در بخش قبلی که با عنوان «۱۴ باور منحصر به فرد میلیاردرها در مورد پول و ثروت / بخش اول» در وب‌سایت «برای فردا» منتشر شد گفتیم که ثروتمندان معتقدند منابع پول و فرصت‌های تولید ثروت به وفور در اختیار ما انسان‌ها قرار داده شده است تا با تولید ایده‌های مناسب و افزودن ارزش به زندگی اطرافیانمان بتوانیم ثروتمند شویم و به جمع میلیاردرهای جامعه بپیوندیم. در مقاله‌ی قبلی ۷ باور ابتدایی میلیاردرها در مورد پول و ثروت را بررسی کردیم که در ادامه به صورت خلاصه به آنها اشاره شده است :

۱-ثروتمندان می‌دانند که منابع پول و ثروت فراوان است

۲-میلیاردرها می‌دانند که پول ریشه‌ی تمام خوبی‌هاست

۳-ثروتمندان می‌دانند تنها راه پولدار شدن تولید ارزش است

۴-میلیاردرها می‌دانند که کسب درآمد بیشتر مهم‌تر از پس‌انداز کردن است

۵-ثروتمندان مطابق با نیازهای خود زندگی می‌کنند

۶-میلیاردرها می‌دانند که پول و زمان هم بستگی کم یا ضعیفی دارند

۷-آن‌ها می‌دانند که ریسک‌های حساب شده انتخابی نیستند

در ادامه می‌توانید ۷ باور پایانی را مطالعه بفرمایید.

۸-ثروتمندان به جای اینکه به قرعه‌کشی و پول‌های بادآورده فکر کنند اهل عمل و تلاش هستند

مطمئناً تلاش بدون تفکر و برنامه‌ریزی هیچ‌گاه جزء اولویت‌های افراد ثروتمند نبوده و نخواهد بود و از طرف دیگر میلیاردرها هرگز منتظر نمی‌مانند تا با برنده شدن در قرعه‌کشی و یا پولی را به ارث بردن ثروتمند شوند. آن‌ها به وظایف و مسئولیت‌هایی ایمان دارند که پول‌ساز هستند. با نگاهی اجمالی به جامعه متوجه خواهید شد که بیشتر مردم قرعه‌کشی‌ها را باور کرده‌اند و به همین دلیل موفقیت مالی خود را به شانس برنده شدن در این قرعه‌کشی‌ها واگذار کرده‌اند. همه‌ی ما در زندگی به کمی شانس نیاز داریم، میلیاردرها نیز به کمی شانس نیازمندند؛ اما تفاوت ثروتمندان با طبقه‌ی فقیر و متوسط این است که آن‌ها معتقدند شانس جایی در مسیر موفقیت به آن‌ها می‌پیوندد و زمینه‌ی لازم برای موفقیت و کامیابی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

۹-میلیاردرها تجربیات زندگی را با ارزش‌تر از تحصیلات رسمی می‌دانند

زندگی معلمی توانمند و بزرگ است. زندگی درس‌های ارزشمندی به ما می‌آموزد که هرگز تحصیلات رسمی و آکادمیک فرصتی برای یادگیری آن‌ها در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار نمی‌دهد. وقتی صحبت از کسب درآمد بیشتر و ثروتمند شدن است نقش درس‌های استاد زندگی پررنگ‌تر و حساس‌تر می‌شود. خب، چندان جای تعجب نیست که در دنیای امروزی بیشتر شاگرد اول‌های سیستم آموزشی کارمندان همکلاسی‌های اخراجی یا تنبل خود هستند. ثروتمندان می‌دانند که در زندگی واقعی مطالب بیشتری در مورد پول و ثروت می‌توانند بیاموزند تا با تحصیلات رسمی.

۱۰-ثروتمندان آموزش مداوم را باارزش‌تر از سرگرمی‌های مختلف می‌دانند

اگر چه میلیاردرها تجربیات زندگی را باارزش‌تر از تحصیلات رسمی و آکادمیک می‌دانند اما آن‌ها هرگز و حتی برای یک لحظه اهمیت و ارزش آموزش را دست کم نمی‌گیرند. آن‌ها کتاب مطالعه می‌کنند، از مسائل روز با خبر هستند و همیشه شانه به شانه‌ی روندهای روز اجتماع خود حرکت می‌کنند و هر جا که بتوانند با ارائه‌ی راهکارها و پیشنهادهای مناسب به پیشبرد و ترقی جامعه‌ی خود کمک می‌کنند.

متأسفانه، اکثریت جامعه غرق در سرگرمی، تفریح و لذت هستند. از تلویزیون گرفته تا سینماها، این روزها سرگرمی سهم قابل توجهی از زمان افراد جامعه را به خود اختصاص داده است. تعطیلات آخر هفته، مهمانی‌های بی‌دلیل و رستوران‌ها – همگی سرگرمی هستند. ثروتمندان می‌دانند که ترکیب تلاش برای کسب درآمد بیشتر و تفریح همیشگی یک ترکیب ناسالم و مضر است که هرگز هیچ انسانی را خوشبخت نکرده است.

جیم ران می‌گوید: «فقرا تلویزیون‌های بزرگ دارند، ثروتمندان کتابخانه‌های بزرگ.»

۱۱-میلیاردرها اصلاً به این جمله که می‌گوید : «پول، پول می‌آورد» اعتقاد ندارند

ثروتمندان به قدرت اهرم اعتقاد دارند. در بخش اول این مقاله و در مورد اول اشاره کردم که میلیاردرها باور دارند منابع پول و فرصت‌های تولید ثروت فراوان هستند. چون شما پول ندارید دلیلی بر این مدعا نیست که هیچ پولی در این دنیا وجود ندارد. در جایی دیگر اشاره کردم زمانی می‌توانید ثروتمند شوید که ارزشی منحصر به فرد تولید کنید. وقتی با ارائه‌ی راهکارهای مناسب مشکلات پیش روی مردم را حل کنید، جامعه هم در مقابل پاداش مالی فراوانی به شما پرداخت خواهد کرد.

با تمرکز بر همین دو فاکتور کلیدی می‌توانید ثروتمند شوید. چطور؟ توضیح می‌دهم : اگر ایده‌ای داشته باشید که مشکلات را حل کند و ارزش خاصی به زندگی مردم بی افزاید و در اطرافیان یا به کلی در جامعه سرمایه‌گذاری پیدا شود که حاضر شود بر روی ایده‌ی شما سرمایه‌گذاری کند، موقعیت مناسبی برای تولید ثروت و میلیاردر شدن در اختیار خواهید داشت.

بر روی حل مشکلات و تولید ایده‌ها تمرکز کنید. اگر از این روش پیروی کنید بعد از مدتی جمله‌ی «برای پول درآوردن باید پول داشت» را تغییر می‌دهید و می‌گویید : «برای پول درآوردن باید ایده‌ای مناسب و به درد بخور داشت». ثروتمندان هم چون از این واقعیت کلیدی آگاه‌اند توانسته‌اند به چنین ثروت و جایگاه مالی مستحکمی دست یابند.

۱۲-ثروتمندان معتقدند پول مثل آهنرباست

با پول و ثروت می‌توانید شرایط، امکانات و مردم خوب و بد را جذب کنید. وقتی برای پول ارزش قائل باشید، خوبی را جذب خواهید کرد. وقتی به آن بی‌احترامی کنید جنبه‌های منفی را جذب خواهید کرد. میلیاردرها از قدرت مغناطیسی پول آگاه‌اند و می‌دانند که چطور با استفاده از این نیروی جادویی می‌توانند به اهداف و آرزوهایی دست یابند که تاکنون غیرممکن به نظر می‌رسیدند.

۱۳-میلیاردرها می‌دانند که کسب پول و تولید ثروت یک فرآیند است

در دنیای واقعی چیزی به نام «موفقیت یک شبه» وجود ندارد. اگر از ثروتمندان در این مورد سؤال کنید در جواب به شما خواهند گفت که تنها بعد از سال‌ها تلاش و زحمت می‌توانید موفقیت یک شبه را تجربه کنید. میلیاردرهای حقیقی برای خلق ایده‌هایی که آن‌ها را ثروتمند کرده است سال‌ها زمان و تلاش خود را سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آن‌ها فداکاری و ایثاری از خود به نمایش گذاشته‌اند که از توان میلیون‌ها نفر خارج است.

ثروتمند شدن یک فرآیند است. اگر بخواهید به این فرآیند خیانت کنید و آن را دور بزنید بیش از هر چیز و هر کس به خودتان ظلم کرده‌اید.

۱۴-ثروتمندان هرگز اجازه نمی‌دهند پول و ثروت آرامش زندگی‌شان را نابود کند

میلیاردرها می‌دانند که پول منبعی ارزشمند است که برای ما آزادی به ارمغان می‌آورد؛ اما هرگز نباید اجازه دهیم پول و ثروت آرامش زندگی‌مان را به نابودی بکشاند. نباید بگذاریم پول سلامت، روابط و سایر جنبه‌های مهم زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار دهد.

نتیجه

در این بخش اجازه دهید به اندرو میسون، بنیان‌گذار Groupon اشاره کنم. همان‌طور که می‌دانید Groupon یک وب‌سایت کوپن و تخفیف است. Groupon به عنوان یک استارتاپ موفق شد در یک دوره‌ی ۱۲ ماهه بیشترین درآمد ممکن را به دست آورد. این شرکت که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد توانست در سال ۲۰۱۰ به درآمد تقریباً ۳۵۰ میلیون دلار در سال دست یابد.

فرمول اندرو میسون برای تولید این ثروت چه بود؟ سادگی + تولید ارزش.

او قدرت خرید جمعی را مهار کرد. اندرو راه‌حلی برد-برد ایجاد کرد که با استفاده از آن مشتریان می‌توانستند پول زیادی را پس‌انداز و هزینه‌های خود را کاهش دهند، فرصتی در اختیار کسب و کارهای مختلف قرار داده شد تا مشتریان بیشتری به دست آورند، گروپان هم ۵۰ درصد از این مبادلات مالی را به عنوان حق‌الزحمه برای خود برداشت می‌کرد.

وقتی جامعه نگران پول و هزینه‌ی امروز خود هستند میلیاردرها ترجیح می‌دهند متفاوت بی اندیشند. با کمی مطالعه متوجه خواهید شد که تعداد افرادی که از راه حلال و انسانی میلیاردر شده‌اند بسیار بیشتر از افرادی است که با برنده شدن در قرعه‌کشی، ارث یا اعمال مجرمانه ثروتمند شده‌اند. باید افکار، اعمال و گفتار شما گویای اهداف شما باشند.

از امروز شروع کنید و افکار خود را برای فروش به جهان هستی عرضه کنید.

مقالات پیشنهادی:

چرا هنوز ثروتمند نیستید  : ۱۱ باورغلط درباره‌ پول

عادت‌های پول‌ساز : ۱۵ عادت روزانه‌ی افراد ثروتمند

ثروتمند شوید : ۷ راه تضمینی / رابرت کیوساکی

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر