برخی تفاوت‌های آشکار قهرمانان را از دیگران متمایز می‌کند. بعضی‌ها ممکن است به طور خاص برخی استعدادها، توانایی‌های فیزیکی و شایستگی‌های فکری را به قهرمانان نسبت دهند؛ اما بنده ۱۰۰ درصد مطمئنم این ذهنیت قهرمانان است که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند، نه استعدادهای جسمی و فکری.

همه می‌توانند از طریق تمرین و اقدام ذهنیتی شبیه به ذهنیت یک قهرمان داشته باشند. حتی از همین لحظه، از همین‌جا می‌توانید شروع کنید!

در ادامه بنده ۷ ویژگی و عادت مشترک قهرمانان را برای شما کاربران عزیز فهرست کرده‌ام تا با به کار گیری آن‌ها بتوانید طرز فکری شبیه به قهرمانان مشهور دنیا داشته باشید.

۱-قهرمانان به قدرت برتر (خداوند) و خودشان عمیقاً ایمان دارند

بعضی قهرمانان موفقیتشان را به همین خودباوری و ایمان راسخ نسبت می‌دهند. آن‌ها از صمیم قلب باور دارند که در حوزه کاری یا رشته ورزشی خود بهترین هستند. آن‌ها همچنین باور دارند دیر یا زود به تمام اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اند دست خواهند یافت. از طرف دیگر، تمام قهرمانان باور دارند خداوند مهربان که یگانه قادر مطلق کائنات است همیشه آن‌ها را راهنمایی می‌کند و مسیر موفقیت را برای آن‌ها هموار می‌سازد. در واقع، همین اعتماد راسخ و خودباوری عمیق است که شرایط لازم برای کسب عناوین قهرمانی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

در نبود این خودباوری و ایمان به قدرت برتر، ذهنیتی به نام ذهنیت قهرمان هرگز شکل نمی‌گیرد.

۲-قهرمانان شاگردانی حریص و مشتاق هستند

قهرمانان هرگز یادگیری را رها نمی‌کنند. مهم نیست در چه حوزه کاری یا رشته ورزشی فعالیت می‌کنند، قهرمانان همیشه آماده هضم اطلاعات بیشتر هستند. در واقع، آن‌ها دوست دارند تا جایی که امکان دارد در جریان داده‌ها و اطلاعات جدید قرار گیرند. آن‌ها همیشه در پی فرصت‌ها و اطلاعات ارزشمند هستند تا بتوانند به مدد این داده‌های حیاتی زودتر به اهداف خود دست یابند و شاهد موفقیت را در آغوش کشند. قهرمانان ورزشی و کارآفرینان موفق می‌دانند توانایی لازم برای بهره‌برداری از تمام استعدادهای خدادادی خود را دارند و این قابلیت درونشان هست که از طریق تمرین و اقدام و به واسطه اطلاعات ارزشمند خود بتوانند از تمام توانشان برای تحقق اهداف و آرزوهایشان استفاده کنند. آن‌ها همیشه دوست دارند تحصیل و یادگیری را ادامه دهند و به همین خاطر میلی سیری‌ناپذیر برای پیشرفت و ترقی دارند.

قهرمانان همیشه می‌خواهند در حوزه کاری خود بهترین باشند، آن‌ها می‌دانند علی‌رغم تأثیر استعداد ذاتی و توانایی‌های طبیعی، با تحصیل دانش و جمع‌آوری اطلاعات مناسب عملکرد بهتری خواهند داشت و زودتر می‌توانند به تمام اهداف و آرزوهای خود دست یابند. قهرمانان باورهای محدودکننده ندارند. در عوض، قهرمانان می‌دانند چالش‌ها و یادگیری مستمر برای آینده‌ی آن‌ها چقدر حیاتی است.

۳-قهرمانان از نظر ذهنی سرسخت و انعطاف‌پذیر هستند

ذهنیت قهرمانان همیشه قوی و انعطاف‌پذیر است. قهرمان همیشه به توانایی خود برای غلبه بر موانع و مشکلات پناه می‌برند، از طرف دیگر اشتیاقشان برای موفقیت به قدری آتشین و سوزان است که حاضرند بر تمام موانعی که در مسیر پیشرفتشان قرار می‌گیرد غلبه کنند. بار دیگر همان خودباوری و اعتقاد به قدرت برتر است که از نظر ذهنی قهرمانان را سرسخت و انعطاف‌پذیر می‌کند. قهرمانان می‌دانند عظمت و بزرگی که به دنبالش هستند راحت به دست نمی‌آید و حتماً با موانع و مشکلاتی مواجه خواهند شد.

قهرمانان می‌دانند همیشه نمی‌توانند مثبت باشند، اما آن‌ها متعهدند تا کسب پیروزی سخت تلاش کنند و هرگز کار را نیمه تمام رها نکنند. وقتی شرایط دشوار می‌شود قهرمانان با انگیزه و اراده‌ای بی‌نظیر برای بهبود مهارت‌ها و جایگاه خود تلاش می‌کنند.

قهرمانان می‌دانند خودشان بدترین دشمن خودشان هستند.

۴-قهرمانان بر ذهن خود مسلط هستند

قهرمان همیشه تمرکز حواس دارند؛ یعنی در لحظه‌ی حال می‌توانند هدفمند زندگی کنند. آن‌ها به جای اینکه بر موفقیت‌ها و شکست‌های گذشته یا آینده تمرکز کنند همیشه به اتفاقات پیرامون خود توجه می‌کنند. برای تسلط همه جانبه بر امور باید تمرکز بی‌نظیری داشته باشید و تمام فشارهای عاطفی که شما را از مسیر صحیح خارج می‌کند را کنار بگذارید.

قهرمانان هرگز اجازه نمی‌دهند باورهای محدودکننده و گفت‌وگوهای درونی منفی آن‌ها را از پیشرفت و ترقی باز دارد. آن‌ها به قدری بر ذهن خود مسلط هستند که فقط اجازه ورود افکار و احساساتی را به ذهنشان می‌دهند که از پیشرفت آن‌ها حمایت می‌کند و شرایط لازم برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت را برایشان فراهم می‌کند. قهرمانان کاملاً از وجود منتقد درون آگاه‌اند و می‌دانند وقتی بر ذهن خود مسلط باشند دیگر هیچ چیز یا هیچ کس نمی‌تواند سد راهشان شود.

اوبری مارکوس می‌گوید:

چه کسی کنترل ذهن شما را در دست دارد؟ خودتان.

۵-قهرمانان هرگز تسلیم نمی‌شوند – آن‌ها متعهد به موفقیت هستند

ضرب‌المثل ژاپنی:

هفت بار بیفت و هشت بار برخیز.

قهرمانان هرگز تسلیم نمی‌شوند. خودباوری عمیقشان و اعتقاد راسخ به قدرت خداوند متعال باعث می‌شود همیشه از میان موانع و مشکلات بگذرند و به تمام اهداف و آرزوهای خود دست یابند. آن‌ها همیشه به موفقیت خود متعهد هستند و آماده‌اند وقت و انرژی خود را برای رسیدن به اهدافشان فدا کنند.

همه‌ی ما می‌دانیم تمام بوکسرهای حرفه‌ای پرکارترین قهرمانان ورزشی دنیا هستند. می‌دانید چرا؟ بوکسرها به جای اینکه بپرسند: هر روز چقدر باید تمرین کنم؟ می‌پرسند: هر روز چقدر می‌توانم یاد بگیرم. متوجه تفاوت شدید؟

ذهنیتی که متعهد به موفقیت باشد به قدری قوی است که تحت تأثیر هیچ‌کس یا هیچ‌چیز قرار نمی‌گیرد.

۶-قهرمانان با جسم خود ارتباطی قوی و پایدار دارند

قهرمانان صرف‌نظر از شغل یا حرفه‌شان، همیشه با جسم خود ارتباطی قوی دارند. قهرمانان همیشه با بدن خود مثل یک معبد برخورد می‌کنند و از نیازهای آن آگاه و به آن‌ها احترام می‌گذارند. آن‌ها می‌دانند اگر بخواهند به عنوان یک قهرمان رشد کنند و قله‌های موفقیت را فتح کنند باید از نیازهای بدن خود آگاه باشند. آن‌ها از نیازهای غذایی و جسمی خود آگاه‌اند و همیشه می‌خواهند بدنشان سالم و قوی باشد.

آن‌ها می‌دانند اگر بدنشان دچار نقصانی شود، دیگر نمی‌توانند عملکردی متناسب با استانداردهای بالایی که برای کسب موفقیت لازم است داشته باشند.

۷-قهرمانان گروهی قوی دارند که حامی و پشتیبانشان هستند

پشت هر قهرمانی یک گروه مثبت اندیش وجود دارد. شاید این گروه دوستان، اعضای خانواده، مربیان و … باشند، در هر حال همیشه فردی وجود دارد که کمک‌هایش موجب شده فردی معمولی به یک ابرقهرمان تبدیل شود.

قهرمانان، صرف‌نظر از حوزه فعالیتشان، همیشه می‌دانند برای کسب موفقیت‌های مستمر باید از تجربیات و بینش دیگران استفاده کنند. گروه حامی مشمول تمام افرادی است که بینش، اطلاعات و روابط لازم برای کسب عنوان قهرمانی را در اختیار قهرمان می‌گذارند. قهرمان همیشه خودش را با افرادی احاطه می‌کنند که اهدافش را باور دارند و از او حمایت می‌کنند، به او انگیزه می‌دهند و بازخوردهای مثبت و کاربردی در اختیارش قرار می‌دهند.

اگر طالب بزرگی هستید، با بزرگان نشست‌وبرخاست کنید.

نتیجه

در پاراگراف‌های پیشین ۷ ویژگی مشترک قهرمانان را برشمردیم. از همین لحظه باید دست به کار شوید و ذهنیت قهرمانان را کسب کنید. اگر خودتان را با این عادت‌ها یا ویژگی‌های مشترک قهرمانان دنیا مجهز کنید مطمئن باشید همیشه و در هر رشته‌ای موفق خواهید شد.

به خاطر بسپارید، این ویژگی‌ها فقط مختص میادین ورزشی نیست، در واقع اگر طالب زندگی قهرمانانه هستید می‌توانید از این ویژگی‌ها در تمام حوزه‌های زندگی نظیر شغل، خانواده و رشد فردی استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی:

۱۰ درس ارزشمند که همه باید از بسکتبالیست معروف مایکل جردن بیاموزیم

۵ عادت ذهنی که موفقیت در زندگی را تسریع می کند

رایج‌ترین باورهای محدودکننده‌ای که مانع موفقیت شما هستند

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر