قورباغه را قورت بده!

۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر

نویسنده: برایان تریسی

قانون ۸۰/۲۰ را در مورد هر عملی به کار ببرید

برایان تریسی کتاب کوتاه و پرفروش قورباغه را قورت بده را نوشت تا به معرفی ۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر بپردازد. برایان تریسی در این بخش از کتاب قورباغه را قورت بده به تشنگان موفقیت توصیه می کند قانون ۸۰/۲۰ را در مورد هر عملی به کار ببرند.

گوته، شاعر آلمانی می‌گوید: ما همیشه وقت کافی در اختیار داریم، مشروط بر آنکه هم بخواهیم و هم درست از آن استفاده کنیم.

قانون ۸۰/۲۰ یکی از سودمندترین مفاهیم مدیریت زمان و زندگی می‌باشد. این قانون به نام اصل پارتو نیز مشهور است. ویلفردو پارتو اقتصاددان ایتالیایی، برای اولین بار در سال ۱۸۹۵، این اصل را مطرح کرد. پارتو متوجه شد ظاهراً مردم جامعه‌ی او به طور طبیعی به دو گروه تقسیم شده‌اند. یکی گروه «اقلیت مهم» که از لحاظ ثروت و نفوذ، ۲۰ درصد بالایی جامعه را شامل می‌شود و دیگری، گروه «اکثریت معمولی» که ۸۰ درصد پایینی جامعه را در برمی‌گیرد.

او بعداً دریافت که در واقع تمام فعالیت‌های اقتصادی تابع اصل پارتو هستند. برای نمونه، این اصل می‌گوید که ۸۰ درصد از نتایج کار شما فقط محصول ۲۰ درصد از فعالیت‌های شماست یا ۸۰ درصد از کالای شما را تنها ۲۰ درصد از مشتریان شما خریداری می‌کنند، یا ۸۰ درصد از منافع شما محصول تنها ۲۰ درصد از تولیدات یا خدمات شماست، یا ۸۰ درصد ارزش کاری که شما انجام می‌دهید حاصل تنها ۲۰ درصد فعالیت اجرایی شماست و … این بدین معناست که اگر شما لیستی حاوی ده فعالیت مختلف دارید، دو تا از این موارد ارزشی به اندازه‌ی تمام هشت مورد دیگر و یا حتی بیشتر از آن‌ها را دارند.

این کشف جالبی است. همه‌ی این موراد ممکن است از نظر زمانی که صرف اجرای آن‌ها می‌شود، برابر باشد اما یک یا دو مورد از آن‌ها ارزشی معادل پنج یا ده برابر هر کدام از دیگر موارد دارند.

اغلب، یکی از موارد موجود در لیست کارهایی که باید انجام دهید، می‌تواند بیش از همه‌ی دیگر موارد، بر روی هم، ارزش داشته باشد. این کار مطئنا همان قورباغه‌ای است که شما باید در ابتدای کار بخورید.

می‌توانید حدس بزنید که به تعویق انداختن کدام مورد از یک لیست، توسط یک شخص معمولی محتمل‌تر است؟ واقعیت تلخ این است که اغلب مردم کارهایی را که از نظر اهمیت و ارزش جزء ۱۰ یا ۲۰ درصد بالایی هستند، یعنی اقلیت مهم را به تعویق می‌اندازند و در عوض خود را به ۸۰ درصد کم اهمیت‌تر کارها، یعنی اکثریت معمولی، مشغول می‌سازند که نتایج بسیار اندکی هم در بردارند.

شما اغلب به افرادی برمی‌خورید که ظاهراً تمام طول روز مشغول هستند ولی آنچه به دست می‌آورند بسیار اندک به نظر می‌رسد. دلیل آن، تقریباً همیشه این است که این افراد به کارهایی می‌پردازند که ارزش اندکی دارند، در حالی که اندک کارهای مهمی را که می‌توانند جهش واقعی در شرکت یا شغل آن‌ها ایجاد کنند، به تعویق می‌اندازند.

ارزشمندترین کاری که هر روز می‌توانید انجام دهید، اغلب پیچیده‌ترین و سخت‌ترین کار آن روز می‌باشد، اما بازده و منافع انجام صحیح چنین کارهایی می‌تواند فوق‌العاده باشد. بدین دلیل شما بایستی از پرداختن به کارهایی که جزء ۸۰ درصد کم‌ارزش هستند خودداری کنید و ابتدا کارهایی را که جزء ۲۰ درصد بالایی هستند انجام دهید.

همیشه قبل از آغاز کار از خود بپرسید که: آیا این کار جزء گروه ۲ درصد بالایی هست یا اینکه به گروه ۸۰ درصدی پایینی تعلق دارد؟

قانون: در مقابل این وسوسه که ابتدا کارهای کوچک و بی اهمیت را انجام دهید مقاومت کنید.

به یاد داشته باشید که هر چیزی را مکرراً انجام دهید در نهایت به عادتی تبدیل می‌شود که کنار گذاشتن آن سخت خواهد بود. اگر شما در آغاز هر روز کارهای کم‌ارزش را برای انجام دادن برگزینید، به زودی این عادت در شما ایجاد می‌شود که همیشه روز خود را با کارهای کم‌ارزش شروع کنید. ایجاد یا تداوم این عادت برای شما مناسب نخواهد بود.

برایان تریسی در ادامه این بخش از کتاب قورباغه را قورت بده می گوید:

مشکل‌ترین قسمت انجام هر کار مهم این است که بتوان به عنوان اولین کار به آن پرداخت. هنگامی که شما واقعاً کار روی یک فعالیت باارزش را آغاز می‌کنید، به نظر می‌رسد که انگیزه‌ی تداوم آن به طور طبیعی در شما ایجاد می‌شود. قسمتی از ذهن شما دوست دارد به انجام کارهای مهمی که واقعاً تأثیرگذار هستند بپردازد. شما باید این قسمت از مغز را دائماً تغذیه کنید.

فقط، فکر کردن به آغاز کردن و پایان دادن به یک کار مهم به شما انگیزه و کمک لازم جهت غلبه بر عادت تنبلی و به تعویق انداختن را می‌دهد. واقعیت این است که زمانی که صرف انجام یک کار مهم می‌شود اغلب برابر است با زمانی که صرف انجام یک کار بی اهمیت می‌شود. ولی تفاوت این است که پس از انجام یک کار مهم و باارزش احساس رضایت و غرور زیادی به شما دست می‌دهد.

در حالی که وقتی یک کار کم اهمیت را با صرف همان مقدار زمان و انرژی به اتمام می‌رسانید، احساس عدم رضایت یا احساس رضایت ناچیزی به شما دست می‌دهد.

مدیریت زمان واقعاً همان مدیریت زندگی یا مدیریت شخصی است. این دقیقاً همان به دست گرفتن کنترل توالی رویدادهاست. مدیریت زمان یعنی کنترل بر آنچه که قرار است در آینده رخ دهد و شما همیشه برای انتخاب آنچه می‌خواهید در آینده انجام دهید، آزاد هستید و توانایی شما در گزینش بین کارهای مهم و غیر مهم، شاخص کلیدی تعیین‌کننده‌ی موفقیت شما در زندگی و کارتان می‌باشد.

افراد موفق و بهره‌ور خود را موظف می‌کنند که در آغاز روز مهم‌ترین کار خود را انجام دهند. آن‌ها خود را مجبور به خوردن آن قورباغه – هر کاری که باشد – می‌کنند. در نتیجه دستاوردهای آن‌ها بسیار وسیع‌تر از افراد معمولی است و بنابراین بسیار شادتر خواهند بود. پس شما هم باید این شیوه را به کار گیرید.

قورباغه را قورت بده!

لیستی از تمامی اهداف، فعالیت‌ها، پروژه‌ها و مسئولیت‌های کلیدی موجود در زندگی روزمره‌ی خود تهیه کنید. تعیین کنید که کدام یک از آن‌ها جزء ۱۰ یا ۲۰ درصد بالایی است یا می‌تواند باشد و کدام یک جزء ۸۰ تا ۹۰ درصد پایینی است یا می‌تواند باشد.

این موضوع را همین امروز برای خود روشن سازید که شما باید هر چه بیشتر از وقت خود را در انجام اندکی از این کارها که تاثیری واقعی بر روی زندگی و شغل شما دارند صرف کنید و هر چه کمتر از وقت خود را صرف فعالیت‌های کم اهمیت‌تر کنید.

برای مطالعه ی بخش های دیگر کتاب قورباغه را قورت بده نوشته ی برایان تریسی از لینک های زیر استفاده کنید:

بخش اول      بخش دوم      بخش سوم      بخش چهارم      بخش پنجم     بخش هفتم      بخش هشتم      بخش نهم      بخش دهم      بخش یازدهم      بخش دوازدهم     بخش سیزدهم      بخش چهاردهم      بخش پانزدهم      بخش شانزدهم      بخش هفدهم      بخش هجدهم      بخش نوزدهم      بخش بیستم      بخش بیست و یکم       بخش بیست و دوم      بخش بیست و سوم      بخش بیست و چهارم      نتیجه گیری

مقالات پیشنهادی:

۵ عادت ذهنی که موفقیت در زندگی را تسریع می کند

رایج‌ترین باورهای محدودکننده‌ای که مانع موفقیت شما هستند

۷ راز موفقیت افراد موفق جهان که از آن بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر