در مقاله قبل با شش گام نخست برای رسیدن به عزت نفس بالا آشنا شدیم و دانستیم که ایجاد عزت نفس آن قدرها هم که فکر می کنیم دشوار و دور از دسترس نیست. در این مقاله که بخش دوم و نهایی ست با پنج گام پایانی آشنا می شویم.

دوستانی که مقاله قبل را مطالعه نکرده اند می توانند با کلیک بر لینک زیر بخش اول را مطالعه کنند:

۱۱ گام ارزشمند برای ساختن عزت نفستان – بخش اول

در ادامه گام های نهایی برای ایجاد و بهره مندی از عزت نفس بالا و پایدار بیان شده است:

گام هفتم : فهرستی از ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید.

آیا شما فردی صادق، از خود گذشته، مفید و خلاق هستید؟ نسبت به خود سخاوتمند باشید و دست کم بیست ویژگی مثبت خود را بنویسید. باز هم بسیار مهم است که این فهرست را چندین و چند بار مرور کنید. اغلب آدم‌ها بر ضعف‌هایشان انگشت می‌گذارند و سپس تعجب می‌کنند از این که چرا زندگی‌شان خوب از آب در نمی‌آید. در عوض، شروع به تمرکز بر ویژگی‌های مثبت خود کنید تا از بخت بیشتری برای دستیابی به آنچه آرزو می‌کردید به دست آورید، برخوردار شوید.

گام هشتم : شروع کنید به بیشتر بخشیدن.

درباره پول صحبت نمی‌کنم. در عوض منظورم این است که باید بیشتر وجود خود را ارزانی کسانی کنید که اطراف شما هستند. وقتی کارهایی را برای دیگران انجام دهید، همکاری رضایت بخشی ایجاد می‌کنید و شروع می‌کنید به احساس ارزشمندی بیشتر، که این کار به مرور روحیه‌تان را افزایش می‌دهد عزت نفستان را بالا می‌برد. چند پیشنهاد : کارهای داوطلبانه انجام دهید یا در تحقق اهداف ارزشمند همکای و کمک کنید، اوقاتی را با دوست یا همسایه ای که بیمار است یا دورانی سخت و دشوار را سپری می‌کند بگذرانید، یا به یکی از بستگان که مشکلی شخصی دارد کمک کنید (کسی که به طور معمول به کمک او نمی‌شتافتید).

گام نهم : کارها و فعالیت‌هایی را انجام دهید که عاشقش هستید.

اگر روزهایتان صرف کاری شود که از آن بدتان می‌آید، سخت است که احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. عزت نفس شما زمانی شکوفا می‌شود که در کارها و فعالیت‌هایی شرکت داشته باشید که برای شما لذت به همراه دارد و موجب شود احساس کنید ارزشمندید. حتی اگر هم اکنون نمی‌توانید شغل دیگری انتخاب کنید، می‌توانید زمان فراغتتان را به سرگرمی‌ها و فعالیت‌های اختصاص دهید که برایتان پرهیجان و لذت بخش است. یک چیز مسلم است : در خانه نشستن و غصه خوردن یا غر زدن راجع به لحظه های سختی که در محل کارتان دارید، عزت نفستان را بالا نخواهد برد.

گام دهم : با خود صادق باشید.

زندگی خودتان را بکنید، نه آن زندگی را که دیگران حکم کرده‌اند برای شما بهترین است. اگر افسار زندگی را که می‌خواهید داشته باشید به دست نگیرید، هرگز عزت و احترام به دست نمی‌آورید و احساس خوبی راجع به خودتان نخواهید داشت. اگر تصمیمات خود را بر اساس این می‌گیرید که رضایت دوستان و اقوام را جلب کنید، به این معنی است که با خود صادق و روراست نیستید و در نتیجه عزت نفستان متزلزل می‌شود. زمانی که آرزوها و رویاهای خالصانه‌ی خود را دنبال می‌کنید، احترام به خود و عزت نفس شما به میزانی چشمگیر افزایش پیدا می‌کند.

گام یازدهم : اقدام کنید.

شما از عزت نفس بی بهره خواهید ماند اگر کنار گود بنشینید و از هر مشکلی در زندگی‌تان فرار کنید. زمانی که دست به اقدام می‌زنید، صرف نظر از نتیجه ای که در پی دارد، احساس بهتری درباره‌ی خود می‌کنید. زمانی که تنها به دلیل ترس و اضطراب به جلو حرکت نکنید، مایوس و ناخشنود خواهید شد و بدون شک ضربه ای زیان آور به عزت نفستان وارد می‌کنید.

«خود واقعی» شما موجودی منحصر به فرد با توانایی فوق العاده و ظرفیت فراوان در عشق ورزیدن به خود و نثار عشق به دیگران است. هرچه عزت نفستان رشد کند، این «خود واقعی» بیشتر پدیدار می‌شود. شما بیشتر از قبل خطر خواهید کرد و از شکست نخواهید ترسید، دیگر مشتاق تایید و تمجید دیگران نخواهید بود، روابط شما بسیار رضایت بخش تر می‌شود، فعالیت‌هایی را دنبال خواهید کرد که احساس لذت و رضایت برایتان به همراه دارد و همکاری و مساعدت بسیار مثبت و سودمندی با دنیا خواهید کرد.

از همه مهم‌تر این که، عزت نفس بالا آرامش ذهنی برایتان به ارمغان خواهد آورد … زیرا زمانی که تنهایید، آن کس را که با او هستید از صمیم قلب ارج می‌نهید – خودتان را.

امیدوارم از خواندن این مقالات لذت برده باشید. بهتر است از الان به این یازده گام عمل کنید تا عزت نفس خود را بالا برده و به تبع آن موفقیت‌های بیشتری در زندگی بدست آورید.

شما از چه روش‌هایی برای افزایش عزت نفس خود استفاده می‌کنید؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

برگرفته از کتاب ” موفقیت شما اینجاست ” اثر جف کلر