افراد موفق جهان چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟ چه چیزی افراد موفق را از دیگران جدا می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها لازم نیست زیاد فکر کنیم چون همه‌ی ما می‌دانیم عوامل شناخته شده‌ای نظیر اخلاق کاری، اشتیاق، هوش، شجاعت و پشتکار است که افراد موفق را از افراد ناموفق جدا می‌کند؛ اما علاوه بر این عوامل یکسری عادت‌های کمتر شناخته شده هم وجود دارد که به افراد موفق جهان اجازه می‌دهد خودشان را از جمع جدا کنند و در زمینه‌ی کاری خود مثل یک ستاره بدرخشند.

در ادامه با ۵ ویژگی مشترک افراد موفق جهان آشنا خواهیم شد:

۱-افراد موفق جهان ذخایر اراده خود را حفظ می‌کنند

آیا می‌دانید نیروی اراده یک منبع محدود است؟ درست است، منبع اراده ما انسان‌ها شبیه مخزن گاز است.

صبح‌ها مخازن گاز ما پر هستند؛ اما بیشتر ما از خواب بیدار می‌شویم و بلافاصله شروع به تصمیم‌گیری‌های کوچک می‌کنیم. هر یک از این تصمیم‌های به ظاهر کوچک مقدار کمی از منبع اراده ما را مصرف می‌کنند، بخشی از گاز موجود در مخازن ما را می‌سوزانند و نهایتاً ذخایر اراده ای که در ادامه‌ی روز به آن محتاج هستیم را به طور کامل تخلیه می‌کنند.

افراد موفق جهان می‌دانند اگر نیروی اراده‌ی خود را برای تصمیم‌گیری‌های بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت هدر دهند، دیگر توانی برایشان باقی نمی‌ماند تا در امور مهم زندگی فردی و شغلی خود تصمیم‌های عاقلانه اتخاذ کنند.

افراد موفق جهان از این نظریه آگاه‌اند و همیشه از آن پیروی می‌کنند. به عنوان مثال، مدیرعامل و بنیان‌گذار فیس‌بوک، مارک زاکربرگ همیشه با پوشیدن یک تی شرت خاکستری و سویشرت سیاه ظاهر یکنواختی دارد یا تیم فریس هر روز یک جور صبحانه می‌خورد.

۲-آن‌ها از نه گفتن نمی‌ترسند

از دوران کودکی به ما یاد داده‌اند باید از هر فرصتی استفاده کنیم. فکر می‌کنیم باید به هر چیزی که سر راهمان قرار می‌گیرد بله بگوییم و علی رغم اینکه می‌دانیم کار گروهی نتیجه‌بخش است اما باز هم به اولویت‌های خود بیشتر اهمیت می‌دهیم. اگر کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این نگرش برخلاف باور عمومی فقط ما را عقب نگه می‌دارد و مقدمات شکست همه‌جانبه‌ی ما را فراهم می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی های مشترک افراد موفق جهان این است که آن ها اصلا از نه گفتن نمی ترسند. وارن بافت می‌گوید: ” تفاوت افراد موفق با افراد واقعاً موفق این است که افراد واقعاً موفق تقریباً به همه چیز نه می‌گویند.”

هر وقت به یک وظیفه یا تعهد با اولویت پایین نه بگویید، وقت و انرژی قابل ملاحظه‌ای را آزاد می‌کنید که می‌توانید از آن برای تعقیب آنچه واقعاً برایتان مهم است استفاده کنید.

۳-افراد موفق خستگی را در آغوش می‌کشند

افراد موفق جهان به طور کلی برای ماجراجویی، سفر، تجربه‌ی کارهای نو و یادگیری مهارت‌های جدید منابع لازم را در نظر می‌گیرند.

افراد موفق در برابر این همه فرصت جذاب و تحریک‌کننده، خستگی را در آغوش می‌کشند، چرا؟ چون آن‌ها می‌دانند در دنیای تجارت و توسعه فردی معمولاً رشد و ترقی با بهبود و تکامل آهسته و تدریجی حاصل می‌شود.

مایکل فلپس برنده مدال طلای المپیک یک شبه موفق نشد عنوان سریع‌ترین شناگر جهان را به دست آورد. او می‌دانست برای اینکه بتواند ذهن و جسم خود را برای کسب موفقیت در روز مسابقه آماده کند باید یکسری تمرینات دشوار، تکراری و خسته‌کننده را هر روز تکرار کند تا برای شکست رقبا در استخر آماده شود.

اگر می‌خواهید مهارت خاصی را بیاموزید باید از یک روتین مشخص پیروی کنید. بیشتر ورزشکاران، هنرمندان، نویسندگان، کارآفرینان و رهبران تجاری موفق برای اینکه بتوانند در زمینه‌ی کاری خود متخصص شوند حاضرند شب و روز تلاش کنند و یکسری کارهای روزانه و تکراری را تا لحظه‌ی کسب موفقیت انجام دهند.

۴-آن‌ها اصلاً سعی نمی‌کنند نقاط ضعف خود را اصلاح کنند

به نظر شما آزاردهنده‌ترین سؤال در مصاحبه‌های استخدامی کدام است؟

شاید چیزی شبیه به این پرسش باشد: ” بزرگ‌ترین ضعف شما چیست و چطور می‌خواهید آن را اصلاح یا برطرف کنید؟”

معمولاً بیشتر ما همیشه یک جواب آماده برای این پرسش داریم: ” سعی می‌کنم با تمرکز بیشتر، صبر بیشتر یا ارتباط کلامی بهتر و … به مرور این ضعف را برطرف کنم.”

یکی دیگر از ویژگی های مشترک افراد موفق جهان این است که آن ها اصلاً به نقاط ضعف خود اهمیت نمی‌دهند. افراد موفق به جای اینکه با تمرکز بر نقاط ضعفشان وقت و انرژی خود را هدر دهند سعی می‌کنند انرژی خود را به بخش‌هایی هدایت کنند که در آن‌ها از عملکرد مثبت و قابل قبولی برخوردارند.

تام رات که یک نویسنده و پژوهشگر شناخته شده است می‌گوید: ” اگر سعی کنید در تمام کارها خوب باشید، هرگز نمی‌توانید در هیچ کاری موفق شوید.”

۵-افراد موفق قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند

سحرخیزی یکی از ویژگی‌های مشترک مدیران اجرائی و کارآفرین‌های موفق است.

رهبران تجاری موفق از ریچارد برانسون گرفته تا مارگارت تاچر و هوارد شولتز همگی قبول دارند که بیدار شدن قبل از طلوع آفتاب همیشه نتیجه‌بخش است. وقتی هنوز بیشتر ما در رخت خواب مشغول چرت زدن هستیم افراد موفق جهان در حال مراقبه، ورزش، مطالعه و شروع یک روز فوق‌العاده هستند.

بن فرانکلین می‌گوید: زود به رخت خواب بروید و زود بیدار شوید تا همیشه سالم، ثروتمند و خردمند باشید.”

سحرخیز باش تا کامروا شوی.

با ۵ ویژگی مشترک افراد موفق جهان آشنا شدیم. به نظر شما افراد موفق چه ویژگی های مشترک دیگری دارند که در این مقاله به آن ها اشاره ای نشده است؟

مقالات پیشنهادی:

راز موفقیت : ۷ تفاوت اساسی افراد موفق و افراد ناموفق + اینفوگرافیک

۷ کاری که افراد موفق انجام می‌دهند اما اصلاً به شما نمی‌گویند

اسرار موفقیت: ۱۰ ویژگی مشترک افراد موفق

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر