خواب بخش مهمی از زندگی هر فرد است. در واقع، کارهایی که هر شب پیش از خواب نیز انجام می‌دهیم مهم هستند. بیشتر مردم تا پاسی از شب برنامه‌های تلویزیونی تماشا می‌کنند، چای و قهوه می‌نوشند، تمام شبکه‌های اجتماعی موجود را بررسی می‌کنند و یا آن‌قدر کار می‌کنند که از فرط خستگی متوجه نمی‌شوند کی خوابشان برده است.

در واقع، بیشتر افراد خوشبخت روتین‌های ویژه‌ای دارند که ساعات پیش از خواب شبانه را لذت‌بخش و مفید می‌کند. آن‌ها همیشه با جان‌ودل خودشان را برای خواب آماده می‌کنند. در ادامه با برخی روتین‌های پیش از خوابی که افراد خوشبخت از روی عادت انجام می‌دهند آشنا خواهید شد.

خوشبخت‌ها شب‌ها پیش از خواب این کارها را انجام می‌دهند:

۱-خوشبخت‌ها هر شب پیش از خواب مراقبه می‌کنند

افراد خوشبخت هر شب پیش از خواب وقتی را به مراقبه اختصاص می‌دهند. کاربرد مراقبه از نظر علمی نیز اثبات شده است. مراقبه منظم عملکرد ذهن را بهبود می‌دهد، با استرس و افسردگی مقابله می‌کند، خطر ابتلا به حمله یا سکته‌ی قلبی را کاهش می‌دهد و … اگر شب‌ها پیش از خوابیدن مراقبه کنید، ذهنتان را از تمام مشکلات روز پاک می‌کنید و می‌توانید پیش از شروع روزی تازه و شاد خوب استراحت کنید.

۲-هر شب پیش از خواب مطالعه می‌کنند

افراد خوشبخت همیشه مطالعه می‌کنند. لطفاً اشتباه برداشت نکنید، بنده در مورد اخبار، مجلات و توییتر صحبت نمی‌کنم. خوشبخت‌ها کتاب‌ها، داستان‌ها و مقالاتی می‌خوانند که الهام‌بخش هستند و انگیزه فرد را افزایش می‌دهند. مطالعه‌ی یک کتاب الهام‌بخش عالی باعث می‌شود تصاویر مثبت و انگیزه بخشی را تجسم کنید و برای داشتن یک زندگی مثبت تلاش کنید. اگر با افکار خوب بخوابید، شب‌ها کاملاً استراحت خواهید کرد و صبح‌ها نیز با انگیزه دو چندان برای موفقیت از خواب بیدار خواهید شد.

۳-هر شب پیش از خواب برنامه‌ریزی می‌کنند

اگر بدانید فردا صبح قرار است چه کار کنید آرام خواهید شد و احساس هدفمندی خواهید کرد. افراد خوشبخت پیش از خواب برنامه روز بعد را مشخص می‌کنند تا وقتی بیدار شدند بدانند می‌خواهند چه کار کنند و به چه اهدافی دست یابند.

۴-هر شب روز خود را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند

برای نمونه بنجامین فرانکلین اعتقاد داشت زمان ارزشمندترین دارایی هر فرد است و باید درست از آن استفاده کرد. او همیشه در پایان روز از خود می‌پرسید امروز چه کاری خوبی انجام دادم و هر ساعت از روز را تجزیه‌وتحلیل می‌کرد. او با این کار متوجه می‌شد به چه اهدافی دست یافته است و چه چیزهایی هنوز باقی مانده که باید بیشتر روی آن‌ها کار کند. شما هم از این پس سعی کنید هر شب پیش از خواب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را به تجزیه‌وتحلیل روزی که گذشت اختصاص دهید.

۵-هر شب احساس قدردانی و سپاسگزاری می‌کنند

افراد خوشبخت همیشه به خاطر نعمت‌هایی که خداوند متعال در اختیارشان قرار داده و افرادی که می‌شناسند سپاسگزار پروردگار عالم هستند. معمولاً کارشناسان پیشنهاد می‌کنند این روتین را شب در رخت خواب پیش از اینکه بخوابید انجام دهید. چشم‌های خود را ببندید و در مورد چیزهایی که در طی روز رخ داده و قدردان آن هستید بیندیشید. به خاطر وجود همکاری که امروز به شما کمک کرده، کارمند رستورانی که در اسرع وقت خدمات مناسب به شما ارائه کرده یا همسرتان که همیشه در کنارتان است و از شما حمایت می‌کند سپاسگزار باشید. قدردانی حس مثبتی است که به شما انگیزه می‌دهد. اگر با افکار خوب بخوابید، با افکار مثبت نیز از خواب بیدار می‌شوید.

۶-هر شب استراحت می‌کنند

افراد مختلف راهکارهای متفاوتی برای استراحت دارند. افراد خوشبخت می‌دانند اینکه به بهانه کار و پیشرفت همیشه بخواهیم با استرس و اضطراب درگیر باشیم چندان با خوشبختی سازگار نیست. بعضی‌ها دوش آب گرم می‌گیرند، بعضی‌ها از یک فنجان قهوه لذت می‌برند، عده‌ای نیز با علایقی نظیر نقاشی و خیاطی و … استراحت می‌کنند. فکر کنید چه چیزی به شما آرامش می‌دهد، چه کاری برای استراحت شما مناسب‌تر است و پیش از خواب همان را انجام دهید.

۷-شب‌ها محصولات سالم می‌خورند

البته، اگر پیش از خواب چیزی نخورید بهتر است، اما برخی محصولات هستند که باعث افزایش کیفیت خواب شبانه می‌شوند. می‌توانید شب‌ها موز بخورید که منبع غنی سروتونین است و کیفیت استراحت شما را افزایش می‌دهد، شما را آرام می‌کند و حس خواب‌آلودگی به شما می‌دهد. چای گیاهی و بلغور جو دو سر نیز برای شب‌ها مناسب هستند. البته برخی محصولات نیز هستند که اصلاً نباید پیش از خواب مصرف کنید مثل هله‌هوله‌ها و قهوه. خوشبخت‌ها از نظر جسمی و ذهنی قوی هستند. به خاطر بسپارید اگر شب‌ها درست پیش از خواب یک همبرگر بزرگ بخورید از نظر جسمی احساس خوبی نخواهید داشت.

۸-همیشه ورزش می‌کنند

افراد خوشبخت همیشه بدنشان را رو فرم نگه می‌دارند. دویدن یا انجام ورزش‌های قدرتی مثل وزنه زدن برای پیش از خواب شبانه چندان مناسب نیستند چون بعد از این حرکات آرام شدن و خوابیدن کمی دشوار خواهد شد؛ اما انجام حرکات کششی و یوگا پیش از خواب توصیه می‌شود.

۹-هر شب پیش از خواب ارتباط خود با دنیای فناوری را قطع می‌کنند

معمولاً بیشتر مردم شب‌ها پیش از رفتن به رخت خواب کارهای غیرضروری بی‌شماری با گجت های خود انجام می‌دهند. ایمیل‌ها را بررسی می‌کنیم، آخرین اخبار روز را تماشا می‌کنیم، مطمئن می‌شویم دوستمان عکس جدیدی در اینستاگرام منتشر کرده یا نکرده، با توییتر به کل دنیا مخابره می‌کنیم که چند دقیقه بعد می‌خواهیم بخوابیم… این کارها نه تنها فایده‌ای ندارند بلکه زمان ارزشمند ما را نیز هدر می‌دهند. به جای این کارهای بیهوده می‌توانیم فهرستی از کارهایی که در پاراگراف‌های بالا و پایین توضیح داده را انجام دهیم.

۱۰-آنها شب‌ها پیش از خواب جو مثبت و آرامی ایجاد می‌کنند

خواب شبانه می‌تواند به بهترین روتین زندگی شما بدل شود. موسیقی آرام پخش کنید، مطمئن شوید اتاق‌خوابتان به اندازه کافی گرم است و بوی خوب می‌دهد (روغن‌ها و عطر گل برای خوشبو کردن منزل مناسب هستند). خوشبخت‌ها منزل خود را مأمن آسایش و آرامش می‌کنند. متکای راحت انتخاب کنید. همه چیز برای خواب شما فراهم شد. امیدوارم همیشه خواب‌های خوب و مثبت ببینید.

مقالات پیشنهادی:

۹ ترفند برای شاد شدن اخموها

اگر می‌خواهید همیشه مثبت اندیش باشید از این عادت‌ها پیروی کنید

اگر می‌خواهید صبح‌ها پرانرژی از خواب بیدار شوید این کارها را انجام دهید

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر