اگر می‌خواهید زندگی مالی خود را باثبات نگه دارید باید منظم باشید و از عادت‌های مالی خاصی پیروی کنید. مطمئناً هیچ یک از ما دوست نداریم از لحاظ اقتصادی در شرایط بدی گرفتار شویم و از نظر عاطفی و روانی خودمان را به نابودی بکشانیم. بهتر است وقتی که می‌توانیم و هنوز پولمان از دست نرفته است کنترل امور مالی خود را در دست بگیریم و از موقعیت اقتصادی خود محافظت کنیم. دقیقاً به همین خاطر است که باید با عادت‌ها یا ویژگی‌های مشترک افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند و از شرایط مالی و اقتصادی باثبات و پایداری بهره‌مندند آشنا شویم و با فراگیری این عادت‌های مشترک به مرور مشکلات مالی خود را برطرف و قدم در مسیر پیشرفت و رونق زندگی خود بگذاریم.

۱۰ عادت مشترک افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند

۱-آن‌ها پول خود را با احتیاط کامل و حساب‌شده خرج می‌کنند

اگر در رابطه با پول هشیار نباشیم با مشکلات و مسائل متعددی رو به رو خواهیم شد. از آنجا که بیشتر ما انسان‌ها دنبال زندگی راحت تر و لذت‌بخش‌تر هستیم ممکن است پول خود را بی‌دلیل خرج کنیم و مشکلات بزرگی برای خود، خانواده و اطرافیانمان ایجاد کنیم. خرج کردن بی‌حساب و کتاب پول زمانی اتفاق می‌افتد که در بیرون غذا خوردن و خرید لوازم غیرضروری افراط کنیم. فقط وقتی می‌توانیم به شرایط مالی پایدار و باثبات دست‌ یابیم که عادت پول خرج کردن خود را کنترل و نظارت کنیم.

۲-افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند پول خود را پس‌انداز می‌کنند

افرادی که شرایط مالی باثباتی دارند کمتر از درآمد خود خرج می‌کنند. شاید درآمد و سرمایه‌ی چندانی نداشته باشید اما می‌توانید پول خود را فقط برای چیزهای مهم و ضروری هزینه کنید و از خرج کردن افراطی پرهیز کنید. با پیروی از این روش به راحتی می‌توانید مبلغ پس‌انداز ماهیانه‌ی خود را افزایش دهید. بهتر است روش‌های حرفه‌ای چانه‌زنی را بیاموزید و در خریدهای خود از این مهارت برای گرفتن تخفیف‌های مناسب استفاده کنید. علاوه بر مهارت چانه‌زنی باید با مدیریت مصرف انرژی و یادگیری نکته‌ها و ترفندهای مناسب این حوزه تا جایی که می‌توانید مبلغ قبوض خدماتی آب، برق، تلفن، گاز و هزینه اشتراک اینترنت ماهیانه‌ی خود را کاهش دهید. همچنین باید هزینه‌هایی که برای خرید مواد غذایی، رستوران‌ها، خرید لباس و سایر اقلام ضروری در نظر گرفته‌اید را کاهش دهید یا حداقل هزینه‌های غیرضروری را حذف کنید.

۳-آن‌ها هزینه‌های خود را کنترل و نظارت می‌کنند

افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند هزینه‌های خود را کنترل و نظارت می‌کنند. این کار را می‌توانید در زمان‌هایی مشخص یا گاهی اوقات که وقت کافی در اختیار داشتید انجام دهید. برای کنترل و نظارت هزینه‌ها بهتر است یک برگ کاغذ بردارید و مقدار پولی که خرج کرده‌اید و جاهایی که در آن‌ها با کمبود بودجه مواجه هستید را یادداشت کنید. وقتی این کار را انجام دهید متوجه خواهید شد که در کنترل و هزینه کردن منابع مالی خود چقدر کارآمد و مؤثر عمل کرده‌اید.

۴-افرادی که وضعیت مالی باثباتی دارند پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند

یکی از عادت‌های مشترک افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند این است که این انسان‌های باهوش برای تضمین امنیت آینده‌ی خود هر کاری که لازم باشد و از دستشان برآید انجام می‌دهند. حتی وقتی که خیلی جوان هستید و هنوز تا دوران بازنشستگی فاصله‌ی زیادی دارید بهتر است هر ماه مقدار مشخصی پول برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید.

۵-آن‌ها بدهی‌های کنونی خود را پرداخت و از بدهی‌های بد اجتناب می‌کنند

همه‌ی بدهی‌ها یکسان نیستند. هرگز نمی‌توان وام‌هایی که نرخ بهره‌ی بالایی دارند را با وام‌های کم بهره‌ای که از طرف برخی از مؤسسات مالی با شرایط ویژه‌ای به متقاضیان پرداخت می‌شوند مقایسه کرد. بدهی از اثر روانی منفی برخوردار است که بر علیه بدهکار عمل می‌کند؛ بنابراین بهتر است بدهی‌های کنونی خود را پرداخت و از بدهی‌های بد اجتناب کنید. بهتر است از تمام بدهی‌های خود مثل وام‌های ازدواج، مسکن و … آگاه باشید.

همان‌طور که در ابتدای پاراگراف قبل گفتم همه‌ی بدهی‌ها یکسان نیستند. رابرت کیوساکی بدهی را به دو نوع بدهی بد و بدهی خوب تقسیم کرده است. کیوساکی می‌گوید بهتر است از بدهی‌های بد اجتناب کنید و از بدهی‌های خوب به عنوان اهرمی قدرتمند برای ساخت آینده مالی خود استفاده کنید. از نظر رابرت کیوساکی هر بدهی که پول از جیب شما خارج کند بدهی بد و هر بدهی که پول در جیب شما بگذارد و جریان نقدینگی‌تان را تقویت کند بدهی خوب است.

۶-آن‌ها منابع مالی خود را بودجه‌بندی می‌کنند

افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند درآمد خود را بودجه‌بندی می‌کنند و حساب دخل و خرج خود را دارند. با استفاده از بودجه می‌توانید بفهمید پولتان برای چه چیزی خرج می‌شود یا کجا می‌رود و با کمی تلاش به راحتی می‌توانید مقصد اصلی پولتان را خودتان مشخص کنید. امروزه اپلیکیشن های زیادی برای بودجه‌بندی و نظارت بر حوزه ی مالی زندگی طراحی و تولید شده است. با استفاده از این اپلیکیشن ها و یا یک قلم و کاغذ به راحتی می‌توانید درآمد خود را بودجه‌بندی کنید و مطابق با این بودجه عاقلانه و منطقی زندگی کنید.

۷-آن‌ها به موقع و خودکار پاسخ می‌دهند

افرادی که وضعیت مالی باثباتی دارند در امور مالی خود تنبلی نمی‌کنند. آن‌ها پرداخت صورت‌حساب‌های خود را به تأخیر نمی‌اندازند. این کار از رشد بدهی‌ها جلوگیری می‌کند و به این افراد زیرک امکان می‌دهد پولی که بی‌دلیل باید برای دیرکرد صورت‌حساب‌های خود پرداخت می‌کردند را برای تأمین هزینه‌های شخصی و پس‌انداز در نظر بگیرند.

۸-افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند عادت‌های بد و ناسالم خود را ترک می‌کنند

این مورد به کمی نظم و انضباط فردی نیاز دارد؛ اما افرادی که وضعیت مالی پایدار و باثباتی دارند به خوبی می‌دانند که عادت‌های بد و ناسالم یکی از راه‌های از بین رفتن درآمد و نابودی خشنودی و رضایت آینده‌ی زندگی‌شان است. چیزهایی که برای خشنودی و خوشبختی حقیقی به آن‌ها نیاز دارید اصلاً گران نیستند و تأمین آن‌ها هرگز موجب تولید مشکلات مالی بزرگ نخواهد شد.

۹-آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند

کالاها یا فعالیت‌های خاصی هستند که شما دوست دارید با داشتن یا تهیه‌ی آن‌ها به خود پاداش دهید. این پاداش‌های ویژه می‌تواند شامل خرید خانه، خرید اتومبیل یا رفتن به یک تعطیلات چند روزه باشد. این پاداش‌ها برای بیشتر افراد جامعه اهداف بلندمدتی هستند که تنها با برنامه‌ریزی هدفمند و تلاش مستمر می‌توان به آن‌ها دست یافت. به جای اینکه تنبلی کنید این اهداف ارزشمند را بر روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید و در کنار هر کدام تاریخ دست‌یابی و هزینه‌ی لازم را مکتوب کنید. با نوشتن اهداف ذهن شما برای رسیدن به آن‌ها متمرکز خواهد شد، ثبات قدم شما برای طی مسیر موفقیت تقویت و زندگی شما با این اهداف سازگار خواهد شد.

۱۰-آن‌ها از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت می‌کنند

برای رسیدن به ثبات مالی باید مسئولیت‌پذیر باشید. بدون محافظت و مراقبت از وسیله‌ی نقلیه‌ای که شما را تا سرزمین موفقیت می‌برد هرگز نمی‌توانید دست آورد قابل ‌ملاحظه‌ای داشته باشید. این وسیله‌ی نقلیه بدن شماست. فقط کافی است نگاهی کوتاه به حوزه‌ی پزشکی و هزینه‌های بیماری‌های مختلف بی اندازید تا متوجه هزینه‌های سرسام‌آور داروها، آزمایش‌ها و دوره‌های درمانی شوید. افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت می‌کنند و همیشه بر اساس یک شیوه یا سبک سالم زندگی می‌کنند. ما انسان‌ها کنترلی بر وقایع و حوادث غیر قابل پیش‌بینی نداریم اما باز هم چیزهای زیادی وجود دارد که در کنترل ما هستند و با کمی برنامه‌ریزی می‌توانیم آن‌ها را به خوبی مدیریت و کنترل کنیم.

۱۰ عادت مشترک افرادی که از لحاظ مالی موفق‌اند را بررسی کردیم. به نظر شما افرادی که وضعیت مالی پایدار و باثباتی دارند چه ویژگی‌های مشترک دیگری دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره نشده است؟

مقالات پیشنهادی:

چرا هنوز ثروتمند نیستید  : ۱۱ باورغلط درباره‌ پول

عادت‌های پول‌ساز : ۱۵ عادت روزانه‌ی افراد ثروتمند

چگونه پولدار شویم : ۴ مرحله‌ی ساده برای کسب موفقیت مالی و ثروت

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر