آیا دوست دارید بدانید چطور می‌توانید به تمامی اهداف خود در سال جدید دست‌یابید؟ اگر این طور است، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید چون در این مقاله قصد دارم استراتژی قدرتمندی را با شما در میان بگذارم که می‌توانید با استفاده از آن به راحتی به تمامی اهداف خود جامه‌ی عمل بپوشانید و موجب تعجب اطرافیان و دوستانتان شوید.

اکثر مردم در رسیدن به اهداف خود شکست می‌خورند و هرگز نمی‌توانند به هیچ یک از هدف‌های خود جامه‌ی عمل بپوشانند. دلایل زیادی در پشت این شکست غم‌انگیز وجود دارد. آن‌ها انگیزه ندارند، نمی‌توانند تمرکز کنند و یا شاید در هنگام عمل و رسیدن به اهدافشان توسط عوامل بیرونی و درونی مختلف از مسیر خود منحرف می‌شوند و در نتیجه اهداف آن‌ها هرگز نمی‌توانند موجب ترقی و حرکت رو به جلوی آن‌ها در زندگی شوند. اگر انگیزه، تمرکز یا حتی اراده کافی ندارید، نگران نباشید، چون باز هم با استفاده از قدرت عادتها می‌توانید به آنچه که می‌خواهید دست‌یابید.

۶ استراتژی برای ایجاد عادت‌های خوب / دارن هاردی

۵ استراتژی برای ریشه کن کردن عادت‌های بد / دارن هاردی

تا زمانی که بتوانید عادت‌های خود را تبدیل به اعمال و فعالیت‌های هوشمندانه‌ای کنید که نتایج لازم را برای شما فراهم کنند، هیچ مشکلی در رسیدن به اهداف خود نخواهید داشت. نکته‌ی کلیدی ایجاد عادت‌هایی ست که از شما حمایت کنند و شما را به سمت اهدافتان راهنمایی کنند و موجب پیشرفت و ترقی مستمر و پایدار شما شوند.

اصل «رویای بزرگ، شروع کوچک»

شاید این مطلب را بارها در کتاب‌ها و مقالات روانشناسی موفقیت خوانده باشید که می‌گوید اگر می‌خواهید موفق شوید، اگر می‌خواهید برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایتان از انگیزه و شور و اشتیاقی سوزان و عالی برخوردار باشید، باید رؤیاهای بزرگی داشته باشید و اهدافتان را به اندازه کافی بزرگ و هیجان‌انگیز کنید؛ اما وقتی صحبت از ایجاد عادتهای مفید و کاربردی برای رسیدن به موفقیت و اهداف در میان است باید از قدمهای کوچک شروع کنید. اگر مجبور باشید صبح زود از خواب بیدار شوید و بر روی مهم‌ترین هدفتان که همان کسب درآمد بیشتر است کار کنید، کدام یک از گزینه‌های زیر را انتخاب می‌کنید؟

  1. ۱۰۰ هزار تومان درآمد اضافی در ماه، یا
  2. ۱۰ میلیون تومان درامد اضافی در ماه

بزرگ فکر کنید! – ۳ گام اساسی برای تعیین و رسیدن به اهداف بزرگ

چگونه پولدار شویم : قانون جریان‌های چندگانه‌ی درآمد

پاسخ روشن است : همه‌ی انسان‌ها ترجیح می‌دهند برای کسب ۱۰ میلیون درآمد بیشتر در ماه صبح زود از خواب بیدار شوند تا درآمد ۱۰۰ هزار تومان بیشتر، چرا؟ علت این انتخاب واضح و روشن این است که وقتی اهدافتان به اندازه کافی بزرگ باشند، وقتی رؤیاهای بزرگی در سر داشته باشید، مطمئناً انگیزه بیشتری برای سخت‌کوشی و گذر از لذت‌های لحظه‌ای خواهید داشت.

اما وقتی صحبت از عمل‌گرا بودن است، وقتی پای عمل و اقدام به میان می‌آید، این داستان کاملاً متفاوت خواهد شد. کسب ۱۰۰ هزار تومان درآمد بیشتر در ماه کار بزرگی نیست، در نتیجه انگیزه زیادی هم برای این کار نخواهید داشت؛ اما نظرتان در مورد کسب ۱۰ میلیون تومان درآمد بیشتر در ماه چیست؟ اگر شما به عنوان فروشنده‌ی لوازم تحریر در بازار مشغول به فعالیت باشید، درآمد متوسط ماهیانه شما فرضاً چیزی در حدود ۳ میلیون تومان است و اگر بخواهید درآمد خود را در ماه آینده به ۱۰ میلیون تومان در ماه برسانید، آیا فکر می‌کنید می‌توانید به این هدف برسید، آیا فکر می‌کنید دست‌یابی به این هدف ممکن است؟

بله ممکن است، اما در اغلب موارد، بعید است که یک ماهه چنین اتفاقی بی افتد، چرا؟

نمی‌خواهم شما را ناامید کنم، اما اگر درآمد متوسط ماهیانه شما از فروش لوازم تحریر چیزی در حدود ۳ میلیون تومان است و تصمیم گرفته‌اید این درآمد را تا ماه آینده به ۱۰ میلیون تومان در ماه افزایش دهید، شاید این هدف برای شما کمی «بیش از حد سریع یا زود» یا «بیش از حد بزرگ» باشد. این دقیقاً همان چیزی ست که اکثر مردم را از رسیدن به اهدافشان باز می‌دارد. این همان دلیل اصلی شکست اکثر انسان‌ها در رسیدن به خواسته‌هایشان است.

Without-goals-and-plans-to-reach-them-you-are-like-a-ship-that-has-set-sail-with-no-destination

بدون اهداف و برنامه هایی برای رسیدن به آن ها انسان مانند یک کشتی ست که در دریا به سمت مقصدی نامعلوم در حرکت است.

ایجاد عادت های سازنده و حمایتگر با استفاده از موفقیت‌های کوچک

آیا تا به حال چیزی در مورد «اهداف کلان، سهم‌های کوچک» شنیده‌اید. اهداف کلان به معنای کلیه‌ی اهداف و چیزهایی ست که می‌خواهید در آینده به آن‌ها دست‌یابید و سهم‌های کوچک به معنای تلاش‌های کوچک و ناچیز روزانه‌ای ست که به منظور تحقق بخشیدن به این اهداف در آینده باید انجام دهید.

این مقاله را مطالعه کنید : ۵ عامل پنهان که موفقیت شما را به نابودی خواهند کشاند

اگر می‌خواهید به اهداف خود دست‌یابید، اگر می‌خواهید به آنچه از زندگی خود می‌خواهید برسید باید از سهم‌های کوچک شروع کنید. این سهم‌های کوچک فعالیت‌ها و اقدامات کوچک و سازنده‌ای ست که شما هر روز برای رسیدن به نتایج دلخواه خود در بلندمدت انجام می‌دهید.

B.J. Fogg که روانشناسی از دانشگاه استنفورد است نشان داده که تمام چیزی که یک انسان برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارد ایجاد عادات رسیدن به موفقیت‌های کوچک و جزئی ست چون این عادت‌ها موجب عمل‌گرا شدن فرد می‌شود، چرا؟ چون در این شرایط وظایف و اهداف به قدری کوچک و جزئی می‌شوند که رسیدن به آن‌ها و در نتیجه کسب موفقیت‌های کوچک کاری ساده و آسان خواهد شد.

به همین دلیل گفته می‌شود که اگر می‌خواهید عادت استفاده از نخ دندان را در خود نهادینه کنید، باید فقط از یک دندان شروع کنید. در چنین موقعیتی تعهد و هدف اصلی شما استفاده از نخ دندان فقط برای یکی از دندان‌هایتان است اما حدس می‌زنید با دنبال کردن این عادت چه اتفاقی می‌افتد : در اکثر مواقع بدون اینکه متوجه شوید از نخ دندان برای تمام دندان‌های خود استفاده کرده‌اید.

این همان ایجاد موفقیت‌های کوچک است که در طول زمان جمع شده و موجب تولید موفقیت‌های بزرگ می‌شود. درست مانند مثالی که در قسمت قبل با شما در میان گذاشتم، اگر می‌خواهید درآمد خود را از فروش لوازم تحریر به ۱۰ میلیون تومان در ماه افزایش دهید، با قدم‌های کوچک شروع کنید و به دنبال افزایش ۱ میلیون تومانی و یا حتی ۵۰۰ هزار تومانی درآمد خود در ماه باشید. راه‌هایی را پیدا کنید که از طریق سرمایه‌گذاری در آن‌ها بتوانید به هدف خود جامه‌ی عمل بپوشانید. به دنبال درآمد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی و یا درآمد ۴ میلیون تومانی باشید چون با تعیین این اهداف احساس راحتی و آسایش بیشتری خواهید کرد و در نتیجه تمایل بیشتری برای اقدام و رسیدن به اهداف خود خواهید داشت.

این مقاله را مطالعه کنید : با هدف‌گذاری شکست خواهید خورد، به سیستم‌ها فکر کنید!

همین قوانین ساده و کاربردی برای افرادی که می‌خواهند به باشگاه بروند نیز مفید است. به جای اینکه به خودتان بگویید باید هر روز ۲ ساعت ورزش کنم، باید هر هفته ۵ روز یا ۱۰ ساعت ورزش کنم، به خودتان بگویید فقط باید به باشگاه بروم و ۱۰ دقیقه ورزش کنم. فقط بروید و ۱۰ دقیقه حرکات ورزشی انجام دهید، این تمام چیزی ست که باید انجام دهید، تمام تعهدی ست که باید به آن پایبند باشید. همه می‌توانند ۱۰ دقیقه ورزش کنند، حتی تنبل‌ترین انسان‌ها و البته به محض اینکه به باشگاه برسید، هرگز بعد از ۱۰ دقیقه تمرین باشگاه را ترک نخواهید کرد. مطمئناً بیشتر در باشگاه خواهید ماند و بیشتر ورزش خواهید کرد چون حرکت را آغاز کرده‌اید و بر مقاومت ابتدایی که بر سر راهتان بود غلبه کرده‌اید.

اگر هدفتان این است که هر روز صبح قبل از حمام کردن ۲۰ تا شنای سینه ( یا به انگلیسی push up) انجام دهید برای شروع فقط بر روی ۳ شنا تمرکز کنید. مطمئن باشید وقتی این ۳ شنا را انجام دهید، تعداد این شناها را افزایش خواهید داد. فقط باید این روند را آغاز کنید بعد از آن دیگر به صورت خودکار به این روند متعهد خواهید شد.

Quote-Bill-Cosby

برای موفق شدن ، تمایل شما به موفقیت باید بزرگ تر از ترس شما از شکست باشد.

برای رسیدن به هدف‌های خود از قدم‌های کوچک شروع کنید

آیا دقیقاً متوجه شدید که چطور می‌توانید به هدف‌هایتان دست‌یابید؟ اگر بخواهیم استراتژی معرفی شده در این مقاله یک بار به طور خلاصه مرور کنیم این استراتژی قدرتمند بدین صورت است:

شروع با قدم‌ها و سهم‌های کوچک > ایجاد موفقیت‌های کوچکی که در طول زمان جمع خواهد شد و شما را به نتایج دلخواهتان خواهند رساند.

باید شروع هر هدف یا کاری را تا حد امکان برای خود ساده و راحت کنید. وقتی شروع آسان باشد، مطمئناً آن را انجام خواهید داد و همین پیروی از شروع راحت، دنبال کردن قدم‌های کوچک و در نهایت ایجاد موفقیت‌های کوچک و جزئی شما را در مسیر حفظ خواهد کرد و به شما برای رسیدن به اهدافتان انگیزه لازم را خواهد داد. آیا تا به حال سعی کرده‌اید یک ماشین را هل دهید؟ شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما به محض اینکه ماشین شروع به حرکت کند دیگر به انرژی خیلی کمی برای هل دادن آن نیاز دارید زیرا مقاومت موجود در ابتدای حرکت به نحو چشم‌گیری کاهش یافته است.

بنابراین، اگر می‌خواهید در سال جدید به تمام اهدافتان دست‌یابید هر چه زودتر طرحی برای شروع با قدم‌ها و سهم‌های کوچک و جزئی ایجاد کنید. چند استراتژی انتخاب کنید و آن‌ها را بر روی چند تا از هدف‌هایتان امتحان کنید. به محض اینکه شروع به ایجاد موفقیت‌های کوچک کنید این روند دنبال کردن سهم‌های کوچک و تولید موفقیت‌های جزئی به یکی از عادت‌هایتان تبدیل خواهد شد. در نتیجه‌ی این عادت‌های سازنده، از این پس بدون توجه آگاهانه و به صورت کاملاً ناخودآگاه عمل‌گرا خواهید شد و دست به اقدام خواهید زد.وقتی چنین اتفاقی بی افتد، رسیدن به هدف‌هایتان فقط به زمان بستگی دارد اما مطمئناً با پیروی از چنین سیستم مفیدی به تمام اهدافتان خواهید رسید.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر