پرسش‌هایی مانند چگونه پولدار شویم؟ چگونه ثروتمند شویم؟ از چه راهکارهایی برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنیم؟ و … سؤال‌های آشنایی هستند که هر روز سعی می‌کنیم برای آن‌ها پاسخی مناسب پیدا کنیم. اگر می‌خواهید پولدار شوید باید با مفهوم جریان‌های چندگانه‌ی درآمد آشنا شوید. جریان‌های چندگانه‌ی درآمد همان مفهومی ست که پولدارها را پولدارتر و فقرا را فقیرتر می‌کند. هر فرد ثروتمندی به خوبی می‌داند که اگر بخواهد ثروتمند شود و برای همیشه ثروتمند باقی بماند باید جریان‌های چندگانه و مختلفی از درآمد برای خود ایجاد کنند.

اگر شما هم مثل اکثر افراد جامعه تنها به چک حقوقی ماهیانه‌ی خود وابسته هستید باید این حقیقت تلخ را بپذیرید که هرگز ثروتمند نخواهید شد و به احتمال زیاد در دوران بازنشستگی از امنیت مالی مطمئن و وضعیت مالی خوبی برخوردار نخواهید بود. پس بهتر است همین جا و در همین لحظه این سؤال کلیدی را از خود بپرسید و به آن پاسخ دهید :

«هم‌اکنون چند جریان درآمد ایجاد کرده‌اید و از چه جریان‌های درآمدی استفاده می‌کنید؟»

اگر پاسخ شما «یک جریان درآمد یعنی همان چک حقوقی ماهیانه» است بهتر است کمی به خود سخت بگیرید، بیشتر تلاش کنید و جریان‌های درآمد بیشتری برای خود ایجاد کنید. شما نمی‌توانید تنها به یک جریان درآمد تکیه کنید. اگر به یک جریان درآمد تکیه کنید وقتی این جریان درآمد مصرف شود و از بین برود دیگر نمی‌توانید زنده بمانید و به زندگی خود ادامه دهید.

این مقاله را مطالعه کنید : ثروتمند یا خوشبخت : شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ / رابرت کیوساکی

بنابراین، باید از همین حالا با یادگیری اصول اقتصادی و سرمایه‌گذاری جریان‌های درآمد بیشتری برای خود ایجاد کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای میلیونر شدن این است که تا جایی که می‌توانید و برایتان ممکن است جریان‌های درآمد مختلف و متعددی برای خود ایجاد کنید. در صورت امکان، هر سال یک جریان درآمد جدید ایجاد کنید. این بدان معناست که در پایان ۱۰ سال، ۱۰ جریان درآمد خواهید داشت.

 ۵ دهه قبل، شما می‌توانستید برای گذران زندگی و تأمین نیازهای خود تنها بر یک جریان درآمد تکیه کنید. به هر حال در دنیای امروزی، حتی اگر دو جریان درآمد هم داشته باشید باز هم به سختی خواهید توانست نیازهای خود را برآورده کنید. جهان امروز به هیچ وجه با دنیای ۵۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست. به همین دلیل است که هر روز فرصت‌های پول‌سازی بیشتری ایجاد می‌شود. یکی از دلایل اصلی ایجاد این فرصت‌های پول‌سازی متعدد این است که در دنیای امروزی مردم هر روز بیشتر و بیشتر از زندگی خود ناامید می‌شوند و هیچ‌گاه پول کافی برای تأمین تمام نیازهای خودشان ندارند.

یک نکته‌ی بسیار مهم که باید در ایجاد جریان‌های چندگانه‌ی درآمد به آن توجه کنید این است که باید مطمئن شوید که جریان درآمدی که ایجاد کرده‌اید درآمد منفعل باشد. درآمد منفعل همان مفهومی است که نتیجه منطقی‌اش می‌تواند به این قرار تعریف شود: «با حداقل میزان کوشش از جانب خود یا کارمندانتان، درآمد کسب‌و‌کارتان را به حداکثر میزان ممکن برسانید». از درآمد منفعل به عنوان درآمد در محدوده‌ی زمانی معین نیز نام می‌برند. درآمد منفعل نوعی از درآمد است که ما یک بار برای ایجاد یا تولید آن نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم و از آن پس این درآمد به صورت اتوماتیک به سمت ما جریان می‌یابد. این همان درآمدی ست که ما به دنبالش هستیم.

به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که به نرم‌افزار فتوشاپ مسلط است. خب، این فرد برای کسب درآمد از مهارت خود می‌تواند کلاس‌های آموزشی برگزار کند و در هر دوره به ۲۰ تا ۳۰ دانشجو نحوه‌ی استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ را آموزش دهد. مسلماً چون در این مدل کسب درآمد به حضور این فرد نیاز است و از طرف دیگر به دلیل محدودیت موجود در زمان و مکان درآمد فرد از این روش بسیار محدود خواهد بود؛ اما اگر همین شخص مهارت خود را تبدیل به یک دوره‌ی آموزشی کند و از طریق اینترنت آن را به فروش برساند در مدت کوتاهی درآمد خود را چندین برابر خواهد کرد.

برای ایجاد درآمد منفعل، یک بار سخت تلاش می‌کنیم (دوره‌ی آموزشی نرم‌افزار فتوشاپ را به بهترین شکل ممکن ایجاد می‌کنیم) و پس از آن این جریان درآمد به صورت خودکار به سمت ما جریان می‌یابد (محصول آموزشی تولید شده را به چندین شکل مختلف و از طریق کانال‌های گوناگون به فروش می‌رسانیم).

بنده مطمئنم که هیچ کدام از شما کاربران عزیز دوست ندارید که همه‌ی روز خود را به کار اختصاص دهید و از این طریق شغل دومی برای خود ایجاد کنید، درسته؟ به همین دلیل است که درآمد منفعل برای رسیدن به آزادی مالی بسیار مهم و حیاتی ست.

این سؤال را از خود بپرسید :

«چه چیزی باعث می‌شود ثروتمندان ثروتمندتر شوند؟»

آیا ثروتمندان ۲۵ ساعت در روز کار می‌کنند؟ نه، هم شما و هم استیو جابز ۲۴ ساعت در روز زمان دارید. آیا پولدارها ۱۰ برابر سخت‌تر از دیگران کار می‌کنند؟ نه، به خوبی می‌دانید که اکثر مردم در جوامع گوناگون خیلی سخت‌تر و بیشتر از وارن بافت زحمت می‌شکند اما در نهایت فقط می‌توانند از پس هزینه‌های اولیه‌ی زندگی برآیند؟ پس چه چیزی باعث می‌شود پولدارها پولدارتر شوند؟

چون افراد ثروتمند مفهوم جریان‌های چندگانه‌ی درآمد را عمیقاً درک کرده‌اند و با تعریف دقیق درآمد منفعل آشنا هستند. وقتی با قدرت تأثیرگذار این دو مفهوم کلیدی آشنا باشید دیگر به راحتی می‌توانید ثروتمند شوید، به آسانی می‌توانید میلیونر شوید.

صادقانه بگویم، هیچ کس تاکنون موضوع «چگونگی تولید ثروت بیشتر» را به ما آموزش نداده است. با این که در دنیای امروزی پول و کسب درآمد به یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی افراد جامعه تبدیل شده است اما باز هم مدارس هیچ چیزی در مورد این مفاهیم به دانش آموزان یاد نمی‌دهند. در عوض در مدرسه چه چیزهایی یاد می‌گیریم؟ جغرافیا، تاریخ، هنر و … می‌آموزیم که شاید هرگز در زندگی واقعی از آن‌ها استفاده نکنیم. به جرئت می‌توان گفت که اکثر انسان‌ها دانش مالی خود را از محیط پیرامون، کتاب‌ها و تجربیات خود به دست می‌آورند.

اگر سهم زیادی از دانش مالی خود را از والدینتان یاد گرفته باشید، به احتمال زیاد اکثر آموخته‌های شما در حوزه‌ی مالی اشتباه است، چرا؟ پاسخ روشن است چون آن‌ها ثروتمند نیست. اگر پدر و مادر شما میلیونر هستند به احتمال قوی این معادله برای شما معکوس خواهد بود یعنی بخش بزرگی از دانش مالی شما درست است چون این دانش را از افرادی (والدینتان) به دست آورده‌اید که خود قبلاً مسیر ثروتمندی و رسیدن به امنیت مالی را طی کرده‌اند. حتی اگر کتاب‌های ثروتمندان و کارشناسان معروف حوزه‌ی مالی را تهیه کنید آیا این کتاب‌ها را به طور کامل مطالعه می‌کنید؟ مطالعات نشان داده است که ۹۰ درصد افرادی که کتاب جدیدی می‌خرند هرگز آن را تمام نمی‌کنند و هیچ‌گاه به طور کامل و از ابتدا تا انتهای آن کتاب را مطالعه نمی‌کنند.

یک نقل قول بسیار زیبا از جورج دیوید:

ثروت زمانی ایجاد خواهد شد که تلاش‌های کوچک نتایج بزرگ تولید کنند، فقر زمانی ایجاد خواهد شد که تلاش‌های بزرگ نتایج کوچک تولید کنند.

امیدوارم این مقاله موضوع ثروت و چگونگی ثروتمند شدن را برای شما روشن‌تر کرده باشد. اگر در حال حاضر از جریان‌های چندگانه‌ی درآمد منفعل بهره‌مند نیستید اشکالی ندارد، اما از این لحظه به بعد باید به طور جدی به آن فکر کنید و برای ایجاد این جریان‌های چندگانه‌ی درآمد برنامه‌ریزی کنید.

آیا از مفهوم جریان‌های چندگانه‌ی درآمد استفاده می‌کنید؟

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر