ePUB فرمتی استاندارد برای تولید و انتشار کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های الکترونیکی ست. تفاوت اصلی فایل‌هایی که فرمت ePUB دارند با فایل‌هایی که از فرمت‌های استاندارد نظیر docx برخوردارند، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ی فایل‌های ePUB برای مطابقت با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش در ابزارهای قابل حمل نظیر گوشی‌های هوشمند، تبلت و غیره است. انعطاف‌پذیری بی‌نظیر این فایل‌ها از نظر اندازه فونت و طرح متن، به شما اجازه می‌دهد این اسناد را بر روی تمام ابزارهای قابل حملی که دارید مطالعه کنید و دیگر وابسته به زمان و مکان خاصی نباشید.

به هر حال نمی‌توانید فایل‌هایی با پسوند ePub را در مرورگر خود مطالعه کنید، این در حالی ست که با باز کردن برنامه‌هایی نظیر Google Docs به راحتی می‌توانید فایل‌هایی با پسوند PDF و docx را در مرورگر سیستم عامل خود مطالعه کنید. برای مطالعه‌ی فایل‌هایی با فرمت ePub در مرورگر خود نیاز به نرم‌افزارهای کتاب‌خوان نظیر برنامه‌های مورد استفاده در تبلت هایی نظیر ipad و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی مانند Kindle و Nook دارید. شاید هم‌زمان با تغییر ذائقه‌ی ناشران کتاب و علاقه‌مندی روز افزون آن‌ها به نشر کتاب‌هایی با فرمت ePub با خود فکر کنید تنها راه برای حفظ عادت مطالعه‌تان خرید یک تبلت یا کتاب‌خوان الکترونیکی باشد. این فکر را کنار بگذارید.

در این مقاله که در واقع راهنمایی کوتاه و سریع است تصمیم دارم به شما نحوه‌ی باز کردن و مطالعه‌ی فایل‌های ePub را با استفاده از افزونه‌ی EPUBReader برای فایرفاکس و MagicScroll در کروم آموزش دهم. هدف اصلی تولید و طراحی این دو افزونه‌ی کاربردی ایجاد شرایطی مناسب و مؤثر برای کاربران به منظور مطالعه و مرور کتاب‌های الکترونیکی با فرمت ePub است.

EPUBReader  برای مرورگر فایرفاکس

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید، با کلیک بر روی عبارت  EPUBReader به صفحه‌ی مربوط به این افزونه بروید و با کلیک بر روی دکمه‌ی سبز رنگ « Add to Firefox » این افزونه را بر روی مرورگر خود نصب کنید.

epub-firefox

وقتی پروسه‌ی نصب این افزونه تمام شود، مطابق با تصویر زیر دکمه‌ی اضافه‌ای در گوشه‌ی بالا – سمت راست مرورگر فایرفاکس دیده خواهد شد. برای اجرای افزونه EPUBReader این دکمه کلیک کنید.

epub-firefox-EPUBReader-button

بعد از این کار شما مستقیماً به برگه‌ی خواننده یا  reader page ارجاع داده می‌شوید که در این برگه می‌توانید مجموعه‌ای رایگان و در دسترس از ایبوک های دو وب‌سایت archive.org و feedbook.com را مشاهده کنید.

epub-firefox-EPUBReader

اگر هم بخواهید کتاب الکترونیکی با فرمت ePub را از اینترنت دانلود کنید، افزونه‌ی EPUBReader به صورت خودکار این کتاب را برای شما در مرورگر بارگذاری می‌کند تا از محتوای کتاب آگاه شوید.

epub-firefox-reader-book-EPUBReader

MagicScroll  برای مرورگر کروم

برای مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی خود در مرورگر گوگل کروم به صفحه‌ی مربوط به افزونه‌ی  MagicScroll  بروید و با کلیک بر روی عبارت « Add to Chrome » آن را بر روی مرورگر خود نصب کنید.

epub-chrome-MagicScroll-install

بعد از اتمام فرآیند نصب، یک تب جدید باز کنید و به این آدرس بروید :

MagicScroll.net

وقتی بارگذاری این صفحه تمام شود، کتابخانه‌ی کتاب‌های الکترونیکی خود را مشاهده خواهید کرد. برای اضافه کردن یک کتاب الکترونیکی جدید به کتابخانه‌تان تنها باید بر روی عبارت « Add a Book to Your Library » کلیک کنید.

epub-chrome-MagicScroll

اکنون دو گزینه پیش روی خود دارید : آپلود کتاب الکترونیکی از رایانه‌تان یا پیست کردن لینک منبع کتاب مورد نظر اگر می‌خواهید آن را از اینترنت به کتابخانه‌ی خود اضافه کنید.

epub-chrome-add-ebook-MagicScroll

بعد از اضافه کردن کتاب‌های الکترونیکی‌تان، تمام آن‌ها مستقیماً از طریق همین کتابخانه در دسترس شما خواهند بود.

epub-chrome-library-MagicScroll

برای مطالعه‌ی یک کتاب بخصوص نیز تنها باید بر روی جلد آن در کتابخانه‌تان کلیک کنید.

epub-chrome-MagicScroll-reader-ebook

کاربرد افزونه‌ی  MagicScroll  در مرورگر کروم این حس را به شما می‌دهد که گویی در حال مطالعه‌ی کتاب‌هایتان در یک کتاب‌خوان الکترونیکی هستید. در گوشه‌ی بالا-سمت چپ منوی هر کتاب ۴ دکمه در اختیار شما گذاشته شده است. این دکمه‌ها امکاناتی نظیر رفتن به صفحه‌ی اصلی این افزونه، بخش مربوط به فصل‌های کتاب، گزینه‌هایی برای اندازه‌های فونت و رنگ تم و همچنین گزینه‌های برای دانلود کتاب‌ها بر روی کامپیوترتان را در اختیار شما گذاشته‌اند.

با نصب این افزونه‌ها بر روی مرورگرهای فایرفاکس و کروم به راحتی می‌توانید بدون نیاز به داشتن تبلت یا کتاب‌خوان‌های الکترونیکی گران قیمت یا نصب نرم‌افزارهای کتاب‌خوان اضافی به مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی خود بپردازید.

برای حمایت از ما با دوستان خود به اشتراک بگذارید. با تشکر