کارآفرین، خیر، بیلیونر و یک سرمایه گذار نابغه و فوق‌العاده، وارن بافت چهارمین مرد ثروتمند جهان و بعد از بیل گیتس دومین فرد ثروتمند در ایالات متحده است.

وارن بافت سرمایه گذاری را از سن ۱۱ سالگی شروع کرده و در سن ۱۳ سالگی با فروش برگه های نکات مسابقات اسب سواری خودش ، تجارت خود را به عنوان پسری روزنامه فروش آغاز کرد. او رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی یک شرکت چند ملیتی به نام برکشایر هاتاوی با سهامی به ارزش خالص ۱۶۲ بیلیون دلار است. اما جدا از پول و تجارتش، بهترین بخش از شخصیت او اخلاق و اصول معنوی و بشردوستانه است. او حقیقتاً یک انسان نوع دوست و خیر است زیرا با خود عهد کرده که تمام ثروتش به ارزش ۵۸.۵ بیلیون دلار را به مؤسسات خیریه اهدا کند.

در طول زندگی‌اش، وارن بافت، برخی از افکار ارزشمند خود در مورد زندگی، بخشندگی و سخاوت، پول و سرمایه گذاری را به اشتراک گذاشته است.

در این مقاله ۱۲ درس ارزشمند از این انسان با شخصیت و نوع دوست درباره کسب و کار و سرمایه گذاری ذکر شده است.

66bb4c0de35d33c3e47e7dc616ef8fdb

بهترین نقل قولهای وارن بافت

 1. به اعتبار و هویتتان بها دهید.

۲۰ سال طول میکشد تا اعتبار و شهرتی برای خود دست و پا کنید در صورتی که تنها ۵ دقیقه برای نابودی آن کافیست. اگر در این مورد فکر کنید، کارها را به گونه ای متفاوت انجام خواهید داد.                                                                                                     

برای اعتبار و شهرت خود و شرکتتان بیشترین بها و ارزش را قائل باشید. همان طور که او می‌گوید زمان زیادی برای ساختن اعتبار و وجهه ی کاری لازم است ولی تنها یک عمل اشتباه می‌تواند آن را در یک چشم به هم زدن نابود کند. بنابراین شهرت خود را ایجاد و هیچ وقت و به هیچ وجه کاری انجام ندهید که مجبور به مسامحه بر سر آن شوید.

 1. برای آینده ای بهتر و ایده آل تر کار کنید.

امروز شخصی زیر سایه نشسته است زیرا مدتها قبل فرد دیگری درختی کاشته است.                                                                                                

اگر شما آرزوی آینده ای بهتر را دارید، پس باید بذرهایتان را بر این اساس بکارید. چیزی که هم اکنون از آن لذت می‌برید حاصل تلاش‌های گذشته شماست. شما باید تمام توان و تمرکز خود را بر روی کار کنونی خود قرار دهید، برای آن عرق بریزید و بهترین استفاده را از زمان حال برای ساختن آینده ای بهتر ببرید.

 1. ارزش آفرینی کنید.

قیمت و بها آن چیزی است که پرداخت میکنید. ارزش چیزی است که بدست میآورید.

شما برای هر برندی به دلیل خدماتش ارزش قائل هستید، و زمانی که شما خدمات خود را به مشتری‌هایتان ارائه می‌دهید اتفاقی مشابه برایتان رخ می‌دهد. ارزش برند شما مستقیماً توسط خدماتی که ارائه می‌دهید تعیین می‌شود.

 1. پیرامون گروه بهتر باشید.

بهتر است با افرادی که از شما برتر هستند رابطه داشته باشید. همکارانی که رفتارشان از شما بهتر است را انتخاب کنید و خواهید دید که بی اراده مانند آنها خواهید شد.

اگر می‌خواهید موفق شوید بهتر است خود را با افراد موفق احاطه کنید. شما تبدیل به کسی خواهید شد که بیشتر با او وقت می‌گذرانید. پس خردمندانه افرادی را که اوقات خود را با آن‌ها سپری می‌کنید انتخاب کنید.

 1. صبر کلید موفقیت است.

اهمیتی ندارد چقدر استعداد و تلاش شما عالی و بزرگ است، بعضی چیزها نیازمند زمان است. با داشتن ۹ زن حامله نمیتوانید بچه ای را در عرض یک ماه به دنیا بیاورید.                                                                                                          

جدا از استعداد های شما و تلاش‌های مستمری که انجام می‌دهید، چیزی که اهمیت دارد صبر و استقامت شماست. در هر کاری که انجام می‌دهید نیازمند صبر و شکیبایی برای پیروزی هستید.

 1. حساب شده ریسک کنید.

ریسک از آگاهی نداشتن نسبت به کاری که انجام میدهیم نشئت میگیرد.

شما باید ریسک کنید ولی بهتر است که ریسک حساب شده باشد. ریسک حساب شده ریسکی است که شما بعد از بررسی‌های جامع و کامل انجام می‌دهید و اینکه دقیقاً می‌دانید چه کاری می‌خواهید انجام دهید. بهتر است به جای فرار در هنگام مواجه شدن با خطرات ریسک حساب شده بکنید.

 1. کاری که به آن علاقه دارید را انجام دهید.

زمانی خواهد آمد که شما باید شروع به انجام کاری کنید که میخواهید انجام دهید. شغلی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید. صبح زود از رختخواب بیرون خواهید پرید. من فکر میکنم اگر کاری را فقط بدین دلیل که در رزومه شما خوب به نظر میرسد انتخاب میکنید عقلتان را از دست دادهاید. یه مقدار شبیه به حفظ تمام پولتان برای دوران پیری نیست؟                                                                                                              

خیلی ساده است. کاری را که دوست دارید انجام دهید. بیشتر افراد طبق علایق و خواسته های دیگران زندگی می‌کنند. علاقه و اشتیاق خود را انتخاب کنید، شغلی را پیدا کنید که انجام آن برایتان مثل تفریح و سرگرمی باشد. روزی که کار شما برایتان مثل تفریح باشد روزی است که شما طعم واقعی موفقیت را خواهید چشید.

 1. رقابت خود را بشناسید.

در دنیای تجارت، آینهی پشتی همیشه از شیشه جلو تمیز تر است.                                                                                                            

شناخت رقابتی که در آن شرکت کرده‌اید همیشه بهتر از شناخت خودتان است. بودن در مسیر صحیح و حفظ آن یک باید برای هر کسب و کار است. تاجران و کارآفرینان موفق همیشه کارهایی را که رقبایشان در گذشته انجام داده‌اند و نیاز های احتمالی آن‌ها برای برتر بودن نسبت به دیگران در آینده را بررسی می‌کنند.

 1. در هر زمان فقط یک گام.

من وانمود نمیکنم که میتوانم از روی یک مانع ۷ فوتی بپرم، من به دنبال مانع ۱ فوتی هستم که قادر باشم از روی آن بپرم و یک مرحله پیشرفت کنم.                                                                                                               

حقیقتاً هیچ کس یک شبه موفق نشده است، شما باید حرکت به سمت موفقیت را با برداشتن قدم‌های کوچک شروع کنید. همیشه جهش‌های کوچک و پایدار به سمت هدف نهایی خود بردارید و به منظور بهره‌وری بیشتر در هر زمان فقط بر روی یکی از استعدادهایتان کار کنید.

 1. نه گفتن را بیاموزید.

تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعاً موفق این است که افراد واقعاً موفق تقریباً به همه چیز نه میگویند.                                                                                               

شما باید سرمایه گذاری‌های خود را با نهایت دقت و توجه انتخاب کرده و شروع به نه گفتن به ایده های مزاحم دیگر که در اطرافتان هستند کنید. با انجام این کار شما قطعاً یک برنده خواهید بود. تخم مرغ‌های زیاد در یک سبد می‌تواند مسئولیت بیش از حد بر شما تحمیل کند.

 1. صداقت بهترین سیاست است.

صداقت هدیه ای گران بهاست، از مردم ضعیف و کوچک انتظارش را نداشته باشید.                                                                                                             

از هر کسی که در اطراف شماست انتظار نداشته باشید که با شما روراست باشد. با افرادی رابطه داشته باشید که صادق، وفادار و راست‌گو باشند. رابطه ای اطمینان بخش و سالم با دیگران داشته باشید.

 1. کنترل داشته باشید.

شما باید کنترل زمان خود را در دست بگیرید و تا زمانی که نه نگویید نمیتوانید. نمیتوانید اجازه دهید دیگران برنامه زندگی شما را تعیین کنند.                                                                                                                  

شما حاکم بر سرنوشت خود هستید و هرگز نباید فرمان زندگی خودتان را به دست دیگران بسپارید. باید کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید و اجازه ندهید هیچ جزر و مدی شما را از مسیرتان منحرف کند. زمان با ارزش‌ترین دارایی شماست، عاقلانه تر از آن استفاده کنید.

از نظر شما کدام درس مهم تر است؟ نظرات و نکته های خود را با ما در میان بگذارید.