اتخاذ تصمیمی قاطع و روشن برای ترک سیگار سخت است و اقدام کردن و طی مراحل لازم برای رهایی از سیگار و مضرات بی‌شمار آن بسیار دشوارتر از این تصمیم است. وابستگی به نیکوتین موجود در سیگار، قلیان و مواد دیگر به قدری زیاد است که این ماده به سادگی دست از سر شما بر نخواهد داشت. ترک سیگار قدم مهمی در جهت حفظ سلامت جسمی و روانی ست و مزایای آن بسیار فراتر از رهایی از علائم حذف نیکوتین از بدن فرد سیگاری ست. هنگامی که سیگار را ترک کنید سلامتی و شادابی شما بیشتر خواهد شد و هر روز به انرژی و قوای جسمانی شما افزوده خواهد شد. برای سرعت بخشیدن به روند ترک سیگار و غلبه بر وسوسه‌ی استعمال دوباره‌ی آن باید تا جایی که می‌توانید نیکوتین موجود در بدنتان را پاک کنید.

در این مقاله ترفندهایی عالی برای حذف نیکوتین از بدن معرفی شده است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها زودتر و سریع‌تر از شر سیگار و آسیب‌های آن خلاص شوید:

Drinking-Water

تا جایی که برایتان مقدور است آب بنوشید. نوشیدن آب تازه و تمیز به دفع نیکوتین از بدن کمک شایانی می‌کند؛ اما اعتدال و میانه‌روی را همیشه رعایت کنید زیرا نوشیدن زیاد آب نیز می‌تواند به بدن شما آسیب برساند. به عنوان یک قانون کلی بیشتر پزشکان و کارشناسان توصیه می‌کنند که روزانه نباید بیش از دو لیتر آب مصرف کنید.

exercise-img

ورزش کردن یکی از راه‌های بی‌نظیر برای حذف نیکوتین از بدن است. ورزش سرعت سوخت‌وساز بدن یا متابولیسم آن را افزایش می‌دهد که این امر به نوبه ی خود روند پاک کردن نیکوتین از جسم شما را سرعت می‌بخشد.

Orange-Juice

یکی دیگر از راه‌های خلاصی از نیکوتین موجود در بدن نوشیدن مقدار زیادی آب پرتقال است. آب پرتقال سرشار از ویتامین C است که این نوع ویتامین همانند ورزش موجب افزایش سوخت‌وساز بدن و در نتیجه حذف مقدار بیشتری از نیکوتین موجود در جسم انسان می‌شود. افراد سیگاری اغلب با کمبود ویتامین C مواجه‌اند زیرا نیکوتین موجود در سیگار و سایر مواد دخانی سبب آلودگی و نابودی این ویتامین در بدن فرد مصرف‌کننده می‌شود.

antioxidants-dry-eye

آنتی‌اکسیدان و فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. با مصرف میوه و سبزیجات بیشتر به راحتی می‌توانید مواد مغذی که توسط نیکوتین از بین رفته‌اند را بار دیگر به اندام خود بازگردانید. به خاطر بسپارید که مصرف فیبر بیشتر، نیکوتین موجود در بدن را با سرعت بیشتری از بین خواهد برد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.