رژیم جسمانی، نقش بسزایی در میزان سلامت و انرژی شما دارد. با خوردن خوراکی‌های متنوع، تازه، سالم و با کیفیت و اجتناب از خوراکی‌های مضر، انرژی بیشتری خواهید داشت، مقاومت عمومی بدنتان در برابر بیماری‌های افزایش می‌یابد، بهتر می‌خوابید و احساس سلامتی و شادمانی بیشتری می‌کنید.

همینطور رژیم ذهنی، تعیین کننده‌ی شخصیت، منش و تقریباً تمام اتفاقات زندگی‌تان است. اگر ذهن را با دیدگاه‌ها، اطلاعات، کتاب‌ها، گفت و گوها، برنامه های شنیداری و اندیشه های مثبت تغذیه کنید، شخصیت مثبت‌تر و مؤثرتری را پرورش خواهید داد. تأثیر گذاری و استدلال شما بهبود می‌یابد و اعتماد به نفس و خود باوری بالاتری خواهید داشت.

  پاول جی. توماس :

با هدایت مردم به نیروهای درونی شان، به آنها کمک کنید تا با انگیزه تر شوند.                                                                     

افرادی که با کامپیوتر سر و کار دارند، اصطلاح «ورودی بی ارزش خروجی بی ارزش تولید می‌کند» را استفاده می‌کنند. عکس این موضوع نیز صدق می‌کند، «ورودی خوب، خروجی خوب ایجاد می‌کند. »

وقتی صریح و شفاف تصمیم می‌گیرید که بر ذهن کاملاً مسلط شوید، تفکرات و احساسات منفی و محدود کننده را دور بریزید و شخصی کاملاً مثبت اندیش شوید، اینجاست که می‌توانید شخصیت خود را متحول کنید.

بهترین فرد ممکن باشید

تناسب ذهنی همانند تناسب اندام است. با آموزش و تمرین می‌توانید خودباوری و نگرش ذهنی مثبت بسیار بالایی را در خود پرورش دهید. برای اینکه شخصی کاملاً مثبت اندیش شوید هفت کلید وجود دارد :

گفتگوی درونی مثبت

با خودتان مثبت صحبت کنید و گفتگوهای درونی خود را کنترل کنید. از عبارات تاکیدی مثبت، اول شخص و در زمان حال مانند «من خودم را دوست دارم!» «من می‌توانم! » «من احساس فوق‌العاده خوبی دارم! » و «من مسئول هستم! » استفاده کنید.

ما معتقدیم که ۹۵ درصد احساسات شما با گفتگوهای درونی خودتان، در طول روز شکل می‌گیرد. واقعیت تلخ این است که اگر عمداً و آگاهانه با خودتان، مثبت و سازنده صحبت نکنید، ناخودآگاه به چیزهای ناراحت کننده که باعث نگرانی و عصبانیت می‌شود، فکر می‌کنید.

ذهن شما مثل یک باغچه است. اگر در آن گل نکارید و از آن مراقبت نکنید، علف‌های هرز بدون هیچ تلاشی در آن رشد می‌کنند.

تجسم مثبت

 شاید قدرتمندترین توانایی شما، توانایی «تجسم» و دیدن اهدافتان است، به طوری که انگار همین الآن تحقق یافته‌اند.

تصویری هیجان انگیز و واضح از اهداف و زندگی ایده آلتان بسازید و بارها و بارها آن را در ذهن خود مرور کنید. تمام پیشرفت‌های شما در زندگی، با بهبود بخشیدن به تصویرهای ذهنی ایجاد می‌شوند. هر چه خود را در درونتان ببینید، در دنیای خارج همان خواهید شد.

افراد مثبت اندیش

 انتخاب درست کسانی که با آن‌ها زندگی می‌کنید، کار می‌کنید و تعامل دارید، بیشتر از هر عامل دیگری بر احساسات و موفقیت شما تأثیر می‌گذارد. همین امروز تصمیم بگیرید که با افراد برنده، مثبت، شاد، خوش بین و کسانی که در زندگی اهداف بزرگ دارند معاشرت کنید.

به هر قیمتی از افراد منفی دوری کنید. این افراد سرچشمه اصلی بیشتر ناراحتی‌های زندگی هستند. مصمم شوید که از هم اکنون، دیگر افراد منفی و اضطراب آور را به زندگی‌تان راه ندهید.

خوراک ذهنی مثبت

سلامتی شما دقیقاً به همان مقداری است که مواد غذایی سالم بخورید و به خودتان برسید. همین طور سلامت ذهنی و روانی شما به همان اندازه ای است که ذهن خود را به جای «شیرینی‌های ذهنی» با «پروتئین‌های ذهنی» تغذیه کنید.

کتاب‌ها، مجلات و مقالات آموزنده، الهام بخش و انگیزه دهنده بخوانید. ذهن را با اطلاعات و ایده‌هایی که موجب تعالی و شادمانی می‌شوند و شما را نسبت به خود و آرزوهایتان مطمئن می‌سازند، تغذیه کنید.

هنگام رانندگی به مطالب شنیداری سازنده و مثبت گوش دهید. پیوسته به ذهن پیام‌های مثبت وارد کنید که باعث می‌شوند بهتر بیاندیشید و بهتر عمل کنید و در رشته کاری خود تواناتر و کارآمدتر باشید.

فیلم‌ها و برنامه های تلویزیونی آموزشی و مثبت تماشا کنید و در دوره های آنلاین شرکت کنید و مطالبی بخوانید که به دانشتان بیافزاید و به شما حس بهتری نسبت به خود و زندگی بدهد.

آموزش و پیشرفت درست

 تقریباً در جامعه ما همه با منابع محدود و گاهی هم بدون سرمایه دست به کار می‌شوند. تقریباً تمام درآمد افراد، ابتدا با فروش خدمات شخصی حاصل می‌شود. تمام افرادی که امروزه در اوج هستند، زمانی در پایین‌ترین جایگاه بوده‌اند و بارها و بارها شکست خورده‌اند و به جایگاه های پایین‌تر نزول کرده‌اند.

معجزه آموزش و پیشرفت شخصی درازمدت این است که شما را از فرش به عرش، از فقر به ثروت و از شکست به موفقیت و استقلال مالی می‌رساند. همان طور که جیم ران می‌گوید : «تحصیلات رسمی کمک می‌کند امرار معاش کنید، ولی آموزش‌های شخصی شما را ثروتمند می‌کند. »

وقتی خود را به یادگیری، رشد، بهتر شدن در افکار و فعالیت‌ها متعهد می‌کنید، کاملاً بر زندگی خود مسلط می‌شوید و سرعت رسیدن به اوج را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهید.

عادت‌های سلامتی مفید

 از سلامت جسمانی خود حداکثر مراقبت را بکنید. همین امروز تصمیم بگیرید که تا سن ۸۰، ۹۰ یا حتی ۱۰۰ سالگی زندگی کنید و حتی در آن سن هم شاد و پرتحرک باشید.

غذاهای خوب، سالم و مغذی بخورید. کم و متعادل بخورید. یک رژیم غذایی عالی، تأثیری مثبت و فوری بر احساسات و تفکرات شما خواهد داشت.

تصمیم بگیرید به طور مرتب ورزش کنید. حداقل ۲۰۰ دقیقه در هفته را به پیاده روی، دو، شنا، دوچرخه سواری یا کار با دستگاه های ورزشی بپردازید.

وقتی با برنامه و منظم ورزش می‌کنید، احساس شادمانی و سلامت بیشتری دارید و نسبت به فردی که تمام بعد از ظهرها را روی کاناپه می‌نشیند و تلویزیون تماشا می‌کند، خستگی و فشار روانی کم‌تری خواهید داشت.

به اندازه کافی، استراحت کنید. لازم است به طور منظم و به ویژه در زمان‌هایی که زیر فشار روانی و سختی هستید، باتری‌های انرژی خود را شارژ کنید. وینس لومباردی می‌گوید : «خستگی همه ما را ترسو می‌کند. »

یکی از عوامل زمینه ساز احساسات منفی، عادت‌های مضر سلامتی خستگی، نرمش نکردن و کار و تلاش بی رویه است. در زندگی به دنبال تعادل باشید.

انتظارات مثبت

داشتن انتظارات مثبت یکی از تکنیک‌های بسیار قوی است که با به‌کارگیری آن می‌توانید شخصی مثبت اندیش شوید و زندگی مثبت‌تر و بهتری را تضمین کنید.

انتظارات شما، پیش گویی های شما از آینده خودتان است. یعنی آنچه شما با اطمینان منتظرش هستید، به احتمال زیاد به دست خواهد آمد.

از آنجا که خودتان انتظارات را انتخاب می‌کنید، همیشه بهترین‌ها را بخواهید و انتظار موفقیت داشته باشید. هنگام ملاقات با افراد جدید، انتظار محبوبیت داشته باشید. انتظار دست یابی به اهداف عالی و خلق زندگی شگفت انگیز برای خودتان داشته باشید. وقتی پیوسته در انتظار اتفاقات خوب باشید، به ندرت نا امید می‌شوید.

شما فردی مثبت هستید؟ از چه تکنیک‌ها و روش‌های دیگری برای تقویت مثبت اندیشی و ایجاد شخصیتی سازنده استفاده می‌کنید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

این مقاله برگرفته از کتاب «قورباغه را ببوس» اثر برایان تریسی است.