امروزه کاربران زیادی در سراسر جهان عاشق ویکی‌پدیا، دانشنامه‌ی رایگان و تحت وبی که میلیون‌ها مقاله را به زبان‌های مختلف در دل خود جای ‌داده هستند. ویکی‌پدیا را می‌توان دیتابیسی بزرگ از مقالات در نظر گرفت که با پشتیبانی از زبان‌های مختلف موفق شده دانش کاربران خود را در زمینه‌های گوناگون افزایش دهد و به پیشرفت آن‌ها در زندگی فردی و اجتماعی کمک کند. اگر از طرفداران این دانشنامه‌ی بی‌نظیر باشید شاید بارها مقالات خود را به دلایل گوناگون مانند وقت یا حوصله نداشتن در کامپیوتر ذخیره کرده‌اید تا در وقت مناسب به مطالعه‌ی آن‌ها بپردازید اما شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که اگر ترفندی برای تبدیل این مقالات و نوشته‌ها به کتاب‌های الکترونیکی یا همان ایبوک ها وجود داشت خیلی خوب می‌شد!

خبر خوب اینکه این ویژگی در درون خود ویکی‌پدیا وجود دارد و در واقع این مقاله راهنمایی کامل برای توضیح چگونگی تبدیل صفحات ویکی‌پدیا به ایبوک هایی مفید و پر کاربرد است.

بعد از مطالعه‌ی این مقاله به راحتی می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و به صورت رایگان صفحات مورد نظر خود را در دانشنامه ویکی‌پدیا یافته و در فصل‌های گوناگون دسته‌بندی کنید و در نهایت نیز نتیجه‌ی کار خود را به کتاب‌های الکترونیکی با فرمت PDF یا EPUB تبدیل کنید. در ضمن می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک از ویکی‌پدیا درخواست کنید نسخه‌ی چاپی کتابتان را برای شما ارسال کند و یا خیلی ساده خودتان آن را با استفاده از پرینترهای خانگی چاپ کنید.

برای ساخت کتاب‌های الکترونیکی از مقالات مورد نظر خود در ویکی‌پدیا مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-جمع‌آوری مقالات

در ابتدا، در ستون کناری در زیر عنوان  Print/Export  بر روی لینک  Create a book کلیک کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-1

ویکی‌پدیا شما را به قسمت  Book Creator هدایت می‌کند. در مرحله‌ی بعدی باید صفحاتی را که می‌خواهید به کتابتان اضافه کنید جمع‌آوری کنید. بر روی دکمه‌ی سبز رنگ Start book creator کلیک کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-2

زمانی که ویژگی  book creator را فعال کنید، این ویژگی در بالای تمام صفحاتی که در ویکی‌پدیا از آن دیدن می‌کنید نمایش داده خواهد شد.

create-ebook-form-wikipedia-pages-3

برای اینکه بتوانید صفحاتی از دانشنامه‌ی ویکی‌پدیا را که شامل محتوای مورد نظر شماست به کتابتان اضافه کنید تنها باید بر روی عبارت  Add this page to your book در بالای آن صفحه کلیک کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-4

بعد از اضافه کردن اولین صفحه باید گزینه ( Show book (1 page را در بالای آن صفحه ببینید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-5

تمام مقالات و صفحات مورد نظر خود را به کتابتان اضافه کنید. بعد از اینکه این کار را به طور کامل انجام دادید نوبت دسته‌بندی و مرتب کردن این صفحات بر اساس نیازمندی‌های شماست.

برای دیدن صفحات گردآوری شده بر روی گزینه‌ی Show book کلیک کنید. حالا وقت آن است که فصل‌های کتاب خود را مدیریت کنید. کارهایی که در این بخش می‌توانید انجام دهید به قرار زیر است :

  • دیدن تمام صفحاتی که به کتاب خود اضافه کرده‌اید.
  • اختصاص عنوانی مناسب برای کتابتان
  • تنظیم مجدد ترتیب قرارگیری صفحات در هر کدام از فصل‌های کتاب
  • سفارش نسخه‌ی چاپی کتاب
  • دانلود کتاب در فرمت دلخواهتان

create-ebook-form-wikipedia-pages-6

۲-مدیریت محتوای کتاب

در این قسمت می‌توانید عنوان و زیر عنوان‌های کتاب خود را تغییر دهید، سایز کاغذی (به عنوان مثال A4 و …)  را که می‌خواهید بر مبنای آن کتاب خود را منتشر کنید مشخص کنید و محتوای کتابتان را دوباره تنظیم کنید. می‌توانید ترتیب قرار گیری صفحات کتاب را به طور دستی و با استفاده از ویژگی کشیدن و رها کردن تغییر دهید و لیست فصول مختلف کتاب را بر اساس حروف الفبا تنظیم کنید. در صورت تمایل می‌توانید فصل‌های جدیدی به کتابتان اضافه کنید و یا صفحات مختلفی را که در یک فصل قرار گرفته‌اند را برای دسته‌بندی بهتر از نو تنظیم و سازمان‌دهی کنید. اگر می‌خواهید بخشی را به معرفی فصل‌های کتاب اختصاص دهید تنها باید گزینه‌ی Include a table of contents  را فعال کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-7

۳-تولید خروجی کتاب

دو راه برای خروجی گرفتن و انتشار کتابتان وجود دارد : نسخه‌ی چاپی یا نسخه‌ی الکترونیکی یا همان ایبوک

ایجاد نسخه‌ی چاپی

برای تولید نسخه‌ی چاپی ، ویکی‌پدیا به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از PediaPress و پرداخت هزینه‌ی لازم نسخه‌ی چاپی کتاب خود را تهیه کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-8

حتی در این قسمت هم می‌توانید عنوان و زیر عنوان‌های کتاب خود را تغییر دهید و با کلیک بر روی لینک Click to preview می‌توانید محتوای کتاب خود را به دقت بازبینی کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-9

اگر می‌خواهید نسخه‌ی چاپی یا رنگی کتابتان را تهیه کنید باید بعد از اینکه ظاهر نهایی کتاب را انتخاب کردید آدرسی را که برای دریافت کتاب مدنظر دارید بیان کنید.

هر کدام از این گزینه‌ها هزینه‌ی خاص خود را دارد و نکته‌ی جالب اینکه هزینه‌ی حمل و نقل جزء این هزینه‌ها نیست.

از آنجا که کشور عزیزمان تحریم است و برای هموطنان عزیزی که در داخل ایران زندگی می‌کنند امکان استفاده از این ویژگی وجود ندارد گزینه‌ی بعد یعنی دریافت نسخه‌ی الکترونیکی و رایگان کتاب را معرفی می‌کنم.

دریافت نسخه الکترونیکی کتاب

اگر نمی‌خواهید هزینه‌های اضافی پرداخت کنید بهتر است صفحات خود را به شکل ایبوک دریافت کنید. پنج فرمت مختلف برای ساخت ایبوک مورد نظر شما وجود دارد. بعد از انتخاب فرمت مورد نظرتان باید بر مبنای فرمتی که انتخاب کرده‌اید مراحل ساده و مشخصی را دنبال کنید.

create-ebook-form-wikipedia-pages-10

به عنوان مثال با انتخاب فرمت PDF، بعد از اینکه ایبوک شما ایجاد شد باید به صورت دستی آن را بر روی سیستم خود ذخیره کنید تا در وقت مناسب به مطالعه‌ی آن بپردازید البته آفلاین؛ اما اگر فرمت Epub را برای ایبوک خود انتخاب کرده باشید باید از نرم‌افزارهای خاصی برای مطالعه‌ی کتاب خود استفاده کنید.

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر