این روزها شبکه‌های اجتماعی مملو از ویدیوها و عکس‌های افراد مشهوری مانند ستارگان سینما، کارآفرینان مشهور، خوانندگان و هنرمندانی ست که در سراسر کشور در چالشی هیجان‌انگیز و خیرخواهانه به نام « چالش سطل آب یخ » شرکت کرده‌اند.

فرقی نمی‌کند خودتان در این چالش شرکت کنید یا به واکنش دوست نزدیکتان نسبت به آب یخ بخندید، به هر حال مطالب و ارسال‌های مربوط به این اتفاق جالب در همه جا هست. محبوبیت این چالش رویای هر بازاریاب است: رشد ویروسی و جلب توجه گسترده در سراسر کشور.

سؤالی که در این بین مطرح است و ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده این است که چطور این ابتکار ساده به جنبشی بزرگ تبدیل شد که افراد مشهوری مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ و … را نیز به خود علاقه‌مند کرده و باعث شده چنین افراد نامی و مشهوری یک سطل پر از آب یخ را بر سر خود خالی کنند؟

چالش سطل آب یخ به نفع انجمن ALS که به جمع‌آوری پول برای تحقیق به منظور یافتن راهی برای درمان بیماری اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی و هم‌چنین تأمین هزینه‌های لازم برای مراقبت از بیماران مبتلا ابداع شده است.

استارتاپ ها، شرکت‌های تازه تأسیس و بازاریابان همگی می‌توانند از موفقیت چالش سطل آب یخ درس‌های زیادی بیاموزند. افرادی که به دنبال ایجاد و توسعه‌ی یک سیستم نظام‌مند و پرقدرت بازاریابی ویروسی هستند بهتر است به مراحل زیر توجه ای ویژه داشته باشند:

شناسایی هدف یا علت.

هدف چالش سطل آب یخ افزایش آگاهی عمومی درباره بیماری اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی و جمع‌آوری هزینه تحقیقات برای کشف درمان این بیماری ست اما موفقیت این چالش بسیار بیشتر از انتظارات اولیه بنیان‌گذاران آن بود. هدف ساده و روشن است و شرکت‌کنندگان هم مجبور نیستند برای شرکت در این چالش تلاش زیادی انجام بدهند. اهدای کمک‌های آنلاین، ریختن یک سطل آب یخ بر سر یا هر دو.

مصرف‌کنندگان امروزی هم عاشق پیام‌های ساده و مستقیم‌اند. معمولاً وقت زیادی را صرف خواندن یک مقاله کامل، خبرنامه یا صفحه‌ی وب برای درک یک پیام نمی‌کنند. بازاریابان، سادگی بهترین دوست شماست.

فرآیند بازاریابی را سرگرم‌کننده و آسان کنید.

هیچ‌ چیز جالب‌تر از این نیست که ببینید فرد مشهوری که عاشقش هستید سطلی پر از آب یخ را بر سر خود بریزد و بعد به علت انقباض ناگاهانی ماهیچه‌ها خشکش بزند یا جیغ بکشد. اینترنت پر از فیلم‌های جالب و بعضاً خنده‌دار افرادی شده است که شرکت در این چالش را پذیرفته‌اند.

مردم خندیدن را دوست دارند. پس سعی کنید برای مخاطبان خود فیلم یا تصاویری تهیه کنید که از مشاهده‌ی آن لذت ببرند. اگر بتوانید همه‌ی ابعاد مربوط به محصولات و خدمات خود را پرنشاط کنید افراد در یک سطح انسانی و احساسی با خدمات شما ارتباط برقرار می‌کنند و امکان تعامل بیشتر و عمیق‌تر آن‌ها دو چندان خواهد شد.

 فرآیند خود را مستقیم و بی واسطه کنید.

افرادی که شرکت در چالش سطل آب یخ ALS را می‌پذیرند تنها ۲۴ ساعت وقت دارند که این کار را انجام دهند.

اگر می‌خواهید ایده‌های خود را شکوفا کنید بهتر است زمان انتظار را کوتاه و به سرعت به جلو حرکت کنید. با تعیین یک ضرب الاجل منطقی و پیشنهادی ویژه ابتکار عمل را به دست خواهید آورد و احتمال خرید مشتری را افزایش خواهید داد.

ice-buckets

قدرت ضرب و تکثیر را درک کنید.

چالش ALS از شرکت‌کنندگان خود می‌خواهد که هر کدام سه نفر دیگر را نیز به این چالش دعوت کنند و همین عمل ساده اثرگذاری و نتیجه پایانی آن را به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد داد.

در صورت امکان، با استفاده از طرحی ابتکاری شرایطی را فراهم کنید تا مشتری‌هایتان بتوانند با دیگر خریداران شما ارتباط برقرار کنند و لذت تجربه‌ی خرید خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. بزرگ‌ترین دستاورد بازاریابان افزایش اعتبار و تقویت جایگاه نام تجاری یک شرکت در بین خریداران و مشتریان است.

 اشتراک‌گذاری در پلت فرم‌های مختلف.

اخبار چالش سطل آب یخ ALS در شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب به اشتراک گذاشته شد.

اگر به ایده و کمپین بازاریابی ویروسی خود اعتقاد دارید، بهتر است به اشتراک‌گذاری به روز رسانی‌های جدید محصولات خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف برای مشتریانتان آسان کنید. به مردم هیچ دلیل و بهانه‌ای برای عدم توجه به محصولات و خدمات خود ندهید.

به شرکت‌کنندگان شانس بهره‌مندی از یک احساس خوب را بدهید.

هر کسی دوست دارد کمی درباره خود و شرایطش احساس بهتری داشته باشد. چالش سطل آب یخ کمک‌های مالی برای یک دلیل پزشکی را افزایش می‌دهد و صرف نظر از بزرگی و حجم این کمک‌های مالی، شرکت‌کنندگان به خاطر کمک کردن به بیماران نیازمند احساس بهتری درباره خود خواهند داشت.

به علاوه، این چالش باعث ایجاد احساس وحدت و یکپارچگی شرکت‌کنندگان، به اشتراک‌گذاری احساسات مثبت و همسو شدن با افراد مشهور و ثروتمند برای رسیدن به یک هدف واحد می‌شود.

سعی کنید با ایجاد و توسعه یک طرح ابتکاری خاص فرصتی برای شکل‌گیری ارتباط عاطفی و فراهم کردن بستری مناسب برای گفتگو و تعامل مشتریان با سازمان فراهم کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.