رابرت کیوساکی (به انگلیسی: Robert Toru Kiyosaki) که سرمایه‌گذار و تاجر آمریکایی و نویسنده کتاب پرفروش پدر پولدار، پدر بی پول است، می‌گوید: «دلیل اصلی کشمکش اقتصادی مردم آن است که سال‌ها در مدرسه وقت صرف کرده‌اند اما آموزش مالی خود را نادیده گرفته‌اند و چیزی درباره‌ی پول یاد نگرفته‌اند. نتیجه آن است که مردم یاد می‌گیرند تا برای پول کار نمایند… اما هرگز یاد نمی‌گیرند که پولی داشته باشند تا برای آن‌ها کار کند».

رابرت کیوساکی در هاوایی به دنیا آمد و همانجا بزرگ شد. او چهارمین نسل یک خانواده بزرگ دورگه ژاپنی – آمریکایی است. او اهل یک خانواده‌ی مهم تحصیل‌کرده است. پدرش رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود. رابرت کیوساکی بعد از دبیرستان در نیویورک تحصیل نمود و به محض فارغ‌التحصیلی به شرکت‌های نیروی دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان بالگرد توپ‌دار به ویتنام رفت.

حرفه‌ی رسمی رابرت کیوساکی پس از بازگشت از جنگ شروع گردید. در سال ۱۹۷۷، شرکتی دایر نمود که اولین کیف‌های جیبی نایلونی با بندهای موج‌دار را به بازار آورد که به یک محصول جهانی چند میلیون دلاری تبدیل شد. او و محصول او در دنیای فروش، حراج فصلی آقایان و مجله‌های موفق مثل نیوزویک معرفی شدند.

رابرت کیوساکی با گذر از فراز و نشیب‌های بسیار در زندگی توانست در سال ۱۹۹۶ در سن ۴۷ سالگی به استقلال مالی رسیده و خود را بازنشسته کند. وی در این سال کتاب (پدر پولدار، پدر بی پول) را نوشت که به مدت سه سال پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال بود. موفقیت کتاب (پدر پولدار، پدر بی پول) سبب شد تا شرکت پدر پولدار (به انگلیسی: Rich Dad Company) تأسیس شود. این شرکت یک موسسه بین‌المللی آموزشی است که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد. پس از تأسیس شرکت پدر پولدار به دلیل نگرانی فراوانی که رابرت از خلأ در حال رشد میان ثروتمندان و فقرا داشت، به خلق بازی گردش پول پرداخت که به آموزش پول و مفاهیم مالی اختصاص دارد. وی درباره ایده‌ی خلق این بازی می‌گوید: «من در طول سال‌های تحصیلی‌ام به این نتیجه رسیدم که بهترین شیوه یادگیری، تمرین و تکرار است. پس به فکر بازی افتادم که بتواند در کنار جذابیت و سرگرمی، مفاهیم مالی، سرمایه‌گذاری و حسابداری را به افراد بیاموزد. آموزش چنین مفاهیمی با مطالعه کتاب و یا شرکت در کلاس‌های آموزشی ممکن است برای فرد کمی کسل‌کننده و دشوار باشد.»

ضمناً نسخه فارسی بازی گردش پول رابرت کیوساکی نیز در بازار موجود است.

نیویورک تایمز در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۴ گفته است: «بازی گردش پول بازی جدیدی است که هدف آن آموزش سرمایه‌گذاری و کسب ثروت به افراد است و به سرعت طرفداران زیادی در سرتاسر جهان پیدا کرده است…» و آنتونی رابینز، سخنران و نویسنده شهیر جهانی تأثیر بازی گردش پول را در آموزشی مفاهیم مالی، نیرومند، عمیق، شگرف و دگرگون ساز می‌داند.

robert-kiyosaki-quote

اگرچه حرفه‌ی کیوساکی املاک و مستغلات و توسعه شرکت‌های با سهام کم بود، اما عشق و اشتیاق واقعی او آموزش بود. او با شخصیت‌های بزرگی مانند اوگ ماندینو، زیگ زیگلار و آنتونی رابینز سخنرانی‌های مشترک بر پا می‌کرد.

پیام رابرت کیوساکی شفاف است:

«مسئولیت امور مالی خودتان را بر عهده بگیرید یا تمام عمر دستورها را اجرا نمایید. دست خودتان است که ارباب پول یا برده‌ی آن باشید.»

کیوساکی کلاس‌هایی را اداره می‌کرد که از یک ساعت تا سه روز طول می‌کشید و به مردم درباره رازهای پولدار شدن آموزش می‌داد. اگر چه موضوع‌های او از سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا و خطر پایین بود، اما یک پیام تکان‌دهنده‌ی دنیوی محکم داشت؛ و آن پیام این بود، اقتصادی که در درون شما خوابیده است را بیدار نمایید. هوش مالی شما منتظر بیدار شدن است.

در زیر سخنان آنتونی رابینز سخنران و نویسنده‌ی مشهور دنیا درباره کار رابرت کیوساکی بیان می‌شود:

«کار رابرت کیوساکی درباره تحصیلات و زندگی در حال تغییر قدرتمند، عمیق و ژرف است. به کوشش او احترام می‌گذارم و آن را به شدت توصیه می‌نمایم.»

در دنیای امروزی که با تغییرات اقتصادی بزرگی رو به رو هستیم، پیام رابرت کیوساکی گران‌بها و پر ارزش است.

فهرست کتابهای رابرت کیوساکی که تاکنون به فارسی ترجمه شده‌اند عبارت است از:

 • کسب ثروت به روش پدر پولدار
 • دسیسه ثروتمندان (۸ قانون جدید پول)
 • هوش مالی خود را افزایش دهید! (چه جوری با افزایش هوش مالیم، بیشتر پول دربیارم و با هوش‌تر بشم!)
 • پدر ثروتمند پدر فقیر (برای نوجوانان)، (رازهایی درباره پول که در مدرسه نمی‌آموزید!)
 • پدر پولدار پدر بی پول (دانلود کتاب صوتی پدر پولدار پدر بی پول PDF)
 • رهایی از کارمندی! (بادکنک را بترکان! شجاعت، شجاعت و همیشه شجاعت!)
 • راهنمای پدر ثروتمند برای ثروتمند شدن بدون استفاده از کارت اعتباری
 • راهنمایی‌های پدر پولدار برای سرمایه‌گذاری
 • تجارت قرن بیست و یکم
 • دانشکده کسب و کار (برای آنان که دوست دارند به دیگران کمک کنند)
 • ثروتمندان ۱ (ثروتمندان به چه می‌اندیشند؟)
 • ثروتمندان ۲ (ثروتمندان چه می‌دانند؟)
 • فریب‌های پدر پولدار
 • راهنمای ثروتمند شدن
 • جوان و ثروتمند بازنشسته شوید (چگونه به سرعت ثروتمند شویم و برای همیشه ثروتمند بمانیم)
 • افزایش هوش مالی شاهراه ثروت: پولتان را هوشمندانه مدیریت کنید
 • می‌خواهم پولدار شوم!
 • کتاب چهار راه پول‌سازی: نصایح پدر ثروتمند برای دستیابی به استقلال مالی اثر رابرت کیوساکی (دانلود کتاب چهار راه پول‌سازی PDF)

 

مقالات پیشنهادی:

چطور پولدار شویم اما ورشکسته نشویم : ۵ کتاب عالی برای موفقیت مالی و مدیریت ثروت

کتابی که از کارمندان، کارآفرینانی موفق و بزرگ می‌سازد.

ثروتمند شوید : ۷ راه تضمینی / رابرت کیوساکی

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر