اجازه دهید رازی را در مورد چگونگی آرام کردن ذهن خود به شما بگویم. تا به حال توجه کرده‌اید وقتی روی یکی از حس‌های خود تمرکز می‌کنید احساس بهتری دارید؟ این همان راز است زیرا ذهن ما زمانی که در مورد آنچه در بدن ما در حال وقوع است آگاه تر می‌شود دیگر نگران و پر استرس نیست. این یک تغییر خوشایند است مثل استفاده از حس لامسه، بینایی و شنوایی جهت تمرکز بیشتر روی این چیزها. این نوع آگاهی ریشه در یک لغت هندی به نام “sati” دارد یعنی توجه بیشتر و آگاه بودن از آنچه در افکار و ذهن ما در حال اتفاق افتادن است. به طور ساده یعنی زندگی کردن در زمان حال.

آلن گینز برگ :

 شما همان چیزی هستید که تمام روز به آن فکر میکنید.

مهم نیست که دیگران درباره شما چه فکر می کنند.

زمان آن رسیده که روشتان را تغییر دهید. این ۷ تکنیک را جهت آرام کردن ذهن خود به کار بگیرید.

دوره نامناسب نگرانی و استرس را رها کرده و بیاموزید که نفس عمیق بکشید.

تا به حال دقت کرده‌اید که ما در اکثر مواقع به طرز نادرستی نفس می‌کشیم؟ در واقع ما ۲۵،۹۲۰ مرتبه در روز نفس می‌کشیم، پس زمان آن فرارسیده که یاد بگیریم چگونه این کار را به درستی انجام دهیم. تنفس سطحی به تهویه بیش از حد منتهی می‌شود و می‌تواند شرایط استرس و حملات عصبی را تشدید کند. ما اکسیژن کافی نمی‌گیریم و در نتیجه از شش‌های خود به اندازه ظرفیت کامل آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و این باعث می‌شود که مدام به ذهن خود فشار بیاوریم و این جملات را تکرار کنیم :

 • اگر چه…
 • چرا من انجام ندادم …
 • اگر این کار را نمی‌کردم پس …
 • اگر فقط آن کار را نمی‌کردم …
 • تمام نقشه هام نقش بر آب شد …

اکنون، زمانی که شروع به نفس کشیدن به طرز صحیحی می‌کنید در دراز مدت احساس بهتری خواهید داشت و نگرانی و استرس کم‌تری به سراغ شما خواهد آمد. از طرفی حالت و وضعیت بدنی شما بهتر شده، هضم غذا برایتان آسان‌تر و تعادل بیشتری خواهید داشت.

این روش را امتحان کنید. یک نفس عمیق بکشید. دهان خود را باز نگه داشته و یک دم عمیق و طولانی نیز انجام دهید. شما باید احساس کنید که شکمتان در این هنگام کاملاً برجسته می‌شود.

اکنون نفستان را رها کنید تا شکمتان به حالت عادی بازگردد. زمانی که عمل تنفس را به درستی انجام دهید مقدار اکسیژن دریافتی شما بیشتر شده و کمک می‌کند که عملکرد مغز را تنظیم کرده و سطح استرس و نگرانی را کاهش دهید.

دالای لاما :

  سلامتی از آرامش درونی نشئت میگیرد.                                                                                                  

۵ شیء که در نزدیکی شماست را مشاهده کنید.

این می‌تواند شامل هر چیزی که در راه رفتن به محل کار در اطرافتان می‌بینید شود. می‌تواند یک درخت گیلاس در فصل بهار باشد، یک خانه با دکور جدید، ابرهای سفید، تشعشع نور خورشید بر روی زمین، یا چگونگی وزش باد در میان درختان باشد. به جزئیات رنگ، حرکت و تأثیر متقابل نور و سایه توجه کنید. زمانی که به محل کارتان می‌رسید این یک تمرین خوب برای یادآوری چیزهایی است که در مسیرتان به آن‌ها توجه کرده‌اید. شرط می‌بندم که با این کار استرس و نگرانی از شما دور خواهد شد .

آلن لوکاس :

 هر چیزی را که فکر میکنید، باور نکنید. افکار دقیقاً همان است …افکار.

حس بویایی خود را بکار ببرید.

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید آپارتمان یا خانه شما واقعاً چه بویی می‌دهد؟ دفعه بعد که به خانه رسیدید دقت کنید که چه بویی در فضای خانه‌تان پیچیده است. این بو ممکن است بوی میوه، گل، درخت یا غذا باشد.

همانند تمام تمرین‌های دیگر، زمانی که از حس خود برای افزایش توجه و آگاهی استفاده می‌کنید احساس تأسف گذشته و نگرانی‌های آینده را از ذهنتان دور خواهید کرد. اگر این روش‌ها را به طور منظم تکرار کنید به مرور زمان نتایج مثبتی بدست خواهید آورد. به موفقیت خود ایمان خواهید داشت و عمل گراتر خواهید شد.

این روش‌ها باعث افزایش روشن بینی و بازدهی در محل کار و تحصیل می‌شود. پس جای تعجب نیست که شرکت‌های اپل و گوگل هردو از آموزش آگاهانه فکر برای کمک به کارمندان خود استفاده می‌کنند.

روی تمرین آگاهیتان تمرکز کنید.

اگر شما می‌خواهید از انجام این روش‌ها سود ببرید باید روی آنچه که در حین انجام این روش‌ها احساس می‌کنید تمرکز و دقت داشته باشید. آیا به تغییرات فیزیکی دقت کرده‌اید؟ چه احساسی دارید؟ آیا احساس بهتری بعد از استفاده از هر روش دارید؟ این تمرین را بدون قضاوت انجام دهید زیرا این کلید تجربه کردن زیبایی جهان است. وقتی که برای یک دوره این کار را انجام می‌دهید احساس می‌کنید که کم‌تر عصبی می‌شوید، حس خوبی دارید و کم‌تر دچار استرس و ناامیدی می‌گردید.

سعی کنید پیاده روی متفکرانه انجام دهید.

زمانی که این کار را انجام می‌دهید، بیشتر می‌توانید با شرایط زیر سازگار شوید :

 • با محیط، صداها و بوها
 • هوای اطرافتان، آب و هوا و آسمان متغیر
 • چگونگی حر کت بدن
 • تنفستان

زمانی که این نوع پیاده روی را تمرین می‌کنید ذهنتان آرام‌تر می‌شود و احساس سرزندگی و شادابی بیشتری به شما دست می‌دهد. از طرف دیگر از نظر فیزیکی سالم‌تر بوده و فشار خون در شما کاهش می‌یابد، احساس بهتری در مفاصل و انعطاف پذیری بیشتری در بدنتان خواهید داشت.

به ۵ نوع صدا گوش دهید

ما با سر و صداهای زیادی احاطه شده‌ایم ولی به ندرت پیش می‌آید که بدرستی و با تمرکز به آن‌ها گوش دهیم. سعی کنید به این صداها گوش دهید :

 • جیک جیک پرندگان
 • خندیدن افراد
 • باز و بسته شدن در
 • رفت و آمد ماشین‌ها
 • وزش باد

مثبت بودن و قدر دانی را تمرین کنید.

گاهی اوقات احساسات منفی بر ما غلبه می‌کند. به آنچه در زندگی شما مثبت و خوب است فکر کنید. ممکن است این موارد شامل شغل و روابط شما باشد. شما از نعمت‌ها و موهبت‌های فراوانی برخوردار هستید که می‌توانید برای داشتن آن‌ها خوشحال باشید. لیستی از این موارد تهیه کرده و نزدیک تختخواب خود نگه دارید طوری که هر روز یا هر شب قبل از خواب به آن‌ها فکر کنید.

اکنون، شاید از خودتان سؤال کنید که آیا این کارها مفید و نتیجه بخش است؟ بهتر است به خود فرصت امتحان و تجربه این روش را بدهید. حالا اینطور به این مطلب نگاه کنید : این یک روش خوب برای حس واقعیت است. به آخرین تعطیلاتی که رفتید فکر کنید. شما مکان‌های جدید و زیبایی‌های بسیاری دیدید و هیچ گاه از نگاه کردن به آن‌ها خسته نشدید و با تمام انرژی خود از تعطیلات لذت بردید. شما بعد از تعطیلات سرشار از حس تازگی، شادابی و طراوت و با ذهنی آرام‌تر به خانه بازگشتید.

مادر ترزا :

 در لحظه خوشحال باشید، این کافی است. هر لحظه تمام چیزی است که ما نیاز داریم، نه بیشتر.                                                                                                    

این روش‌ها و تکنیک‌های آگاهی را برای ارتباط با زمان حال و بودن در لحظه تمرین کنید. روش‌ها و متدهای زیادی برای بودن در زمان حال وجود دارد پس هیچ عذر و بهانه ای برای عدم انجام آن وجود ندارد.