وقتی مردم در مورد سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند، معمولاً این کلمه را مرتبط با بانکداری سرمایه‌گذاری یا بازار سهام می‌دانند. در عصر اطلاعات، ابزارهای فراوانی از قبیل املاک، بازاریابی اطلاعات، سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مالکیت کسب و کار، فرانشیز و بازاریابی شبکه‌ای برای تولید ثروت و رسیدن به امنیت مالی وجود دارد.

با حقوق بازنشستگی که هر روز در حال کاهش است و دولت‌هایی که توانشان برای حمایت از جمعیت در حال رشد خود دائماً کمتر و کمتر می‌شود، بهره‌مندی از یک دوران بازنشستگی آرام و راحت به یکی از اولویت‌ها و مسئولیت‌های فردی مهم برای هر یک از افراد جامعه تبدیل شده است. این روزها، بیش از هر زمان دیگری، باید برای تضمین امنیت و آینده‌ی مالی خودمان مهارت‌های سرمایه‌گذاری‌مان را تقویت کنیم و با یادگیری و تجربه‌ی آموخته‌ها، هر روز این مهارت‌های سرنوشت‌ساز را توسعه دهیم. حالا که خواسته‌ی اصلی ما این است چرا به دنبال طلا نرویم و آزادی مالی خود را تضمین نکنیم؟

اگر می‌خواهید هنر سرمایه‌گذاری خود را تقویت کنید و مانند یک حرفه‌ای در دنیای سرمایه‌گذاری بدرخشید، باید این ۹ مهارت کلیدی را بیاموزید و در مسیر رسیدن به امنیت مالی از آن‌ها استفاده کنید :

۱- خوشی‌های زودگذر و لحظه‌ای را به تأخیر بی اندازید

در یک مطالعه به بچه‌ها دو شیرینی داده شد. به این شرکت‌کنندگان جوان قول داده شد که اگر ۱۵ دقیقه صبر کنند و شیرینی‌های خود را نخورند، دو شیرینی دیگر به عنوان پاداش به آن‌ها داده خواهد شد. آن‌هایی که لذت لحظه‌ای خود را به تأخیر انداختند نسبت به بچه‌هایی که فوراً هوس وسوسه‌انگیزشان به شیرینی‌ها را ارضاء کردند به احتمال بیشتری در زندگی موفق خواهند شد. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای فوراً شیرینی‌هایشان را نمی‌خورند. آن‌ها صبر و متانت را تمرین می‌کنند و در این لحظه سرمایه‌گذاری می‌کنند تا پاداش‌های خود را در بلندمدت درو کنند.

۲- بین افسانه و واقعیت تمایز قائل شوید

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هر چیزی را که در اخبار می‌شنوند باور نمی‌کنند. آن‌ها مبنای تصمیماتشان را بر توصیه‌های مربیانی می گذارنند که به گفته‌های خود عمل می‌کنند و به اصطلاح دانسته‌هایشان را زندگی کرده‌اند. آن‌ها مبنای تصمیمات خود در بازار ملک و املاک را بر اصول اقتصادی، مبنای تصمیمات مربوط به کسب و کار آنلاین شان را بر بازخوردهای مشتریان و مبنای تصمیماتشان در بازار سهام را بر روندها می‌گذارند نه شایعات. آن‌ها در مواجهه با حباب‌های کاذب بازار و سقوط‌های وحشتناک آن هیچ ترسی به دل راه نمی‌دهند.

۳-سواد مالی خود را تقویت کنید

سواد مالی استعدادی نیست که به طور انحصاری در اختیار نوابغ ریاضی باشد. بر اساس گفته‌های رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب «پدر پولدار،پدر بی پول » : سواد مالی یعنی رابطه‌ی بین درآمد (پولی که وارد حسابتان می‌شود)، هزینه (پولی که از حسابتان خارج می‌شود)، دارایی (چیزی که مالکش هستید) و بدهی (آنچه که بدهکارید) را بیاموزید و بر آن مسلط شوید. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای روی کسب ‌و کارهای شان کار می‌کنند نه در کسب ‌وکارهای شان. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای همیشه به دنبال به دست آوردن دارایی‌هایی هستند که برای آن‌ها کار می‌کنند. در واقع این سرمایه‌گذاران به جای اینکه خودشان برای پول کار کنند، کاری می‌کنند که دارایی‌هایشان برای پول کار کنند و ۲۴ ساعته برای آن‌ها تولید ثروت کنند.

۴-از زمان خود به عنوان یک اهرم استفاده کنید

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هوشمندانه کار می‌کنند نه سخت. آن‌ها با سرمایه‌گذاری به موقع و برای بلندمدت، از زمان به عنوان یک اهرم استفاده می‌کنند. آن‌ها با استخدام افراد و استفاده از وقت و مهارتشان، از انسان‌ها نیز به عنوان یک اهرم کلیدی و مؤثر بهره می‌برند. آن‌ها از طریق ابزارهایی نظیر سرمایه‌گذاری خطرپذیر، وام‌های مسکن و غیره از پول دیگران به عنوان یک اهرم برای تولید ثروت بیشتر استفاده می‌کنند. تیم فریس که یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای و نویسنده‌ی کتاب پر فروش «The 4 Hour Work Week» است می‌گوید : تفویض وظایف برای به حداکثر رساندن سود ضروری ست.

۵-نظم و انضباط را رعایت کنید

در عصر اطلاعات که به نوعی عصر رسانه‌های اجتماعی ست، حواس‌ پرت کن‌های پر زرق و برق همه جا هستند. اگر می‌خواهید در بلندمدت به ثروت برسید و دیگر نگران امور مالی خود نباشید باید مانند سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نظم و انضباط شخصی را هر روز تمرین کنید. آن‌ها به صورت مداوم و پیوسته بر روی اهداف روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه‌ی خود کار می‌کنند و برای رسیدن به آن‌ها سخت تلاش می‌کنند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای اجازه نمی‌دهند افراد بی هدف و منفی تمرکزشان را بر هم بزنند و آن‌ها را از مسیرشان منحرف کنند. آن‌ها برای هر روز از شب قبل آماده می‌شوند. اولین چیزی که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هر روز صبح قبل از چک کردن ایمیل‌هایشان انجام می‌دهند پرداختن به مسئولیت‌های مهم و سرنوشت‌ساز است.

۶-بر احساسات خود مسلط شوید

در طی سالیان اخیر بحث‌های زیادی پیرامون هوش هیجانی شده است و به نوعی ضریب هوش هیجانی (E.Q) از نظر اهمیت و اولویت از ضریب هوشی (I.Q) پیشی گرفته است. E.Q ضریبی از هوش هیجانی ست : توانایی آرام ماندن در شرایط تنش، تفکر خلاقانه زیر فشار و بهبود سریع بعد از شکست. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نسبت به شرایط بیرونی به سرعت واکنش نشان نمی‌دهند. آن‌ها مکث می‌کنند، وزن گزینه‌های خود را می‌سنجند و طوری پاسخ می‌دهند که نتیجه‌ی دلخواه خود را به دست آورند.

۷-فقط تصمیم بگیرید

بر اساس گفته‌های کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید»، راهنمای برتر موفقیت تجاری و کسب ثروت، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قاطع هستند. آن‌ها به شهود خود اعتماد می‌کنند، به سرعت تصمیم می‌گیرند و در طول راه تصمیم‌های خود را ارزیابی و به روز رسانی می‌کنند. آن‌ها هرگز به خود اجازه نمی‌دهند درون سوراخ تاریک تجزیه و تحلیل‌های بیش از حد سقوط کنند. اکثر مردم پیرو شعار «آماده، هدف، آتش» هستند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای پیرو شعار «آماده، آتش، هدف‌گیری مجدد» هستند.

۸-سماجت داشته باشید

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای کار خود را برنامه‌ریزی می‌کنند و بر اساس برنامه‌ریزی و اهداف خود عمل می‌کنند – حتی زمانی که چندان تمایلی به انجام این کار ندارند. وقتی ابزار سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کردند، کاوش عمیق و موشکافانه‌ی خود را شروع می‌کنند. آن‌ها در کسب و کار یا ابزار سرمایه‌گذاری خود استاد می‌شوند و بر تمام ریزه‌کاری‌های آن مسلط می‌شوند. آن‌ها شور و شوقشان را در فراز و نشیب‌ها، شکست‌ها و موفقیت‌ها که همگی جزئی از فرآیند رشد هستند حفظ می‌کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند و از این درس‌ها برای عملکرد بهتر در مرحله‌ی بعدی برنامه‌ی خود استفاده می‌کنند.

۹-خودتان را رهبری کنید، تیم را رهبری کنید

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خودشان را به خوبی می‌شناسند، از نقاط قوتشان به عنوان اهرم استفاده می‌کنند، نقاط ضعفشان را برون سپاری می‌کنند و می‌دانند برای چه و به چه منظوری سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها یک چشم‌انداز وسیع و گسترده از تأثیرشان در جهان، در اجتماع و در خانواده‌هایشان دارند. آن‌ها به دنبال ایجاد معنا از طریق ابزارهای سرمایه‌گذاری خود هستند. به دیگران خدمت می‌کنند. رهبران واقعی نه تنها تولیدکننده‌ی پیروان هستند بلکه خالق رهبران دیگر نیز هستند.

آیا مانند سرمایه‌گذاران حرفه‌ای عمل می‌کنید؟

در حال حاضر چند تا از این مهارت‌ها را استفاده می‌کنید؟ تصمیم دارید به کدام یک از این مهارت‌ها مسلط شوید؟

مهارتی را که دوست دارید بر آن مسلط شوید انتخاب کنید. هر روز یک گام کوچک در جهت تسلط بر آن بردارید.

به یاد داشته باشید، همه‌ی ما قبل از راه رفتن می‌خزیدیم.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر