مدیر و موسس فیس بوک، مارک زاکربرگ و همسرش پاریسیلا چن در اقدامی عجیب اعلام کردند که ۹۹ درصد از سهام خود در فیس‌بوک را صرف پیشرفت انسان‌ها و اعمال خیریه خواهند کرد. جالب اینکه این مقدار از سهام فیس‌بوک ارزشی در حدود ۴۵ میلیارد دلار دارد.

خانواده چن زاکربرگ که این روزها تولد عضو جدید خود را جشن می‌گیرند تصمیم دارند ۹۹ درصد از سهام خود در فیس‌بوک را صرف پیشرفت جامعه بشری و اعمال خیرخواهانه کنند.

اگرچه اعلان خبر تولد در بین کاربران فیس‌بوک امری عادی ست اما پست بنیان‌گذار و مدیرعامل فیس‌بوک، مارک زاکربرگ کمی با اعلان خبر بقیه‌ی والدین در این حوزه فرق دارد. مارک زاکربرگ و همسرش پارسیلا چن به مناسب تولد دخترشان اعلام کردند که ۹۹ درصد از سهام خود در فیس‌بوک که در حال حاضر ارزشی در حدود ۴۵ میلیارد دلار دارد را به موسسۀ خیریۀ «ابتکار چان – زاکربرگ» اهدا خواهند کرد تا صرف پیشرفت جامعه بشری و برابری کودکان در نسل‌های آینده شود. این زوج مهربان و خیر پیش از این در سال ۲۰۱۰ گفته بودند بیشتر ثروت خود را صرف امور بشردوستانه خواهند کرد و با اعلام اهدای ۹۹ درصد از سهام خود در فیس‌بوک به اعمال خیرخواهانه جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه‌ها و مردم جهان قرار دادند.

مارک زاکربرگ که از دو ماه پیش به خاطر زایمان همسرش مرخصی گرفته بود، با نزدیک شدن روزهای به دنیا آمدن فرزندش اعلام کرد مرخصی زایمان کارکنان فیس‌بوک را به چهار ماه افزایش می‌دهد.

مارک زاکربرگ یکی از موفق‌ترین مدیران در زمینه‌ی ارتباطات و اینترنت در سطح دنیاست و به دلیل شیوه مدیریت و نزدیکی با کارکنان فیس‌بوک، بسیار مورد علاقه‌ی آن‌ها قرار دارد. وی جوان‌ترین میلیارد دنیا نیز لقب گرفته است و صاحب بزرگ‌ترین شبکه ی اجتماعی است که از دو سال پیش وارد بورس شد و بر ثروت خود افزود.

این پول در طی زندگی زاکربرگ اهدا خواهد شد و او بیشتر حق رأی‌ را در این شرکت خواهد داشت. در آینده، بنیان چن زاکربرگ سه مرتبه در سال از محل فروش سهام زاکربرگ در فیس‌بوک، پول دریافت خواهند کرد که البته مجموع این سه مقدار در سال بیشتر از یک میلیارد دلار نخواهد بود. سود حاصل از هر یک از سرمایه‌گذاری‌های این بنیان برای پیشرفت بیشتر در زمینه‌ی رسیدن به اهداف خیرخواهانه صرف خواهد شد.

این پروژه شباهت زیادی به بنیاد خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس دارد که بر مبنای ثروت بیل گیتس بنا شده است. این بنیاد خیریه که در سال ۲۰۰۰ میلادی افتتاح شده تا به امروز بیش از ۴۴ میلیارد دلار سهم در اعمال خیریه داشته است. زاکربرگ و گیتس در گذشته نیز با یکدیگر همکاری‌هایی در زمینه‌های خیریه از جمله زمینه‌های زیست محیطی و آموزشی داشته‌اند. ملیندا گیتس نیز به این تصمیم مارک زاکربرگ و پاریسیلا چن ، این‌گونه پاسخ داده است:

این تصمیم شما اسوهای برای ما و تمام جهانیان است.

مقالات پیشنهادی:

چرا ۹۹ درصد کارمندان فیس‌بوک عاشق مارک زاکربرگ هستند؟ – ۱۰ دلیل

۱۰ ویژگی مشترک میلیاردرهای جوان

۱۰ ویژگی مشترک افراد موفق که از آن بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر