بیشتر وقت‌ها حتی انسان‌های با IQ بالا و هوش سرشار نیز موفق نمی‌شوند به درستی زبان دومی را که به آن علاقه‌مندند بیاموزند. کل فرآیند یادگیری یک زبان خارجی درباره خودآگاهی و ایجاد عادتی جدید در رویه معمول زندگی ست. تنها با تمرین می‌توانید مهارت خود را کامل کنید. به همین دلیل است که بچه‌ها نسبت به افراد بزرگ‌سال سریع‌تر و مؤثرتر یک زبان خارجی را می‌آموزند و در کاربرد آن تسلط کافی پیدا می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره اشتباهات رایجی صحبت کنیم که باید در فرآیند یادگیری زبان مورد علاقه‌تان از این اشتباهات ساده و بدیهی آگاه باشید و از آن‌ها پرهیز کنید.

۱-به اندازه کافی گوش نمی‌دهید.

برای تسلط بر یک زبان جدید باید تا جایی که می‌توانید به فایل‌های صوتی و گفتگوهای آن زبان گوش کنید. باید بر روی مکالمات متقابل افرادی که آن زبان را با لهجه‌ی بومی صحبت می‌کنند تمرکز کنید. باید لهجه و آهنگ صحبت آن‌ها را به منظور درک بهتر به درستی بیاموزید. یکی از دلایل اصلی عدم توانایی اکثر زبان آموزان در تسلط بر زبان مورد علاقه‌ی خود همین گوش ندادن کافی به مکالمات روزمره آن زبان و ساده انگاشتن مهارت لیسینینگ است.

۲-به اندازه کافی درباره زبان مورد علاقه خود کنجکاو نیستید.

اگر شروع به یادگیری زبانی کنید که برای شما جذاب نیست هیچ‌گاه تلاش‌هایتان نتیجه نخواهد داد. تمام زحمت‌ها و کوشش‌های شبانه‌روزی شما به هدر خواهد رفت. باید قبل از اینکه فرآیند یادگیری یک زبان خارجی را شروع کنید درباره میزان جذابیت و کشش با معنای آن خوب تحقیق کنید. از اینکه بتوانید در حین یادگیری آن زبان سرگرم شوید و از کاربرد آن لذت ببرید اطمینان حاصل کنید.

۳-درباره یادگیری زبان مورد علاقه‌تان ترسو و خجالتی هستید.

اگر خجالتی و کم صحبت باشید یادگیری یک زبان جدید برای شما بسیار سخت خواهد بود. در ابتدای مسیر یادگیری مجبور هستید لغات را بدون اینکه نگران لهجه و گرامر باشید ادا کنید. اگر از اینکه مرتکب خطاها و اشتباهات احمقانه شوید بترسید هرگز نخواهید توانست بر زبان مورد علاقه خود مسلط شوید و مانند افراد بومی آن زبان را به کار ببرید. شجاع باشید، تمام ترس‌های خود را پشت سر بگذارید و به جلو حرکت کنید.

۴-از روش درستی برای یادگیری و تسلط استفاده نمی‌کنید.

بیشتر زبان آموزان درباره ناکارآمدی سیستم‌های مورد اجرا در موسسه‌های آموزش زبان شکایت می‌کنند. یادگیری و تسلط بر زبان دوم تا زمانی که متدها و تکنیک‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید سخت و دشوار خواهد بود. تلاش و تمرکز خود را به یک سیستم چندوجهی معطوف کنید که به مقدار لازم بر تمام مهارت‌ها تمرکز کرده باشد. باید یک روش آموزشی دنباله‌دار یا ترکیبی از روش‌های مختلف را دنبال کنید. سعی کنید از روش‌ها و ترکیبات آموزشی که باعث شکست شما می‌شوند پرهیز کنید.

یادگیری و تسلط بر یک مهارت جدید هم زمان شامل لذت و چالش است. یادگیری یک زبان خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید تمام تلاش و جدیت خود را برای یادگیری سریع‌تر و مؤثرتر زبان مورد علاقه‌ی خود به خرج دهید. از تمام تکنیک‌های در دسترس استفاده کنید و در فرآیند تسلط از تمام روش‌ها و دوره‌های آموزشی که برای شما لذت بخش است استفاده کنید.

به نظر شما چه اشتباهات دیگری مانع از تسلط زبان آموزان بر زبان مورد علاقه‌شان می‌شوند؟

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر