در دنیای امروزی، یکی از مهم‌ترین کارهایی که یک فرد جوان می‌تواند انجام دهد این است که نحوه‌ی مدیریت عاقلانه‌ی پول و ثروت را بیاموزد. غرق شدن در اقیانوسی از بدهی‌ها که بیرون آمدن از آن غیرممکن به نظر می‌رسد خیلی ساده است. با مطالعه‌ی ۶ نکته‌ی مهم در مورد پول و ثروت که در ادامه‌ی مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم به راحتی می‌توانید به امنیت مالی و آرامش ذهنی برسید.

۱-بودجه‌ای تنظیم کنید و به آن پایبند باشید

مطمئناً این مورد را در هر وبلاگی که در مورد ثروت مطلب منتشر می‌کند مشاهده کرده‌اید. نباید از این موضوع تعجب کنید چون بودجه‌بندی بسیار ضروری و مهم است. همیشه باید بودجه‌ی مورد نظر خود را در یک دفترچه یادداشت یا یک برگ کاغذ مکتوب کنید و همه چیز را به درستی اولویت‌بندی کنید. بودجه‌بندی مانع از غرق شدن شما در کوهی از بدهی‌های غیرمنطقی می‌شود و پول بیشتری برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در اختیار شما قرار می‌دهد. بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند بودجه‌ی مالی خود را کمی بیشتر از نیازهای معمول و مورد انتظار خود در نظر بگیرید چون همین افزایش اندک بودجه موجب می‌شود در مواقعی که با شرایط غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شدید به راحتی آن را مدیریت و حل و فصل کنید و اگر هم این اتفاقات غیرمنتظره و ناگهانی هرگز رخ نداد پول بیشتری برای پس‌انداز یا خرج کردن در اختیار داشته باشید.

۲-اگر هیچ حساب پس‌اندازی ندارید از همین امروز با افتتاح یک حساب جدید شروع به پس‌انداز کردن کنید

داشتن یک حساب پس‌انداز برای مواقع ضروری بسیار حیاتی است. بهتر است همیشه به اندازه‌ی خرج ۳ ماه زندگی پس‌انداز داشته باشید تا اگر شغلتان را از دست دادید و یا به هر دلیلی نتوانستید کار کنید پول کافی برای نیازهای اساسی خود در اختیار داشته باشید. شاید اگر عجله کنید و خیلی سریع بخواهید هر ماه مبلغ زیادی از حقوق خود را پس‌انداز کنید کمی برایتان سخت باشد اما اگر خریدها و هزینه‌های غیرضروری را پیدا و مبلغ اختصاص داده شده به آن‌ها را پس‌انداز کنید کم کم از زیاد شدن مبلغی که پس‌انداز کرده‌اید لذت خواهید برد. بهترین کار این است که اول هر ماه بلافاصله بعد از دریافت حقوق خود مبلغ مشخص شده‌ای را به حساب پس‌اندازتان واریز کنید و بعد به فکر پرداخت صورت‌حساب‌ها و خریدهای خود باشید. برایان تریسی می‌گوید بهتر است در ابتدا با پس‌انداز ۰/۱ درآمد خود شروع کنید و هر ماه این مقدار را بیشتر کنید تا به ۱۰ تا ۲۰ درصد درآمد خود برسید.

۳-مراقب کارت‌های اعتباری باشید

کارت‌های اعتباری یکی از ابزارهای قدرتمند برای استفاده در جهان مالی امروزی است که واقعاً می‌توانند در هنگام خرید یک وسیله‌ی نقلیه یا خانه‌ی جدید مفید و سودمند باشند؛ اما همین کارت‌های اعتباری می‌توانند موجب مرگ رؤیاهای مالی شما شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط Debt.org، بدهی کارت‌های اعتباری افراد جوان بین سنین ۱۸-۳۴ سال به طور متوسط چیزی در حدود ۳۰۰۰-۵۲۰۰ دلار است. در دنیای امروزی گرفتن کارت‌های اعتباری و دسترسی به معاملات «الآن بخر، بعداً پرداخت کن» بسیار سهل و آسان است. شاید در نگاه اول دسترسی به چنین امکاناتی خوب به نظر برسد اما همین ابزارهای به ظاهر مفید در طول زندگی به عده‌ی زیادی لطمه خواهند زد. افرادی که از این کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند فکر می‌کنند تمام پول موجود در این جهان را در اختیار دارند و بدون اینکه ذره‌ای در مورد بازپرداخت این پول فکر کنند دیوانه‌وار با کارت‌های خود سرگرم خرید هستند؛ اما در واقعیت باید اصل پول به همراه بهره‌ی آن را بازگردانند. اگر از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنید مراقب باشید، عاقلانه خرج کنید و تنها تا جایی از این ابزارهای مالی استفاده کنید که قادر به بازپرداخت پول‌هایی که خرج کرده‌اید باشید.

۴-بر اساس درآمد و شرایط مالی خود زندگی کنید

بهتر است همیشه هزینه‌هایتان کم‌تر از درآمدتان باشد. بیشتر کارشناسان مالی توصیه می‌کنند مخارج خود را تا ۱۰ درصد کاهش دهید. با پیروی از این توصیه هر ماه حتی بعد از پرداخت کل بدهی‌ها و قبوض ماهیانه باز هم پولی برای خودمان باقی خواهد ماند. اگر از این روش پیروی کنید هنگامی که ترفیع بگیرید یا حقوقتان افزایش یابد می‌توانید این درآمد اضافی را پس‌انداز کنید چون عادت کرده‌اید که با کمتر از درآمد واقعی‌تان زندگی کنید. اگر مخارج شما کمتر از درآمدتان باشد همیشه پول بیشتری در پایان ماه برای پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری در اختیار خواهید داشت؛ اما اگر هزینه‌ها و مخارج زندگی‌تان را بی‌هدف و غیرمنطقی افزایش دهید و بعد بنا به دلایل خاصی ترفیع یا افزایش حقوق خود را از دست بدهید دیگر نمی‌توانید نیازهایی که به آن‌ها عادت کرده‌اید را تأمین کرده‌اید. پس عاقلانه است که در همه‌ی شرایط مخارجتان پایین‌تر از درآمدتان باشد.

۵-برای دوران بازنشستگی خود سرمایه‌گذاری کنید

اگر وقتی هنوز ۲۰ ساله هستید شروع به سرمایه‌گذاری پول خود در طرح‌های ۴۰۱k و IRA کنید در مقایسه با زمانی که این کار را در ۳۰ یا ۴۰ سالگی آغاز کنید در دوران بازنشستگی پول بیشتری در اختیار خواهید داشت. این بدین معنا است که تا بازنشستگی زمان بیشتری برای سرمایه‌گذاری پول بیشتر و کسب سود بیشتر در اختیار شماست که همین مطلب شانس بهره‌مندی از دوران بازنشستگی ایمن و آرام را به شدت بالا می‌برد.

۶-در بیمه‌های درمانی سرمایه‌گذاری کنید

بیمه بهداشت و درمان ضروری است. اگر کارفرمای شما این بیمه را برایتان تأمین نمی‌کند باید خودتان برای آن فکری کنید. بر اساس تحقیقی که توسط صندوق ثروت مشترک انجام شد، تقریباً از هر ۵ بزرگ‌سال بین سنین ۱۹-۲۹ سال ۲ نفر در کل سال ۲۰۱۱ بدون بیمه سلامت زندگی کرده‌اند. یکی از راه‌های عالی برای فرار از بدهی‌های بی‌مورد و تأمین امنیت و آسایش برای خانواده همین بیمه‌های درمانی است.

هر وقت تصمیم گرفتید امور مالی خود را به درستی مدیریت کنید این ۶ نکته‌ی مهم در مورد پول و ثروت را به خود یادآوری کنید. اگر از همین امروز کنترل امور مالی خود را به دست بگیرید در بلندمدت فرد موفق‌تری خواهید بود.

مقالات پیشنهادی:

چطور پولدار شویم : ۷ اشتباه پولی که از آن‌ها بی‌اطلاعید!

۳۰ ساله‌ها، اگر ندانید پشیمان می‌شوید : ۵ نکته در مورد سرمایه‌گذاری

اگر جوان هستید و سرمایه‌گذاری را برای پولدار شدن انتخاب کرده اید ، این نکات را بخوانید.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر