منبع محبوب و دوست داشتنی افرادی که می‌خواهند به خارج سفر کنند یعنی وب‌سایت MoveHub.com این اینفوگرافیک بی‌نظیر را که راهنمایی جالب و مفید برای معرفی زبان دوم در کشورهای مختلف در سراسر جهان است را تهیه کرده و به افراد علاقه‌مند ارائه کرده است.

برخی از اطلاعات ارائه شده در این اینفوگرافیک به نوعی مشخص و تکراری ست : به عنوان مثال اکثر افراد می‌دانند که زبان دوم کانادا زبان فرانسوی ست و زبان دوم آمریکا اسپانیایی ست. با این حال، برخی اطلاعات مندرج در این راهنما نیز به خوبی نشان می‌دهد که چطور وقایع تاریخی هنوز هم از نقطه نظر زبان‌شناسی امروز ، برخی کشورها را تحت تأثیر قرار داده است. برای مثال، زبان دوم استرالیا، ماندارین است و برخی کشورها در قاره‌ی اروپا به زبان ترکی صحبت می‌کنند. در بین محبوب‌ترین زبان‌های دوم، زبان انگلیسی رتبه‌ی اول را به خود اختصاص داده است که با توجه به استفاده‌ی گسترده و بین‌المللی این زبان تعجبی هم ندارد که این رتبه را به دست آورد، بعد از انگلیسی نیز فرانسه رتبه‌ی دوم و در نهایت زبان روسی رتبه‌ی سوم را به خود اختصاص داده است.

زبان دوم کشور عزیزمان ایران نیز ترکی آذربایجانی ست که جا دارد به آذری زبان‌های عزیز تبریک بگوییم.

second-languages-map

مسلماً این اینفوگرافیک به کمی ترجمه و ویرایش به جهت مناسب سازی برای استفاده‌ی ایرانیان عزیز نیاز دارد اما با توجه به اینکه مخاطب آن اکثراً زبان آموزان و اساتید زبان و علاقه‌مندان به مهاجرت هستند و از آنجا که زبان به کار رفته در آن زبان انگلیسی ست و اکثر افراد جامعه ایرانی بخصوص نسل جوان نیز با این زبان آشنایی نسبی دارند بنده ترجیح دادم نسخه‌ی اصلی را در وب‌سایت خدمت شما کاربران گرامی ارائه کنم.

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر