سامورایی، به نظامیان ژاپن قبل از صنعتی شدن گفته می‌شود. آنان از خانواده‌های اشراف ژاپنی بودند که در ارتش‌های خصوصی اجیر می‌شدند و به دای میو (اربابان محلی) خدمت می‌کردند. آن‌ها از سال ۱۱۵۹ میلادی در جنگ‌های داخلی شرکت می‌کردند. سامورایی‌ها سوارکارانی بسیار ماهر و در استفاده از شمشیر، کمان و نیزه زبردست بودند. پاداش آنان، برخلاف نظامیان دیگر، برنج یا مواد غذایی بود. در سال ۱۶۰۳ میلادی پس از باز گردانیده شدن صلح به ژاپن به دست توکوگاوا شوگون، سامورایی‌ها به مسئولان و مجریان محلی تبدیل شدند. پس از آن٬ در دوره‌ی امپراتور میجی و همزمان با آغاز عصر تجدد در ژاپن٬ جایگاه سامورایی‌ها بسیار تضعیف شد. مستمری ناچیز آن‌ها صرف خرید سهام دولتی گشت و در ۱۸۷۳ یاماگاتا٬ وزیر جنگ ژاپن٬ قانون انقلابی خدمت وظیفه‌ی عمومی را وضع نمود و همین قانون سبب نابودی قطعی سپاهیگری سامورایی شد.

سامورایی‌ها نسبت به دوستان و اربابان خود سوگند وفاداری ادا می‌کردند. آنان همچنین از نظام ویژه‌ای به نام بوشیدو پیروی می‌کردند. این نظام دارای انضباط شخصی، مهارت، شجاعت، اطاعت، احترام و ایثار بود. بسیاری از سامورایی‌ها نیز از تعالیم ذن بودیسم استفاده می‌کردند.

اصلاحات میجی که در سال ۱۸۶۸ انجام شد عملاً قدرت را از جنگ‌سالارانی که حاکم بلامنازع ژاپن بودند پس گرفت و مردم را تحت امپراتوری میجی یکدست کرد. همزمان با این اصلاحات تغییرات زیادی در کشور ژاپن به وجود آمد. از جمله این تغییرات می‌توان به تشکیل ارتشی مدرن به سبک ارتش های غربی اشاره کرد. سامورایی مشهور، که تنها ۱۰ درصد جمعیت ژاپن را به خود اختصاص می‌دادند و بیشترین قدرت را در میان مردم به خود اختصاص داده بودند، با تشکیل ارتش جدید نهایتاً قدرت خود به عنوان تنها نیروی مسلح ژاپن را از دست دادند تا جایی که دیگر حتی اجازه حمل شمشیر در مکان‌های عمومی را نداشتند.

در این مقاله به افتخار این جنگجویان نجیب و شجاع، ۱۴ عکس رنگی کمیاب از سامورایی‌ها را برای شما کاربران گرامی جمع‌آوری کرده‌ایم که همگی در دوران پرتلاطم سلطنت سامورایی‌ها در بین سال‌های ۱۸۶۳ و ۱۹۰۰ تهیه شده‌اند. قطعاً همه ما ایرانی‌ها کم و بیش با سامورایی‌ها آشنا هستیم چرا که کارتون‌ها و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی متعددی در ایران نمایش داده شده‌اند که شیوه زندگی سامورایی‌ها را به تصویر کشیده‌اند.

last-samurai-photography-japan-1800s (3)

last-samurai-photography-japan-1800s (1)

last-samurai-photography-japan-1800s (2)

last-samurai-photography-japan-1800s (4)

last-samurai-photography-japan-1800s (5)

last-samurai-photography-japan-1800s (6)

last-samurai-photography-japan-1800s (12)

last-samurai-photography-japan-1800s (13)

last-samurai-photography-japan-1800s (7)

last-samurai-photography-japan-1800s (9)

last-samurai-photography-japan-1800s (10)

last-samurai-photography-japan-1800s (14)

last-samurai-photography-japan-1800s (11)

مقالات پیشنهادی:

۱۴ عکس رنگی کمیاب از بومیان آمریکا قرن نوزدهم و بیستم میلادی

عکس‌های رنگی کمیاب از آلمان قبل از جنگ جهانی اول

عکس های رنگی کمیاب از آمریکا صد سال قبل

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر