تولید ارائه‌های حرفه‌ای در نرم‌افزار پاورپوینت شما را به چیزی که لایقش هستید می‌رساند: دستیابی به اهداف. این ارائه‌ها اگر به درستی تهیه و تنظیم شوند میلیون‌ها تومان برای برندهای مشهور ارزش خواهند داشت. مطمئناً این نتایج در برندهای کوچک هم به همین نحو منعکس خواهد شد.

به عقیده کارشناسان اختصاص زمان و تلاش کافی برای تولید ارائه‌های پاورپوینتی که به خوبی سازمان‌دهی و تنظیم شده باشد یکی از سرمایه‌گذاری‌های ارزشمند در دنیای تجارت است. چرا؟ در درجه اول ابزارهایی نظیر ارائه‌های پاورپوینت برای مقاصدی نظیر بازاریابی و ایجاد ارتباطات مؤثر استفاده می‌شوند که همین امر گویای اهمیت و حساسیت این ارائه‌ها برای پیشبرد اهداف سازمان‌ها و کسب و کارها در بازار رقابتی کنونی است. اگر عاقلانه و هوشمندانه از این ابزارها استفاده شود، مسلماً عملکرد فروش شرکت‌ها افزایش خواهد یافت. نهایتاً همین افزایش فروش موجب رشد شرکت‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی کشورها خواهد شد.

در ادامه راهنمایی ساده برای تولید ارائه‌های حرفه‌ای در نرم‌افزار پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا با استفاده از نکات مطرح شده در آن، فروش و عملکرد کلی کسب و کار خود را افزایش دهید:

۱-به دنبال سادگی باشید

۲-اهداف خود را به صورت داستانی بیان کنید

۳-درون بدنه‌ی ارائه‌ی خود نکات مهم و حیاتی را مشخص کنید

۴-پایانی بزرگ برای ارائه خود در نظر بگیرید به نحوی که موجب تحریک احساسات مخاطبان و تشویق آن‌ها برای اقدام و برداشتن گام‌های ابتدایی شود

اجازه دهید کمی بیشتر در مورد نکات قبلی توضیح دهم:

۱-از گفته‌های خود پیش‌نویس تهیه کنید: این پیش‌نویس باید سازمان‌یافته و هدفمند باشد. شما از این پیش‌نویس به عنوان پایه و اساس ارائه پاورپوینت خود استفاده خواهید کرد.

۲-سازمان‌دهی کنید: برنامه‌ریزی کنید. بر اساس پیش‌نویس خود برنامه‌ای در مورد نحوه تولید ارائه پاورپوینت خود ایجاد کنید. قانونی که در اینجا باید از آن پیروی کنید همان اصلی است که در تولید فیلم و سریال از آن استفاده می‌کنند. یک تابلوی تصویری ایجاد کنید، در صورت نبود امکانات و شرایط لازم می‌توانید این تابلوی تصویری را بر روی یک تکه کاغذ هم ایجاد کنید. این تابلو به شما کمک می‌کند اسلایدهای خود را به ترتیب و بر اساس نظم و اصول خاصی سازمان‌دهی کنید. شاید فکر کنید این کار نتیجه‌ای جز اتلاف وقت نخواهد داشت اما ایجاد تابلوهای تصویری موجب تسهیل روند تولید ارائه‌های حرفه‌ای پاورپوینت می‌شود. بعد، روی تابلو فریم‌های ابتدایی را ایجاد کنید. در هر فریم باید نحوه چینش و قرارگیری المان‌های گرافیکی را طراحی کنید. این کار را با دقت انجام دهید و برای فریم بعدی فضای کافی در نظر بگیرید.

۳-فریم‌هایی ساده و قابل فهم ایجاد کنید که خسته‌کننده نباشند. این نکات را به خاطر بسپارید: سعی کنید پیام خود را از طریق المان‌های گرافیکی روشن و واضح به مخاطب منتقل کنید، نوشته‌های شما باید خوانا باشند، از رنگ‌های مناسب استفاده کنید، از تصاویری استفاده کنید که برای مخاطبانتان جذاب باشند و نظر آن‌ها را جلب کنند، اسلایدهای ارائه شما باید تأثیر سخنانتان در مخاطب را افزایش دهند نه اینکه از قدرت نفوذ آن بکاهند، سرعت حرکت اسلایدها هم باید مناسب باشد یعنی نه زیاد و نه کم باشد.

۴-مستقیم بروید سر اصل مطلب. از این نکات استفاده کنید: وقت زیادی را صرف معرفی اهداف ارائه خود نکنید. بخش معرفی باید کوتاه اما کامل باشد و بعد از قسمت مقدمه باید مستقیم بروید سر اصل مطلب و به هدف اصلی ارائه پاورپوینت خود بپردازید. ارائه شما نباید از هدف اصلی خود منحرف شود. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در ارائه‌های پاورپوینت وجود دارد این است که در حین ارائه به موضوعاتی پرداخته می‌شود که هیچ ربطی به موضوع اصلی ارائه ندارد.

۵-ارائه‌های پاورپوینت باید تأثیر صحبت‌ها و سخنرانی شما در مخاطب را افزایش دهد. همیشه به یاد داشته باشید، ارائه‌های پاورپوینت ابزاری برای انتقال ساده‌تر و بامعناتر پیام شما به مخاطب هدف هستند. اسلایدها موضوع کلیدی نیستند، پیام شماست که برای مخاطب ارزشمند است. پس به هیچ وجه اجازه ندهید این اسلایدها موجب گیج شدن مخاطب و عدم انتقال پیام شما شوند. ارائه‌های پاورپوینت باید مثل بازیگر نقش دوم در فیلم‌های سینمایی عمل کنند. باید کاری کنند که بازیگر نقش اول یا همان ستاره اصلی فیلم بدرخشد و بیشتر دیده شود. باید موجب تقویت شخصیت اصلی فیلم که همان پیام شماست شوند.

۶-از تصاویر قوی و مرتبط استفاده کنید. تصاویر باید با توجه به تعداد مخاطبان و فضای ارائه به اندازه کافی بزرگ باشند. سعی کنید قبل از ایجاد تصاویر و ارائه پاورپوینت از محل برگزاری همایش یا سمینار بازدید کنید. در دنیای کسب و کار از این کار به عنوان بازرسی چشمی حقیقی یا به اختصار AOI یاد می‌شود. با این کار می‌توانید تصمیم بگیرید از چه اندازه‌ای برای فونت نوشته‌های خود استفاده کنید و اندازه مناسب برای تصاویر شما چقدر است. همچنین متوجه خواهید شد حالت بدن و اشارات و حرکات شما در موقع سخن گفتن باید چطور باشد. حالت استاندارد این است که هر چقدر تعداد حضار بیشتر باشد حرکات بدن شما هم باید بزرگ‌تر و مناسب‌تر باشد.

راهنمای ساده برای تولید ارائه‌های حرفه‌ای پاورپوینت:

ارائه‌های پاورپوینت باید:

  • ساده باشند
  • قابل درک باشند
  • ایده‌ها، کلمات، نمادها، گرافیک، نمودار و عناصر دیگر را به سخنرانی شما متصل کنند
  • اگر در تولید تصاویر و المان های گرافیکی ضعیف هستید پیشنهاد می‌کنم یک طراح گرافیک خوب استخدام کنید. همیشه به یاد داشته باشید، فردریک بارنارد می‌گوید: ” یک تصویر هزاران کلمه را نقاشی می‌کند.”
  • از رنگ‌های مناسب، اشکال و علامت‌های بین‌المللی پذیرفته شده استفاده کنید

 

همیشه به یاد داشته باشید، در مکالمات روزانه شما فقط با یک فرد رو به رو هستید که می‌توانید افکار و حرف‌های خود را بر اساس شناختی که از او دارید فرموله کنید و به اهداف خود در مکالمه با این فرد دست یابید اما در جلساتی که باید ارائه پاورپوینت خود را به مخاطبان عرضه کنید شما محور جلسه هستید. اگر نتوانید پیام خود را روشن و واضح به مخاطب انتقال دهید به نحوی که مخاطب به آسانی این پیام را به خاطر بسپارد افرادی که در جلسه شرکت کرده‌اند گیج و مبهوت جلسه را ترک خواهند کرد و اعتبار شما هم لکه‌دار خواهد شد.

فواید ارائه‌های حرفه‌ای پاورپوینت عبارت‌اند از:

مخاطبان موضوع مورد بحث را خیلی بهتر درک خواهند کرد

نکات اصلی را به خاطر خواهند سپرد

انگیزه لازم برای اقدام و فعالیت را به دست خواهند آورد (این همان پاسخ عاطفی یا احساسی است که به دنبالش بودید)

مخاطبان، پیام شما را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت (از آنجا که پیام شما روشن، واضح و معلوم است به خاطر سپاری و اشتراک‌گذاری آن برای مخاطبان خیلی راحت خواهد بود)

به طور خلاصه ارائه‌های حرفه‌ای پاورپوینت کوتاه، تأثیرگذار و روشن هستند.

مقالات پیشنهادی:

درس‌های بازاریابی ویروسی که باید از چالش سطل آب یخ بیاموزیم.

کلید موفقیت : از بازخورد، به نفع خودتان استفاده کنید

چرا کسب و کارهای آنلاین، بهترین سرمایه‌گذاری ممکن برای شما هستند : ۴ دلیل

اگر این مقاله مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید لطفاً برای حمایت از ما آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر