اگر دقت کرده باشید مطمئناً متوجه شده‌اید که شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، گوگل پلاس و غیره تقریباً تمام نکات سرگرم‌کننده و جالبی که افراد در فضای مجازی به دنبال آن‌ها هستند را به کاربران خود ارائه می‌دهند؛ اما با پیشرفت دنیای فناوری و رقابت‌های شدیدی که بین شرکت‌های بزرگ و افراد علاقه‌مند به نوع آوری و ساده‌سازی زندگی در عصر مدرن وجود دارد هم اکنون می‌توانید از چندین وب‌سایت مختلف برای برقراری ارتباط با افراد دیگر به منظور دوستی، تجارت و یا حتی عاشق شدن و تشکیل زندگی استفاده کنید. شاید به دلایل فردی یا شغلی انسانی فعال در این زمینه هستید و از چندین شبکه اجتماعی مختلف برای ایجاد روابط سازنده استفاده می‌کنید و شاید هم تنها به یک حساب کاربری بسنده کرده‌اید و فقط در یک شبکه اجتماعی با دوستان کنونی خود در ارتباط هستید و یا برای ایجاد روابط جدید از آن استفاده می‌کنید. شما حتی می‌توانید با استفاده از وب‌سایت‌هایی نظیر Get Social، پروسه‌ی پیشرفت خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف را پیگیری کنید و نحوه‌ی عملکرد این شبکه‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی خود و برندتان را بررسی کنید. به هر حال انتخاب با شماست. اگر از بودن در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد روابط معنادار و منطقی در این وب‌سایت‌ها لذت می‌برید، خبر خوبی برای شما دارم. در ادامه می‌توانید با ۱۰ شبکه اجتماعی برتر سال ۲۰۱۴ آشنا شوید :

۱-فیس‌بوک

Facebook

شبکه اجتماعی فیس‌بوک با میلیاردها کاربر در سراسر جهان قطعاً انتخابی واضح و مطمئن برای بسیاری از کاربران است. در فیس‌بوک می‌توانید با سایر کاربران ارتباط برقرار کنید، گروه‌ها و رویدادها یا events مختلفی راه‌اندازی کنید، بازی کنید و از امکانات بی‌شمار دیگری که این شبکه اجتماعی در اختیار کاربران خود قرار داده لذت ببرید. تنها نقطه ضعف فیس‌بوک تبلیغات متعدد و نامربوطی ست که اکثر کاربران هیچ علاقه‌ای به بودن یا مشاهده‌ی آن‌ها ندارند.

۲-توییتر

Twitter

توییتر مکانی عالی برای در میان گذاشتن رویدادهای زندگی شخصی‌تان با سایر کاربران است. در توییتر می‌توانید توییت های خود را بروز رسانی کنید، لینک ویدیوها و مقالات خود را پست کنید و از سایر امکانات این شبکه اجتماعی لذت ببرید. تنها نقطه ضعف توییتر این است که تعداد کاراکتر یا حروف قابل استفاده در هر توییت محدود به ۱۴۰ کاراکتر یا کمتر است که البته همین محدودیت یکی از دلایل اصلی محبوبیت این شبکه‌ی اجتماعی شد.

۳-تامبلر

Tumblr

تامبلر از نگاه کاربران و کارشناسان فضای مجازی یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب و برتر است زیرا کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند به صورت ناشناس در آن فعالیت کنند. در تامبلر می‌توانید با دوستان خود ملاقات کنید و یا با افراد غریبه چت کنید و دوستان جدیدی پیدا کنید، با دنبال کننده‌های خود تعامل داشته باشید، برند خودتان را ایجاد و معرفی کنید و از سایر امکانات تامبلر لذت ببرید. تنها نقطه ضعف این شبکه اجتماعی هم این است که شما دقیقاً نمی‌دانید که با چه کسی در ارتباط هستید و یا شاید افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید واقعاً آن کسی نباشند که به شما معرفی کرده‌اند. البته این مشکل در شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز کم و بیش وجود دارد.

۴-پینترست

Pinterest

پینترست بسیار شبیه به تامبلر است اما نسبت به تامبلر سازمان ‌یافته‌تر و به روز تر است. در پینترست می‌توانید پین‌های خود را به سادگی دسته‌بندی کنید و به منظور ساده‌سازی فرآیند یافتن مجدد این پین‌ها می‌توانید پین‌ها را در بوردهای مختلف با نام‌های مجزا دسته‌بندی کنید. بزرگ‌ترین نقطه ضعف پینترست این است که هر فردی که بخواهد تمام محتوای حساب کاربری شما را ببیند حتماً باید در این شبکه اجتماعی ثبت نام کند و در پینترست عضو باشد.

۵-اینستاگرام

Instagram

وب‌سایت اینستاگرام فیلترهای مختلف و متعددی از جمله «Mayfair» و «Toaster» را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد بنابراین به راحتی می‌توانید با استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام بر روی عکس‌های خود فیلترهای گوناگون و متنوعی اعمال کنید و از آن‌ها آثار هنری بسازید. اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی جالب و سرگرم‌کننده است که به راحتی می‌توانید لیست بزرگی از دنبال کننده‌ها در آن برای خود ایجاد کنید. مشابه شبکه‌های اجتماعی دیگر که به کاربران خود اجازه می‌دهند هر چقدر که می‌خواهند به صورت روزانه عکس، متن، فیلم و غیره منتشر کنند در اینستاگرام هم هیچ محدودیتی در تعداد پست ها یا عکس های منتشر شده از سوی شما به صورت روزانه یا کلی وجود ندارد.

۶-گوگل پلاس

Google+

در گوگل پلاس می‌توانید به سرعت و در مدت کوتاهی برند خود را معرفی کنید زیرا یافتن افراد مناسب و برقراری ارتباط با آن‌ها در این شبکه اجتماعی بسیار ساده است. صادقانه بگویم، شبکه‌ی اجتماعی گوگل پلاس هیچ ویژگی خاص یا مزیت برتری نسب به سایر شبکه‌های اجتماعی ندارد. جالب و ساده است اما خیلی خاص نیست.

۷-لینکدین

LinkedIn

اگر به دنبال ایجاد روابط معنادار و حرفه‌ای هستید، به خصوص برای کسب و کارتان، شبکه‌ی اجتماعی لینکدین وب‌سایتی ست که باید در آن ثبت نام کنید یا حساب کاربری خود را ایجاد کنید. حتی دوره‌های دانشگاهی مختلف نیز در این وب‌سایت تدریس می‌شود که همین ویژگی لینکدین را نسبت به شبکه‌های اجتماعی دیگر یک قدم جلوتر برده است. تنها نقطه ضعف لینکدین این است که کاربران این شبکه‌ی اجتماعی برای گرفتن نتیجه‌ی مناسب از آن باید خیلی تلاش کنند.

۸-میت می

MeetMe

میت می روشی عالی برای ملاقات با افراد جدید در ایالات متحده آمریکا و چت کردن با تلفن‌های همراه است. MeetMe روزانه بیش از یک میلیون کاربر دارد. متأسفانه با استفاده از MeetMe نمی‌توانید با تعداد کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی دیگر با آن‌ها ملاقات می‌کنید ارتباط برقرار کنید؛ اما باید به MeetMe فرصت داد. محبوبیت MeetMe با وجود فراز و نشیب‌های گوناگون به سرعت در حال رشد است.

۹-کلس میتس

ClassMates

با استفاده از ClassMates می‌توانید رابطه‌ی خود با دوستان قدیمی‌تان در دبیرستان و دانشگاه را حفظ کنید. می‌توانید در مورد شایعه‌های مختلف بحث کنید، بفهمید دوستان دوران مدرسه و دانشگاه هم اکنون مشغول چه کاری هستند و امکانات بی‌شمار دیگر که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید؛ اما به خاطر بسپارید در ClassMates ممکن است افرادی که چندان تمایلی به دیدن آن‌ها ندارید نیز با شما ارتباط برقرار کنند.

۱۰-میت آپ

Meetup

اگر به دنبال افرادی هستید که نقاط مشترک و علاقه‌مندی‌های یکسانی با شما داشته باشند، کسانی که بتوانید با آن‌ها در منطقه‌ی محل سکونتتان ملاقات کنید، Meetup برای شماست. با همسایه‌هایی که به خواسته‌ها و علایق شخصی شما علاقه‌مندند ملاقات کنید و دوستان متنوع و شادی پیدا کنید. فقط به خاطر بسپارید، درست شبیه به شبکه‌ها یا وب‌سایت‌های اجتماعی دیگر، دقیقاً نمی‌توانید بفهمید با چه کسی ارتباط دارید یا با چه فردی مشغول چت کردن هستید، بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از Meetup با فردی قرار ملاقات بگذارید و او را ببینید مواظب باشید.

شما از کدام یک از شبکه‌های اجتماعی ذکر شده در این مقاله استفاده می‌کنید؟ چرا؟

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر