گله و شکایت.

هر چه بیشتر شکایت کنیم ضعیف‌تر می‌شویم. در واقع، با شکایت کردن قدرت درونی که می‌توانستیم از آن برای موفقیت استفاده کنیم را نادیده می‌گیریم و فکر می‌کنیم کنترل اوضاع را از دست داده‌ایم. وقتی شکایت می‌کنید شکست در چند قدمی شما می‌ایستد و برای شما دست تکان می‌دهد. هر چقدر بیشتر از شرایط خود شکایت کنید دیرتر از دست شکست‌ها و موانعی که در مسیر کسب موفقیت و ثروت بر سر راهتان قرار می‌گیرد خلاص خواهید شد. هر وقت این کلمات منفی را به زبان می‌آورید خاطرات منفی گذشته را دوباره زنده می کنید-خاطرات بیهوده‌ای که بهتر است به دست فراموشی سپرده شوند. ارل نایتینگل به عنوان یکی از پیشگامان توسعه انسانی در این زمینه جمله‌ی زیبایی دارد که بهتر است برای همیشه به خاطر بسپارید:

ارل نایتینگل می‌گوید: «ما همانی می‌شویم که تمام روز به آن می‌اندیشیم.»

گله و شکایت نشان‌دهنده‌ی ضعف شماست. شاید چون با گله و شکایت می‌توانید خودتان را از شر استرس و اضطراب خلاص کنید فکر می‌کنید شکایت کردن کار خوبی است و به موفقیت شما کمک می‌کند اما بهتر است منطقی باشید و بدانید که گلایه و شکایت از اوضاع و شرایطی که در آن گرفتار هستید هیچ دردی از شما دوا نمی‌کند. بگذارید از شما سؤالی بپرسم: تا حالا چند بار دیده‌اید که یک فرد موفق در کنار دوستانش بنشیند و از ناعادلانه بودن زندگی شکایت کند؟ احتمالاً هرگز با چنین صحنه‌ای روبرو نشده‌اید؛ اما مطمئنم بارها در کنار افراد موفق بوده‌اید و از میزان اطمینان و اعتماد به نفس آن‌ها تعجب کرده‌اید. در ادامه ۵ کاری که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند را با یکدیگر مرور خواهیم کرد؛ بعد از مطالعه‌ی این مقاله متوجه خواهید شد که چرا گله و شکایت شانس موفقیت شما را نابود می‌کند. علاوه بر این، تعدادی راه‌حل هم به شما کاربران عزیز پیشنهاد خواهم داد، پس با دقت و تمرکز کامل ادامه‌ی مقاله را مطالعه کنید:

۱-افراد موفق روی مشکلات تمرکز نمی‌کنند

تمرکز بر مشکلات باعث می‌شود مردم علی رغم اینکه صدها متر از چاه دور هستند باز هم با سر به داخل آن سقوط کنند. با تمرکز بر مشکلات شاید وضعیت غم‌انگیزی ایجاد کنید و صد البته توجه بیش از حد به مشکلات یکی از دلایل اصلی شکست یا عدم موفقیت بیشتر مردم در زندگی است. قانون جذب می‌گوید: مشابه، مشابه را جذب می‌کند؛ بنابراین اگر به تمرکز بر مشکلات ادامه دهید مشکلات بیشتری جذب می‌کنید. شکایت کردن هم به نوعی تمرکز بر مشکل محسوب می‌شود. در عوض، باید به دنبال راه‌حلی برای خلاصی از چاه مشکلات باشید. در مدرسه خلبانی، به شما می‌گویند وقتی سیستم هواپیما از کار افتاد به هیچ وجه بر مشکل (زمین) تمرکز کنید و تمام هوش و حواس خود را به جایی که می‌روید (راه‌حل) معطوف کنید و بدن شما هم به طور طبیعی از انتخاب شما پیروی خواهد کرد. افراد موفق و ثروتمند چون راه‌حل گرا هستند توانسته‌اند به جایگاه کنونی خود دست یابند. پس دفعه‌ی بعد که در حین شکایت کردن مچ خودتان را گرفتید، فوراً برای یافتن یک راه‌حل منطقی برای مشکلات خود اقدام کنید.

۲-افراد موفق برای شکست‌هایشان دیگران را سرزنش نمی‌کنند

اگر برای شکست‌های خود کسی یا چیزی به غیر از خودتان را سرزنش کردید بدانید این مذمت غیر معقول تنها نشانه‌ای ست که می‌گوید شما هیچ کنترلی بر وضعیت خودتان ندارید. این طرز برخورد موجب می‌شود حس کنید ناتوان هستید و شما را به نقطه‌ای می‌رساند که دیگر نمی‌خواهید برای تغییر شرایط کاری انجام دهید. در عوض، سعی می‌کنید برای حل مشکلاتتان به افراد دیگر تکیه کنید که همین موضوع باعث می‌شود بیش از حد به دیگران وابسته شوید. حتی اگر علت اصلی شکست شما یک نیروی خارجی است باز هم باید مسئولیت‌پذیر باشید و به دنبال چاره‌ای برای رهایی از این وضعیت باشید. اگر از این روش پیروی کنید یک قدم به هدفتان نزدیک‌تر می‌شوید و در بلندمدت به موفقیت‌های بیشتری خواهید رسید. این کار خیلی بهتر از این است که فقط گله و شکایت کنید، دست روی دست بگذارید و هیچ کاری نکنید.

۳-موفق‌ها تنبلی نمی‌کنند

انجام کارهایی که به هیچ وجه شما را به اهدافتان نزدیک‌تر نمی‌کند خیلی ساده است؛ اما تا این لحظه که بنده در حال نوشتن این مقاله هستم مطمئناً تنبلی، به تعویق انداختن کارها و امروز و فردا کردن هرگز باعث موفقیت و پولدار شدن هیچ انسانی نشده است. بهتر است به گله و شکایت نیز به عنوان نوع خاصی از تنبلی نگاه کنیم. شکایت کردن از مشکلات خیلی ساده‌تر از این است که به دنبال راه‌حلی مؤثر برای حل مشکلات باشیم. اگر در این دام بی افتید هرگز موفق و پولدار نخواهید شد. در عوض، سعی کنید منابعی که باعث تنبلی شما شده‌اند را هر چه زودتر حذف کنید. اگر علت اصلی تنبلی شما شکایت کردن از اوضاع و شرایط است عذر و بهانه را کنار بگذارید و به دنبال راه‌حل باشید، اگر شبکه‌های اجتماعی دلیل تنبلی شما است تا حد امکان دسترسی به حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف را برای خودتان دشوارتر کنید. از این به بعد سعی کنید با هدف‌ گذاری و اولویت‌بندی فقط بر کارهای مهم و ضروری تمرکز کنید و به جای گلایه به دنبال یافتن راه‌حل باشید.

۴-افراد موفق هرگز محدودیت‌ها را باور ندارند

شاید خطرناک باشد، اما افراد موفق نامحدود فکر می‌کنند. شاید خیلی‌ها بگویند تفکر نامحدود فقط توهم است اما نباید فراموش کنیم که بیشتر اختراعات و دست آوردهای بشر بعد از شکستن محدودیت‌های ذهنی زمان خود به دست آمده‌اند. برای نمونه برادران رایت را در نظر بگیرید. این دو جوان در زمینه مکانیک نابغه بودند و به موضوع پرواز انسان علاقه زیادی داشتند. برای قرن‌‌های بی‌شمار پرواز رؤیای انسان بود. مردمان کارآزموده همواره بر این باور بودند که قالیچه پرنده داستان‌های هزار و یک شب تنها یک رؤیا است و نمی‌تواند در دنیای واقعی وجود داشته باشد. تفکر نامحدود برادران رایت به این رؤیای دیرینه بشر تحقق بخشید و افسانه پریان را به واقعیت تبدیل کرد. اگر برادران رایت از جمع پیروی می‌کردند و محدود فکر می‌کردند آیا امروز انسان می‌توانست کیلومترها فاصله را در چند ساعت پرواز کند؟ وقتی جامعه به افراد موفق می‌گوید نمی‌توانند به هدف خاصی دست یابند آن‌ها از خود می‌پرسند: جامعه از کجا می‌داند؟ چطور به این نتیجه رسیده است؟ افراد موفق و پولدار معمولاً به تفکر متعارف گوش نمی‌دهند. آن‌ها گله و شکایت نمی‌کنند چون می‌دانند با شکایت کردن فقط دست آوردهای خود را محدود می‌کنند. افرادی که اهل گله و شکایت هستند معمولاً جملاتی نظیر «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، خیلی سخت است» را در ذهن خود تکرار می‌کنند؛ اما این جملات فقط باورهای محدودکننده‌ای هستند که ساخته‌ی خود انسان‌اند. این باورها حصارهای مصنوعی و نامرئی هستند که فقط در ذهن شما وجود دارند. در عوض، از خودتان بپرسید: «برای رسیدن به اهدافم باید چه کارهایی انجام دهم؟ چگونه می‌توانم به تمام اهدافم دست یابم؟» با طرح این پرسش‌ها و جواب دادن به آن‌ها به موفقیت‌هایی دست خواهید یافت که موجب تعجب همگان خواهد شد.

۵-افراد موفق از اشتباهات خود درس می‌گیرند

اشتباه کردن چیز عجیبی نیست. همه‌ی انسان‌ها اشتباه می‌کنند. نباید به خاطر چند اشتباه کوچک یا شکست موقتی ناامید شویم و گله و شکایت کنیم. در واقع، هر چه بیشتر به اشتباهاتمان فکر کنیم و گلایه و شکایت کنیم، احتمال شکست مجدد خود را افزایش خواهیم داد چون با این کار حتی اشتباهات جزئی و خیلی کوچک را به قدری در ذهن خود بزرگ می‌کنیم که از اینکه دوباره مرتکب چنین اشتباهی شویم می‌ترسیم و همین موضوع باعث می‌شود عقب‌نشینی کنیم و دیگر هیچ کاری انجام ندهیم. به شما قول می‌دهم هرگز نمی‌توانید فرد موفقی را پیدا کنید که اجازه داده باشد اشتباهات مانع پیشرفت و موفقیتش شود. در عوض، باید همیشه اشتباهات خود را با دقت بررسی کنید، درس‌های لازم را بیاموزید و به حرکت خود به سوی سرزمین موفقیت و ثروت ادامه دهید. شما نمی‌خواهید ترس‌هایتان هر روز بزرگ‌تر شوند.

مقالات پیشنهادی:

۹ عادت موفقیت پولدارها که از آن‌ بی‌اطلاعید!

حلقه عادت : راز تغییر موفقیت‌آمیز عادت‌ها

اصل بومرنگ؛ کلید گمشده موفقیت

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر