نقش واقعی خواب در فرآیند خلاقیت موضوعی نامعلوم و گیج‌کننده است. از یک طرف، به خوبی می‌دانیم که خواب موجب افزایش سطح بهره‌وری، سلامت و عملکرد جسمی و ذهنی‌مان می‌شود و از طرف دیگر، با توجه به ذهنیتی غلط که متأثر از فیلم‌های سینمایی ست فکر می‌کنیم که خلاق‌ترین ذهن‌های تاریخ مانند بنجامین فرانکلین، بتهوون و … هرگز نمی‌خوابیدند و پای آن شمع معروف تا صبح بی‌خوابی می‌کشیدند و با دود چراغ خوردن و زحمت‌های زیاد به جایگاه بی‌نظیرشان دست ‌یافته‌اند.

بر اساس اینفوگرافیکی که از کتاب نویسنده ی نیویورکی Mason Currey با عنوان « مناسک روزانه : هنرمندان چگونه کار می‌کنند » الهام گرفته شده، دومین ایده‌ی مطرح شده در پاراگراف قبلی (شمع معروف) غالباً نادرست و به دور از واقعیت است. در واقع، بسیاری از نویسندگان، هنرمندان و موسیقی‌دانان بزرگ و محبوب، بر طبق یک برنامه مشخص هر شب تقریباً ۶ تا ۸ ساعت خواب مفید و سالم داشته‌اند؛ بنابراین می‌توانیم این طور نتیجه‌گیری کنیم که نبوغ و خلاقیت محصول ذهنی سالم و قوی ست که از استراحت کافی برخوردار باشد نه اینکه با باور کردن داستان‌های کذایی مطرح شده در فیلم‌ها و بیوگرافی‌های انسان‌های معروف و مشهور، شب‌ها تا صبح پای نور شمع بی‌خوابی بکشیم و آرام آرام قدرت ذهنی و خلاقیت خود را از دست بدهیم.

از ۲۷ ذهن خلاق بزرگ تاریخ که در این اینفوگرافیک به آن‌ها اشاره شده، تنها تعداد معدودی از آن‌ها یک برنامه‌ی خواب عجیب و گاها غیر قابل باور داشته‌اند. به عنوان مثال، بالزاک، از ساعت ۶ غروب تا ۱ نیمه شب می‌خوابیده و به جای اینکه کل شب را در تخت خواب سپری کند، شب‌ها بیدار بوده و صبح‌ها چرتی کوتاه و مختصر برای رفع خستگی داشته است.

برنامه‌ی خواب کدام یک از این افراد مشهور به برنامه‌ی خواب و استراحت شما نزدیک‌تر است؟

sleep-schedule-of-Creative-Minds

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر