اغلب اوقات ترس نمی‌گذارد به اهداف و آرزوهایمان دست یابیم؛ به عبارت دیگر، ترس علت اصلی شکست بیشتر مردم است. اگر می‌خواهید شانس موفقیت خود را افزایش دهید باید یاد بگیرید بر ترس غلبه کنید. اگر اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و بر ترس‌های مختلف که مانع موفقیت شما می‌شوند غلبه کنید مطمئن باشید زندگی شاد و موفقی خواهید داشت. پس می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که غلبه بر ترس و افزایش اعتماد به نفس دو شاه کلید موفقیت محسوب می‌شوند. در ادامه با ۱۰ راه مطمئن برای بالا بردن اعتماد به نفس و افزایش شانس موفقیت در زندگی آشنا خواهید شد:

۱-اهداف خود را مشخص کنید

مردم تعاریف متفاوتی از موفقیت دارند. باید تعریف شخصی خود از موفقیت در زندگی را شناسایی کنید. فرقی نمی‌کند هدف شما راه‌اندازی یک کسب و کار موفق باشد یا افزایش کیفیت زندگی دیگران، همیشه باید برای خود اهداف واضح و روشن داشته باشید و ببینید برای اینکه حس کنید زندگی موفق و هدفمندی داشته‌اید چه کار یا کارهایی باید انجام دهید.

۲-با افراد موفق مشورت کنید

افرادی که پیش از شما شاهد موفقیت را در آغوش کشیده‌اند حرف‌های خردمندانه و زیبایی برای گفتن دارند. در پی افراد موفق جهان باشید که آن‌ها را تحسین می‌کنید و از آن‌ها بیاموزید. کتاب‌های افراد موفق را مطالعه کنید، با افراد موفق ارتباط برقرار کنید، شبکه‌ای از روابط تأثیرگذار برای خود دست و پا کنید، افراد موفق جهان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. ببینید این افراد موفق چطور و از طریق چه منابعی اعتماد به نفس خود را برای کسب موفقیت‌های خارق‌العاده افزایش داده‌اند و از آن منابع استفاده کنید. ببینید این افراد چطور بر ترس‌های خود غلبه کرده‌اند و از آن‌ها بیاموزید.

۳-همیشه چیزهای تازه و نو را امتحان کنید

مسیر موفقیت معمولاً مسیر مستقیم و همواری نیست. همیشه باید وجود مشکلات و موانع را بپذیرید و بدانید شاید در طول مسیر چندین بار شکست بخورید. اینکه شکست بخورید، دوباره برخیزید و از نو شروع کنید شخصیت محکم شما را نشان می‌دهد و اثبات می‌کند با وجود تمام موانع و مشکلات شما باز هم می‌توانید به تمام اهداف و آرزوهایتان دست یابید. وقتی چیزی جواب نداد، فوراً سراغ کار بعدی بروید و این پروسه را تا رسیدن به اهداف خود ادامه دهید. اگر از این استراتژی پیروی کنید قطعاً موفق خواهید شد.

۴-همیشه بین اقدام و یادگیری تعادل برقرار کنید

هرگز نمی‌توانید به اندازه کافی در مورد کاری که عاشقش هستید مطلب بیاموزید؛ اما همیشه باید بین اقدام و یادگیری تعادل برقرار کنید. باید سعی کنید زمانتان را بین یادگیری و استفاده از آموخته‌ها تقسیم کنید. به همان نسبت که مطالب جدید می‌آموزید، به همان نسبت نیز باید از این آموخته‌ها در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

۵-فهرستی از موفقیت‌های خود ایجاد کنید

فهرستی از پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته‌اید و موفقیت‌هایی که تاکنون کسب کرده‌اید تهیه کنید. روزهایی که زیاد انگیزه ندارید و احساس می‌کنید از اعتماد به نفس پایینی برخوردارید، مرور این فهرست دوباره به شما انگیزه و نیرو می‌دهد تا دوباره برخیزید و تلاش‌های خود را از سر گیرید.

۶-برای هر روز خود برنامه داشته باشید

هر روز حداقل یک کار کوچک انجام دهید که شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کند. این کار اهدافتان را در ذهن شما زنده نگه می‌دارد و به شما یادآوری می‌کند که چرا سخت‌کوشی و تلاش مستمر شما اهمیت دارد. اگر می‌خواهید زمان و انرژی خود را عاقلانه سرمایه‌گذاری کنید باید برای هر روز و هر لحظه‌ی خود برنامه داشته باشید.

۷-روند پیشرفت خود را بازبینی کنید

گاهی اوقات سخت است بدانیم که آیا در جهت رسیدن به اهدافمان گام برمی‌داریم یا خیر. اگر می‌خواهید همیشه از اینکه در مسیر صحیح کسب موفقیت حرکت می‌کنید مطمئن باشید باید پیوسته روند پیشرفت خود را بازبینی کنید و اگر تغییری در کارها یا برنامه‌ریزی‌هایتان لازم بود اعمال کنید. اگر حس می‌کنید از مسیر درست خارج شده‌اید، فوراً بازگردید و اقداماتی برای بازگشت به مسیر موفقیت انجام دهید.

۸-افکار منفی غالب خود را شناسایی کنید

اگر بیش از حد گرفتار افکار منفی باشید، مطمئناً تلاش‌های شبانه‌روزی شما بی‌ثمر خواهد شد. اگر همیشه به خود بگویید: به اندازه کافی خوب نیستم یا دیگر نمی‌توانم بیش از این وقت و انرژی‌ام را صرف این کار کنم، خودتان را عقب انداخته و از مسیر موفقیت خارج می‌کنید. باید افکار منفی غالب خود را پیش از اینکه از کنترل خارج شوند شناسایی کنید. اگر می‌خواهید در مسیر صحیح کسب موفقیت و رسیدن به اهداف خود باقی بمانید باید این افکار منفی را با افکار مثبت و سازنده جایگزین کنید.

۹-برای غلبه بر موانع راهکارهایی برای حل مشکلات بیابید

وقتی با موانع و مشکلات مواجه شدید خلاقیت داشته باشید و برای حل مشکلات ایده پردازی کنید. هر چه مشکلات بیشتری را حل کنید و بر موانع بیشتری غلبه کنید اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و توانایی شما برای کسب موفقیت و رسیدن به اهداف دوچندان می‌شود. به مشکلات به چشم چالش‌هایی نگاه کنید که باید بر آن‌ها غلبه کنید. اگر می‌خواهید شاهد موفقیت را در آغوش بکشید همیشه باید با ذهنیت باز در پی حل مشکلات و غلبه بر موانع باشید.

۱۰-از حیطه امن و منطقه‌ی آسایش خود بیرون بروید

بیشتر مردم اغلب حاضرند هر کاری بکنند تا از استرس و اضطراب دوری کنند؛ اما بد نیست به خاطر داشته باشید که اضطراب شما را نمی‌کشد. اگر می‌خواهید به عنوان یک فرد پیشرفت کنید و به تمام اهداف و آرزوهای خود دست یابید باید از حیطه امن و منطقه‌ی آسایش خود بیرون بروید و با کمال میل با اضطراب و هر آنچه در مسیر موفقیت شما قرار دارد رو به رو شوید. اگر از حریم امن خود بیرون بروید قطعاً به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شوید. اگر در مسیر موفقیت بر موانع و مشکلات مختلف غلبه کنید اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و فرد موفق‌تری خواهید شد.

مقالات پیشنهادی:

با ۵ تکنیک ساده اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

۱۵ کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند

حلقه عادت : راز تغییر موفقیت‌آمیز عادت‌ها

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر