مایکل جردن یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان بسکتبال در طول تاریخ بشر است. حتی کسانی که مایکل جردن را به خوبی نمی‌شناسند باور دارند او چیزی فراتر از یک بسکتبالیست معروف است.

مطمئناً اگر می‌خواهید به مدارج عالی دست یابید، تمام قله‌های موفقیت حرفه خود را فتح کنید و همیشه پیروز باشید به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و مهارت‌های بی‌شمار نیاز دارید که با ذهنیتی نیرومند و مثبت ترکیب شده باشد.

مایکل جردن الگوی میلیون‌ها انسان در سراسر جهان است. میلیون‌ها نفر در اقصی نقاط جهان از او الهام گرفته‌اند و به خاطر او تا ابد عاشق بسکتبال شده‌اند. مایکل جردن به عنوان یکی از بسکتبالیست‌های مشهور جهان موفق شد تمام توانایی‌های خود را نمایش دهد و نمونه‌ای بی‌نظیر از افراد موفق، جاه‌طلب و عمل‌گرا باشد.

در ادامه ۱۰ درس ارزشمند که همه ما باید از مایکل جردن، بسکتبالیست مشهور و پرآوازه بیاموزیم را بررسی خواهیم کرد:

۱-مایکل جردن شکست‌ها را در آغوش می‌کشد

” می‌توانم شکست را بپذیرم، همه گاهی اوقات در برخی کارها شکست می‌خورند. “

افراد موفق جهان به خوبی می‌دانند شکست ارزشمندترین تجربه زندگی هر فرد محسوب می‌شود. همیشه این شکست‌ها و اشتباهات ما است که در نهایت راه درست و منطقی را به ما نشان می‌دهد. مایکل جردن نیز از این قاعده مستثنا نیست. او نیز مثل سایر افراد موفق از همان ابتدا تصمیم گرفت شکست را بپذیرد، از آن بیاموزد و دوباره قوی‌تر و هوشیارتر در حرفه‌اش بدرخشد.

۲-همیشه یک بار دیگر تلاش کنید

” …اما نمی‌توانم بپذیریم یک گوشه بنشینم و اصلاً تلاش نکنم. “

آره، حتماً شکست خواهید خورد؛ اما تا وقتی که دوباره بلند نشوید و تلاش نکنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

مایکل جردن هم می‌دانست اگر بخواهد در کلاس جهانی بسکتبالیست معروفی شود باید چنین ذهنیتی داشته باشد. عرق ریختن و تلاش مستمر بود که از مایکل یک قهرمان بزرگ ساخت.

متأسفانه بیشتر مردم بعد از چند بار شکست برای همیشه قید اهداف و آرزوهای خود را می‌زنند، به همین خاطر هم خیلی‌ها نمی‌توانند به موفقیت‌های بزرگی که در انتظارشان است دست یابند.

۳-هر روز تمرین کنید

” برای خودم هدف دیگری تعیین می‌کنم… هدفی منطقی و واقع‌بینانه که اگر سخت تلاش کنم به آن دست یابم. با همه چیز با ذهنیت گام به گام برخورد می‌کنم. “

این روزها اگر در انجام کاری خوب باشید کافی نیست. خیلی‌ها در خیلی کارها خوب هستند؛ اما اگر می‌خواهید تفاوتی معنادار ایجاد کنید، در زندگی بدرخشید و به تمام اهداف خود دست یابید، باید در مهارت‌های کلیدی خود استاد باشید.

برای جردن مهارت کلیدی تسلط بر بازی بسکتبال بود. اگر او هر روز تمرین نمی‌کرد و هر لحظه خودش را آماده نمی‌کرد، نه تنها خودش بلکه دیگران نیز هرگز باور نداشتند او روزی بسکتبالیستی معروف و شناخته شده خواهد شد. اگر او مدام تلاش نمی‌کرد، هیچ‌گاه پیروز نمی‌شد.

فقط پشتکار و تلاش مستمر نیز نمی‌تواند از شما یک فرد پیروز بسازد. این تعهد روزانه است که به شما کمک می‌کند بهترین نسخه خودتان را به دنیا ارائه کنید و در رشته انتخابی خود بدرخشید.

وقتی برنده شدید و به تمام تعهدات خود عمل کردید، از خود میراثی ابدی به یادگار خواهید گذاشت. احساس می‌کنید مأموریت خود را در این دنیا انجام دادید و به الگویی برای فرزندان و مخاطبان خود تبدیل شده‌اید.

۴-اقدام کنید

” بعضی‌ها منتظرند اتفاق بیفتد، عده‌ای آرزو می‌کنند ای کاش اتفاق بیفتد، اما برنده‌ها کاری می‌کنند که حتماً اتفاق بیفتد. “

اکثر مردم بیشتر وقت خود را صرف پیدا کردن بهترین ایده، برنامه‌ریزی، پیش‌بینی تمام اتفاقات و احتمالات پیش رو و آمادگی بر اساس این اطلاعات می‌کنند. بعضی‌ها نیز آرزو می‌کنند که ای کاش از اینی که هستم موفق و پولدارتر بودم.

اما حقیقت این است که تا زمانی که اقدام نکنید تا زمانی که تلاش نکنید هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. برای شروع نیز هیچ زمانی بهتر از الآن نیست.

عمل‌گرا باشید. به اقدام عادت کنید. اگر تلاش کنید و پشتکار داشته باشید حتماً موفق خواهید شد.

۵-از بازی لذت ببرید

 ” از هر لحظه زندگی لذت ببرید “

هر کاری که می‌کنید، مطمئن باشید کاری است که عاشقش هستید و از انجام آن لذت می‌برید. این کاری بود که مایکل جردن در تمام بازی‌هایش انجام می‌داد.

این‌طوری زندگی خیلی ساده‌تر خواهد شد و عملکرد بهتری خواهید داشت. پس از همین لحظه کاری را پیدا کنید که عاشقش هستید، در این کار حرفه‌ای شوید و از زندگی خود میراثی گران‌بها برای دیگران به یادگار بگذارید.

۶-توقعات دیگران را نادیده بگیرید

” اگر انتظارات و توقعات دیگران را بپذیرید، به ویژه توقعات منفی را، هرگز نمی‌توانید نتایج را تغییر دهید. “

درس ارزشمند دیگری که باید از بسکتبالیست معروف مایکل جردن بیاموزیم این است که انتظارات در سر راه کسب موفقیت و نتایج مطلوب ما قرار می‌گیرند. اگر به آن‌ها بها دهید، مانع پیشرفت شما خواهند شد.

مسئولیت ۱۰۰ درصد زندگی شما در دستان خودتان است و هیچ ربطی به دیگران ندارد. پس به انتظارات آن‌ها گوش ندهید، اهمیت ندهید دیگران در مورد شما چی فکر می‌کنند یا چه قضاوتی می‌کنند، فقط روی بازی زندگی خود تمرکز کنید و کاری را که احساس می‌کنید درست است انجام دهید.

۷-خودتان را وقف اهدافتان کنید

” او هرگز بازی‌ها را از دست نمی‌داد. حتی وقتی بیمار و آسیب‌دیده بود نیز بازی می‌کرد. او بلند می‌شد و با نهایت توان تلاش می‌کرد. اصلاً نمی‌توانم باور کنم کسی مایکل جردن را ببیند اما انگیزه نگیرد. فیل جکسون “

برای اینکه بتوانید به اهداف و آرزوهای خود دست یابید باید بهای کامل آن را بپردازید. معمولاً این بها انرژی، زمان و تمرکز شما خواهد بود.

اگر خودتان را وقف اهدافتان کنید، مطمئناً تمام قله‌های موفقیت را فتح خواهید کرد.

۸-فروتن باشید

” در آینده بسکتبالیست‌های بزرگ‌تر از من هم وجود خواهد داشت “

مایکل جردن خوب می‌داند حتی اگر کل دنیا نیز باور داشته باشد او بهترین بسکتبالیست جهان است، باز هم روزی کسی پیدا خواهد شد که بهتر از اوست.

همه ما باید از این بینش پیروی کنیم. فکر نکنید بهترین هستید و هیچ‌کس بهتر از شما نیست. تواضع و فروتنی ویژگی ارزشمند و محترمی است که باید به آن اهمیت دهیم.

۹-روی اهداف خود تمرکز کنید

”  هر بازی فراز و نشیب خودش را دارد، اما همیشه باید روی تک تک اهداف خود تمرکز کنید و هیچ‌گاه نباید بگذارید فقط به خاطر عدم تلاش از دیگران شکست بخورید. “

در زندگی چیزهای زیادی است که حواس شما را از مسائل مهم پرت می‌کند. مایکل جردن نیز از این قاعده مستثنا نیست. او نیز مثل خیلی‌ها باید با شکست، نظر دیگران، مشکلات شخصی، اعضای تیم، شایعات رسانه‌های گروهی، شهرت و خیلی چیزهای دیگر رو به رو شود؛ اما او با وجود تمام این مسائل همیشه روی اهداف خود تمرکز می‌کرد.

او چشم‌اندازش را حفظ می‌کرد، به اعتقادات و باورهای خود پایبند بود و هرگز نمی‌گذاشت جهان بیرون بر باورها و اعتقادات قلبی رو تأثیر بگذارد.

۱۰-ترس را کنار بگذارید

” محدودیت‌ها نیز مثل ترس‌ها فقط توهم هستند “

مایک جردن خیلی زود متوجه شد ترس‌ها نیز مثل محدودیت‌ها فقط توهم هستند و این آگاهی به او اجازه داد بیشتر تلاش کند و بزرگ‌تر بیندیشد.

ترس از شکست مانع بزرگی بر سر راه موفقیت است. تا وقتی از دست ترس خلاص نشویم نمی‌توانیم به معنای واقعی کلمه پیشرفت کنیم. خیلی مهم است که بدانیم تنها موانعی که بر سر راهمان قرار می‌گیرند موانعی است که خودمان ایجاد می‌کنیم. همین توهم خودساخته نمی‌گذارد با تمام توان تلاش کنیم. بدون تلاش نیز هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت.

پس از اینکه کاری را انجام دهید که عاشقش هستید، شکست بخورید، از اشتباهات خود بیاموزید تا اینکه در نهایت شاهد موفقیت را در آغوش بکشید نترسید.

تمام این درس‌های ارزشمند به همراه بازی‌های بی‌نظیر بسکتبالیست معروف، مایکل جردن، میراث او هستند. ما هم می‌توانیم مثل او بدرخشیم.

در زندگی همه چیز ممکن است. فقط باید هدف خود را مشخص کنیم و هر روز برای تحقق آن تلاش کنیم.

مقالات پیشنهادی:

عمارت ۲۱ میلیون دلاری مایکل جردن در ایلینویز آمریکا + تصویر

طراحی خودپرداز عجیب و قریب برای بسکتبالیست‌های NBA + تصاویر

۷ راز موفقیت افراد موفق جهان که از آن بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر