در این مقاله شما را با چند تصویرسازی فوری آشنا می‌کنم. اسم این‌ها را کارت‌های ذهنی گذاشته‌ام. می‌توانید از قبل، این تمرینات فوری را آماده کنید، آن‌ها را به خاطر بسپارید و در زمان استرس که به انگیزه، الهام و تشویق احتیاج دارید از آن‌ها استفاده کنید.

تنها کاری که باید بکنید این است که تصویرسازی را به یاد آورید و با احساس و اندیشه‌ی مناسبی که برای انجام دادن کار نیاز دارید از آن استفاده نمایید.

هنگام استفاده از کارت‌های ذهنی تا حدی که امکان دارد از تصویر و تخیل خود استفاده کنید. وقتی آن‌ها را می‌خوانید تصویری را که به ذهنتان می‌رسد نقاشی کنید. وقتی تصویر را در ذهن خود چاپ کردید، با مرور ساده‌ی تصویرسازی می‌توانید بلافاصله تصاویر ذهنی و احساسات مرتبط با آن را به خاطر بیاورید.

۱-به یادآوردن خنده و تبسم

می‌توانید از کارت‌های ذهنی زیر برای رسیدن به روحیه‌ی بهتر استفاده کنید. صرفاً تصویر کنید که تبسمی بر لبان شما نشسته است. تصور کنید که موضوع خنده‌داری سبب می‌شود که با صدای بلند بخندید. به این توجه کنید که وقتی این تصویرسازی را می‌کنید چه احساسی دارید، بدن نتان سبک‌تر می‌شود، دردها و ناراحتی‌های را فراموش می‌کنید، چشم‌انداز روشن‌تری پیدا می‌کنید و نگرش شما نسبت به شرایط و اشخاص مثبت و شادمانه می‌شود.

۲-افزایش عشق به زندگی

تصور کنید که همه‌چیز واقع در پیرامون خود را عاشقانه دوست دارید. از اینکه زنده هستید احساس خوبی داشته باشید. هوا را ببویید. به این حقیقت توجه کنید و متشکر باشید که می‌توانید هوا را استنشاق کنید. به صداهایی که به گوشتان می‌رسند گوش بدهید. خوشحال باشید که این صداها را می‌شنوید به رنگ‌هایی زیبایی که در اطراف شماست توجه کنید.

این مقاله را مطالعه کنید : راهکارهایی که احتمالاً هیچ وقت برای آرام کردن ذهنتان استفاده نکرده‌اید

حالا به کسانی که در پیرامون شما هستند توجه کنید به دوستان، بستگان، همکاران و غریبه‌ها، برایشان آرزوی خوشبختی کنید، انگار برادران و خواهران شما هستند. به این فکر کنید که آن‌ها هم ساکنان کره‌ی خاکی هستند، این تصویر سازی بیش از چند لحظه طول نمی‌کشد اما هر بار که آن را تکرار می‌کنید از زندگی لذت بیشتری می‌برید.

۳-دور کردن اندیشه‌های منفی از خود

اگر افکار بد شما را ناراحت می‌کند، مثلاً امروز صبح کسی به شما بی‌ادبی کرده یا از موقعیت ناخوشایندی عصبانی هستید، به خود یادآور شوید که مجبور نیستید در تمام مدت روز ناراحت باشید و نیازی به این افکار منفی ندارید.

سعی کنید از اندیشه‌های پر استرس فاصله بگیرید، به این نتیجه برسید که در زمان دیگری به این موضوع رسیدگی خواهید کرد. هرگاه اندیشه‌های منفی به ذهنتان خطور می‌کنند تصور کنید که آن‌ها را طریق دهان خود خارج می‌کنید.

۴-تشویق کردن اندیشه‌های مثبت

به اندیشه‌های مثبتی که در ذهنتان خطور می‌کند بچسبید. در تصور خود اندیشه‌های مثبت را در آغوش بکشید. بخواهید که اندیشه‌های مثبت بیشتری داشته باشید. خوشحال باشید که ذهنتان از اندیشه‌های مثبت پر است.

برای بیشتر کردن اندیشه‌های مثبت و برای تشویق کردن آن‌ها تصور کنید که به یک اندیشه‌ی مثبت آب می‌دهید و گیاه را نزدیک یک پنجره‌ی ذهن خود می‌گذارید تا خورشید بتواند به آن بتابد.

 ۵-سپاسگزار باشید

هر بار که اتفاق خوشایندی در زندگی‌تان می‌افتد سپاسگزار آن باشید. می‌توانید از عالم هستی سپاسگزار باشید. از خداوند تشکر کنید. گفتن جمله‌ی متشکرم به شما احساس خوبی می هد. از اینکه زنده هستید، خدا را شکر کنید. این‌گونه احساسات مثبت شما رشد می‌کند به عشق، محبت، شادی و سخاوت بیشتری می‌رسید. در چشم ذهن خود تصور کید که تشکر می‌کنید و سپاسگزار هستید.

۶-در زندگی هدفی را دنبال کنید

به هنگام سختی‌ها که شک و تردید در دل شما راه می‌یابد به خود یادآور شوید که زندگی‌تان هدف و مقصودی را دنبال می‌کند، حتی اگر ندانید که چه قصد و هدفی دارید، کهکشان را در ذهن خود تصور کنید که میلیاردها ستاره در آن وجود دارد. تصور کنید که صدها میلیون کهکشان دیگر هم وجود دارد خوشحال باشید که در این میان این همه اشیا شما وجود دارید خوشحال باشید، به شما فرصتی داده‌اند که بخشی از این عالم هستی باشید. ممکن است هدف ما ساده زندگی کردن باشد یا سهیم شدن و خندیدن ممکن است هدفتان این باشد که بار دیگر بیاموزید و آن‌ها را دوست بدارید.

این مقاله را مطالعه کنید : با هدف‌گذاری شکست خواهید خورد، به سیستم‌ها فکر کنید!

۷-احساس کنید که مورد نیاز هستید

گاه ممکن است تصور کنید که مورد نیاز نیستید، به خصوص وقتی کسی که دوستش دارید شما را آزار می‌دهد و به شما بی‌اعتنایی می‌کند، اما بدانید که این دنیا بدون حضور شما در آن مکان متفاوتی می‌شد.

به تأثیری که برجهان داشته‌اید فکر کنید به رابطه‌های خود با دیگران فکر کنید. به آنچه ایجاد کرده‌اند فکر کنید به اشخاصی که به آن‌ها کمک کرده‌اید، فرزندانی که پرورش داده‌اید. به ایده‌هایی که بروز داده‌اید فکر کنید بدانید که شما شخصی مهمی هستید به شدت مورد نیاز هستید.

۸-با عالم هستی در وحدت باشید

گاه ممکن است درباره‌ی جایگاه خود در عالم هستی مطمئن نباشید، گاه ممکن است ندانید که شما مناسب این عالم هستید. فیزیک‌دانان می‌دانند که در این عالم همه‌چیز با یکدیگر در ارتباط است و شما بخشی از این عالم هستی هستید. تصور کنید که عالم هستی خانه‌ی شماست و شما عضو ضروری آن هستید.

برای اینکه احساس کنید با عالم هستی در وحدت هستید تصور کنید که دستتان را زیر آب فرو برده‌اید با انگشت بالا را نشانه رفته‌اید. حالا دستتان را به طرف بالا حرکت دهید تا چهار انگشت و انگشت شست شما از آب بیرون بیایید. ممکن است احساس کنید که آن‌ها عناصر جداگانه‌ای هستند هرچند میدانید که زیرآب با هم در ارتباط‌اند.

به همین شکل به هر چیز دیگر فکر کنید احساس کنید که با همه در وحدت هستید.

۹-در اصلاح خود بکوشید

جاه طلب نباشید. در صورتی در زندگی موفق می‌شوید که در جهت اصلاح خود بکوشید. سعی کنید انسان بهتری بشوید. ممکن است بخواهید با اخلاق‌تر شوید. ممکن است بخواهید بر مهارت‌های خود بیفزایید ممکن است بخواهید اجتماعی‌تر شوید.

این مقاله را مطالعه کنید : زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید : چهار اقدام کلیدی

۱۰-بگویید بله می‌توانم

به هنگام تصویرسازی باید مثبت باشید. روان‌شناسانی که درباره تجسم خلاق مطالعه می‌کنند معتقدند که تصویرسازی زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که از موفق شدن انتظار مثبت داشته باشید.

بنابراین کلمه‌ی نه را از فرهنگ لغات خود حذف کنید. عادات کنید که در برخورد با همه‌چیز جواب مثبت بدهید. خود را شخص توانمندی در نظر بگیرید.

برگرفته از کتاب « تجسم خلاق » نوشته ی رابین نیکسون

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر