کتابخانه‌ی ملی کلمنتینوم (Clementinum)، در یک مجموعه‌ بنای تاریخی در قلب شهر زیبای پراگ واقع شده است. کتابخانه‌ی کلمنتینوم، کتابخانه‌ای زیبا به سبک باروک در جمهوری چک است که نخستین بار در سال ۱۷۷۲ به عنوان بخشی از دانشگاه Jesuit تأسیس شد و هم‌اکنون منزلگاه بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب است. این کتابخانه از سوی خوانندگان به عنوان یکی از باشکوه‌ترین، دیدنی‌ترین و زیباترین کتابخانه‌های جهان انتخاب شده است.

معماری این بنا نمونه‌ای است برجسته از سبک باروک، سقف کارشده و تأثیرگذار آن توسط جن هیبل (Jan Heible) خلق شده است. این کتابخانه در سال ۱۷۸۱ بنیان نهاده شد و در سال ۲۰۰۵ جایزه یادبود جهانی یونسکو را دریافت کرد. مجموعه کتب با ارزش این کتابخانه، حاوی اسناد تاریخی از افرادی همچون تیکو براهه، آمادئوس موتزارت و جان آموس کمنیوس است؛ به علاوه ادبیات چک و دیگر کتب تاریخی را نیز می‌توان در این مکان یافت. امروزه این کتابخانه نزدیک به شش میلیون جلد کتاب دارد و سالانه نیاز یک میلیون نفر را برآورده می‌نماید. برخی از کتاب‌های تاریخی کمیاب این مجموعه برای اسکن به گوگل فرستاده شده و به زودی در Google Books در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

کتابخانه‌ی ملی کلمنتینوم که زیباترین کتابخانه‌ی جهان محسوب می‌شود گنجینه‌ای نادر و ارزشمند است که با چند واقعیت شگفت‌انگیز مرتبط است: کلمنتینوم در گذشته سومین کالج بزرگ ژوزئیت در جهان بوده است که ثبت آب و هوای محلی از سال ۱۷۷۵ در آن آغاز و تا به امروز ادامه دارد؛ در یکی از رمان‌های نویسنده معروف اسپانیایی‌زبان خورخه لوئیس بورخس نیز به این موضوع اشاره شده است.

امیدوارم از تماشای تصاویر زیباترین کتابخانه ی جهان، کتابخانه‌ی ملی کلمنتینوم (Clementinum) لذت ببرید:

World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-1World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-2World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-3World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-4World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-5World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-6World-Most-Beautiful-Library-klementinum-national-library-czech-republic-7

مقالات پیشنهادی:

عاشقان کتاب ببینند: دیدنی‌ ترین کتابخانه‌ های جهان + تصاویر

چطور پولدار شویم اما ورشکسته نشویم : ۵ کتاب عالی برای موفقیت مالی و مدیریت ثروت

تبدیل صفحات ویکی‌پدیا به کتاب : ایبوک (PDF,EPUB,…) و نسخه چاپی

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر