شاید از خود بپرسید اصلاً چرا باید به این اکتشاف اهمیت دهیم؟ پاسخ ساده است؛ زیرا با استفاده از آن شاید فیلم Limitless یا نامحدود جنبه‌ی واقعی پیدا کند.

قابلیت‌های بی‌نظیر و شگفت‌انگیز مغز همیشه مورد توجه افراد زیادی بخصوص فیلم‌سازان و دانشمندان بوده است. اگر بخواهیم به نمونه‌ای جدید از این توجه اشاره کنیم کافی ست بدانید که ایده اصلی فیلم نامحدود بردلی کوپر در سال ۲۰۱۱ همین ویژگی‌های منحصر به فرد مغز انسان بوده است. درحالی که جمله‌ای قدیمی که رسانه‌ها و دانشمندان قرن ۲۱ در ذهن ما حک کرده‌اند می‌گوید ما فقط می‌توانیم از ۱۰ درصد ظرفیت ذهن خود استفاده کنیم، اکتشافی جدید که به کشف توربو سوئیچی خاص منتهی شد این احتمال را که شاید ظرفیت ذهنی ما بیش از آن چیزی باشد که از آن آگاهیم به شدت تقویت کرده است.

محققان به تازگی مولکولی را کشف کرده‌اند که پردازش مغزی را تا حد زیادی محدود می‌کند. این محققان پی به این نکته برده‌اند که با حذف این مولکول، عملکرد مغز و حافظه تا حد زیادی بهبود می‌یابد.

آزمایش‌هایی که بر روی موش‌ها انجام شد نشان داد که پروتئینی به نام FXR1P مانع از تولید مولکول‌های لازم برای ساخت خاطرات جدید می‌شود. هنگامی که آن را به صورت انتخابی از بخش‌هایی از مغز پاک کردند، ارتباط بین سلول‌های مغزی تقویت و موجب بهبود فرآیند فراخوانی خاطرات در موش‌ها شد.

دکتر کیت مورای از موسسه تحقیقات مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل در دیلی میل گفته است : « یافته‌های ما نشان می‌دهد که مغز یک پروتئین کلیدی دارد که تولید مولکول‌های لازم برای شکل‌گیری حافظه را محدود می‌کند ». « هنگامی که این پروتئین ترمز مانند به نوعی سرکوب شود، مغز انسان قادر به ذخیره اطلاعات بیشتری خواهد بود ».

«تحقیقات آینده در این زمینه می‌تواند بسیار جالب توجه باشد». مورای ادامه می‌دهد : «اگر بتوانیم ترکیبات کنترل‌کننده پتانسیل پروتئین ترمزکننده FXR1P را بیابیم، شاید بتوانیم میزان فعالیت مغز و انعطاف‌پذیری آن را تغییر دهیم».

این تحولات می‌تواند به پیشرفت مهمی در درمان بیماری‌های عصبی مانند اختلالات طیف اوتیسم و بیماری آلزایمر منجر شود. چه کسی می‌داند، شاید ایده تولید قرصی خاص برای بهتر کردن عملکرد مغز دیگر تنها سکانسی در فیلم‌های علمی تخیلی نباشد.

نظر شما درباره‌ی این اکتشاف جالب چیست؟

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر