باید قبول کنیم که بیل گیتس اولین فردی ست که لیست کتاب‌های مورد علاقه‌اش در سال ۲۰۱۴ دارای یک تم مشهور و دوست‌داشتنی ست : تجارت و اقتصاد. اگر به ماجراجویی‌های وال‌استریت علاقه‌مندید، اگر شیفته‌ی توسعه‌ی باور نکردنی کشورهای آسیایی و قاره‌ی آسیا هستید و یا اگر فقط می‌خواهید در مورد موضوع‌های مورد بحث در حوزه‌ی نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی موجود اطلاعات بیشتری داشته باشید باید کتاب‌های معرفی ‌شده در این مقاله را به لیست مطالعه‌ی خود در سال ۲۰۱۵ اضافه کنید.

۱-ماجراجویی‌های تجارت نوشته‌ی جان بروکز

Bill Gates

چه شروعی از این بهتر که فهرستمان را با معرفی کتابی شروع کنیم که خود بیل گیتس از آن به عنوان محبوب‌ترین کتابش یاد کرده است. این کتاب را سرمایه‌گذار معروف یعنی وارن بافت به گیتس قرض داد. کتاب ماجراجویی‌های تجارت مجموعه‌ای از مقالاتی ست که جان بروکز در سال ۱۹۶۰ در نیویورکر منتشر کرده است. جان با کنار هم قرار دادن این مقالات سیر داستانی جالبی به وجود آورده است که مخاطب با دنبال کردن آن به راحتی می‌تواند با تئوری‌های جذاب و استراتژی‌هایی آشنا شود که برای درک عمیق جهان تهدیدآمیز کسب ‌و کار لازم هستند.

تنها در این صورت این کتاب را مطالعه کنید : اگر به کسب بینش لازم از دنیای تجارت علاقه‌مندید و به آن نیاز دارید. اگر چه این مقالات عمری به اندازه نیم قرن دارند اما باز هم زنده‌اند و هنوز هم می‌توانید از اطلاعات موجود در آن‌ها برای موفقیت در جهان تجارت استفاده کنید.

۲-سرمایه در قرن بیست و یکم نوشته‌ی توماس پیکتی

Capital-In-The-Twenty-First-Century-By-Thomas-Piketty

از آنجا که انتشار کتاب «سرمایه در قرن بیست و یکم نوشته‌ی توماس پیکتی» موجب شروع اختلافات و بحث‌های جهانی زیادی در مورد نابرابری‌های موجود شد، به احتمال زیاد در مورد این کتاب حرف‌های زیادی شنیده‌اید. با این که اکثر مردم – از جمله خود بیل گیتس – با تمام نوشته‌های توماس پیکتی موافق نیستند، اما نتیجه‌ی نهایی نوشته‌های او که همان الزام دولت‌ها برای ریشه کردن نابرابری‌هاست تا حد زیادی از سوی مردم و گروه‌های مختلف حمایت می‌شود. اکثر افرادی که این کتاب را مطالعه کرده‌اند این مطلب را که سرمایه تعیین‌کننده‌ی برنامه‌ی کاری نسل بعدی سیاستمداران و عموم مردم در سراسر جهان است را کاملاً قبول دارند. بیل گیتس امیدوار است که افراد باهوش بیشتری بر روی علل و راه‌های درمان نابرابری‌های موجود کار کنند.

تنها در این صورت این کتاب را مطالعه کنید : اگر قصد دارید از تمام اطلاعات موجود در مورد نابرابری‌ها با خبر باشید.

۳-آسیا چطور کار می‌کند نوشته‌ی جو استادول

How-Asia-Works-By-Joe-Studwell

وقتی صحبت از رشد اقتصادی پایدار است، بر روی کره‌ی زمین هیچ منطقه‌ای موفق‌تر از قاره‌ی آسیا نیست؛ اما کشورهایی مانند چین، مالزی، کره جنوبی و ژاپن چطور توانسته‌اند این رشد پایدار را حفظ کنند و چرا بقیه‌ی کشورهای جهان نمی‌توانند پا به پای این کشورهای موفق آسیایی حرکت کنند؟ جو استادول، بعد از دو دهه فعالیت در حوزه‌ی خبرنگاری در قاره‌ی آسیا، دانش و تجربه گسترده خود را در این کتاب گنجانده و برای جهانیان توضیح داده که چرا و چطور کشورهای آسیایی موفق شده‌اند رشد پایدار خود را حفظ کنند. بر اساس گفته‌های بیل گیتس، استادول موفق شده پیروزی‌های آسیا را در یک طرح سه مرحله‌ای خلاصه کند :

  1. ایجاد شرایط مناسب برای رشد کشاورزان کوچک
  2. استفاده از درآمد مازاد حاصل از بخش کشاورزی برای ساخت بخش تولیدی که متمرکز بر صادرات باشد
  3. تغذیه این دو بخش با مؤسسات مالی که از نزدیک توسط دولت کنترل می‌شوند.

تنها در این صورت این کتاب را مطالعه کنید : اگر به روند توسعه و رشد قاره‌ی آسیا علاقه‌مندید و می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان از استراتژی‌های موفق آن‌ها در نقاط دیگر جهان استفاده کرد.

این مطلب را بخوانید : کتابی که از کارمندان، کارآفرینانی موفق و بزرگ می‌سازد

۴-اثر روزی نوشته‌ی گریم سیمسن

The-Rosie-Effect-By-Graeme-Simsion

اثر روزی تنها کتاب داستانی موجود در لیست کتاب‌های مورد علاقه‌ی بیل گیتس در سال ۲۰۱۴ است که در ادامه ی کتاب پروژه‌ی روزی گریم سیمسن هم چنان به اکتشاف جهان و ماجراجویی‌های زناشویی دان تیلمن بعد از ازدواجش با زنی به اسم روزی می‌پردازد. بیل گیتس می‌گوید این کتاب یک رمان خنده‌دار است که باعث می‌شود مخاطب با دقت بیشتری در مورد روابط فکر کند : چه چیزهایی موجب موفقیت این روابط می‌شود و اینکه چطور می‌توانیم وقت و انرژی‌مان را برای بهبود این روابط سرمایه‌گذاری کنیم. اثر روزی کتابی شیرین و سرگرم‌کننده ست که مخاطب را به تفکر وا می‌دارد.

تنها در این صورت این کتاب را مطالعه کنید : اگر به مطالعه‌ی داستان‌های عاشقانه یا کمدی که مملو از شور، هیجان و ماجراجویی ست علاقه‌مندید و از خواندن آن‌ها لذت می‌برید.

۵-ساخت جهان مدرن نوشته‌ی واکلاو اسمیل

Make-The-Modern-World-Materials-And-Dematerialization-By-Vaclav-Smil

کتاب‌های اسمیل تقریباً هر ساله در لیست کتاب‌های مورد علاقه‌ی بیل گیتس وجود دارند و احتمالاً این روند همیشه ادامه خواهد داشت و هیچ‌گاه تغییر نخواهد کرد. کتاب‌های اسمیل همیشه بر روی جهان مواد و اینکه چقدر از منابعمان را به ساخت جهانی که از سیمان، پلاستیک، فلز و چوب تشکیل شده اختصاص می‌دهیم تمرکز دارند. سؤالی که مطرح است این است که آیا ما باید هم چنان با این روند نگران کننده به مصرف مواد موجود در کره‌ی زمین ادامه دهیم؟ آیا تقاضای موجود کاهش خواهد یافت؟ واکلاو اسمیل در کتاب خود با عنوان «ساخت جهان مدرن» این پرسش‌ها و سؤالات دیگری را عمیقاً بررسی کرده و به آن‌ها پاسخ داده است.

تنها در این صورت این کتاب را مطالعه کنید : اگر به آینده‌ی کره‌ی زمین و جامعه‌ی نیازمند و متقاضی علاقه‌مند هستید.

اگر بخواهید یک کتاب را از لیست کتاب‌های مورد علاقه‌ی بیل گیتس در سال ۲۰۱۴ انتخاب کنید و آن را مطالعه کنید کدام کتاب را ترجیح می‌دهید؟

بنده کتاب‌های «آسیا چگونه کار می‌کند» و «سرمایه در قرن بیست و یکم» را انتخاب می‌کنم.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. با تشکر