یاقوت کبود، یک سخت‌پوست کوچک و عجیب اما زیبا است. این موجود زیبا دارای پوستی کریستالی است و بسته به نوری که به این موجود می‌تابد تغییر رنگ می‌دهد. با دیدن این سخت‌پوست می‌توان درک کرد چرا با نام یاقوت کبود اقیانوس خوانده می‌شود. نام علمی این موجود «ساپفیرینا» است و متعلق به گروه سخت‌پوستان کوچک است که در اعماق آب زندگی می‌کند؛ آن‌ها بخشی از پلانکتون معروف هستند.

این موجود زیبا بسیار کوچک است شاید فقط چند میلی‌متر باشد اما ظاهری شگفت‌انگیز دارد و پوستی کریستالی مانند جواهر می‌درخشد و رنگ این سخت‌پوست از طلایی به آبی لاجوردی تغییر می‌کند که این بسته به روشنایی و محیط اطراف دارد. وجود تعداد زیاد آن‌ها در کنار هم باعث می‌شود انسان تصور کند آب از الماس پر شده است.

به گفته محققان رنگ «ساپفیرینا» از لایه‌های کریستالی میکروسکوپی موجود در پوست آن‌هاست. این‌ها توسط ۰.۴ هزارم میلی‌متر یعنی حدود ۴۰۰ نانومتر از هم جدا شده که تقریباً برابر با طول‌ موج رنگ آبی است و هنگامی که رنگ آبی به لایه‌های آن می‌رسد به طول کامل مانند آن را منعکس می‌کند. شما در اقیانوس حیوانی را مشاهده می‌کنید که مانند یک ستاره روشن و لحظه بعد نامرئی می‌شود؛ اما هنوز دانشمندان در مورد این موجود دریایی اطلاعات زیادی ندارند. پژوهشی در سال ۲۰۰۴ منتشر و توسط محققان دانشگاه توکیو انجام شده بود که شرایط نوری نقش بسیار مهمی در رفتار این سخت‌پوستان دارد. بدن‌های آن‌ها به هر نوع نوری که از هر جنسی باشد حساسیت نشان می‌دهد.

 

مقالات پیشنهادی:

موش‌های مین یاب، قهرمان‌هایی برای نجات جان هزاران انسان

زیباترین شاهد ازدواج در جهان + تصاویر

تصاویری از ۱۱ درخت زیبا در جهان

اگر این مقاله مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید لطفاً برای حمایت از ما آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر