌کنند و اعتمادبه‌نفس و عزت نفس شما را پایین می‌آورند.

از این گذشته مطمئنم کسانی را میشناسید که وقتی قدم به اتاق میگذارند، همهی انرژی شما را تحلیل میبرند. من به این آدمها خونآشامهای روانی میگویم. سعی کنید دیگر زمان خود را با آنها نگذرانید.

کسانی که همیشه در حال گله و شکایت هستند، دیگران را برای شرایطی که دارند مقصر می‌شمارند، بهانه می آورند، در مورد دیگران پیش‌داوری می‌کنند، شایعه‌های منفی پخش می‌کنند و در مورد بد بودن شرایط صحبت می‌کنند. با آن‌ها نیز زمان خود را نگذرانید.

کسانی که با یک تلفن ساده، روز شما را پر از تنش و اضطراب و اختلال می‌کنند.

کسانی که به شما میگویند رؤیاهایتان غیر ممکن است، شما را از هدفهایتان باز میدارند و سعی میکنند شما را تا سطح خودشان پایین بکشند. اگر این طور است، زمان آن رسیده که دوستان جدیدی پیدا کنید.

این مقاله را مطالعه کنید : به موفقیت خود ایمان داشته باشید

اگر تنها باشید، بهتر از این است که زمان خود را صرف افرادی با فکرهای منفی و سمی کنید.

باید آگاهانه تلاش کنید تا خود را در گروه افراد مثبت، مترقی و سطح بالا قرار دهید. کسانی که شما را باور دارند، شما را به تعقیب رؤیاهایتان تشویق میکنند و برای پیروزی شما شادی میکنند. خود را در جمع متفکران، آرمان‌گرایان و رؤیاپردازان مثبت قرار دهید.

خلاصه اینکه اطراف خود را پر از مردم موفق کنید و از آن‌ها بخواهید که روش‌ها و راهبردهای موفقیت خود را به شما بگویند. سپس آن روش‌ها را امتحان کنید تا ببینید برای شما مناسب هستند یا خیر. آنچه را آن‌ها مطالعه کرده‌اند، بخوانید و مانند آن‌ها فکر کنید. اگر این روش‌ها نتیجه می‌دهند، خود را با آن‌ها تطبیق دهید. اگرنه، آن‌ها را کنار بگذارید و به جست و جو و آزمایش ادامه دهید.

این مقاله را مطالعه کنید :  ۵ کتاب مورد علاقه‌ی بیل گیتس در سال ۲۰۱۴

بزرگ‌ترین تحول نسل ما این است که بشر متوجه شد با تغییر نگرش‌های درونی ذهن، می‌توان جنبه‌های بیرونی را تغییر داد.

برگرفته از کتاب «درود بر خودم! – بر اساس کتاب اصول موفقیت جک کنفیلد» تألیف و ترجمه‌ی: جلال طحان

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر