اگر تنها یک راه برای دور شدن از افراد بی ادب و زندگی کردن در یک جزیره خالی از آن‌ها برای ما وجود داشت دیگر مجبور نبودیم با آن‌ها ملاقات کنیم.

ولی یک لحظه صبر کنید. راه های هوشمندانه تری برای تعامل با افراد بی ادب وجود دارد! ۱۰ تا از بهترین روش‌ها و تکنیک‌ها را در این مقاله بررسی می کینم.

به خاطر آورید، بعضی اوقات شخص بی ادب شما هستید.

شاید امروز نه، ولی حتماً زمان‌هایی در زندگی‌تان وجود داشته که شما بی ادب بوده‌اید؛ و شما انسان بدی نیستید. بنابراین دفعه‌ی بعد که شخصی به شما بی ادبی کرد، به یاد داشته باشید که آن‌ها نیز مانند شما یک انسان هستند، و بی ادبی به تنهایی دلیلی بر بد بودن آن‌ها نیست.

برداشت شخصی نکنید (حتی اگر مربوط به شخص شماست).

وقتی فردی بی ادب است، به خصوص زمانی که نظرات و قضاوت‌های شخصی در مورد شما بیان کند ناراحت شدن سهل و آسان است. اما انتخاب نحوه واکنش در برابر عمل آن‌ها با شماست. طوری رفتار کنید که گویی این مشکل آن‌هاست نه مشکل شما و بدین ترتیب از قدرت دادن به بی ادبی آن‌ها جلوگیری خواهید کرد.

بفهمید چرا.

مردم دلایل شخصی برای بی ادب بودن دارند. شاید روز بدی داشته‌اند، یا عجله دارند و فکر می‌کنند وقتی برای رفتار مؤدبانه ندارند. شاید آن‌ها واقعانمی دانند که چقدر بی‌شرمانه و بد با شما رفتار کرده‌اند. تا زمانی که سؤال نکنید نخواهید فهمید. آرام باشید و خیلی ساده بگویید «فکر می‌کنم رفتار شما کاملاً بی‌ادبانه بود. چرا با من بدین شکل برخورد می‌کنید؟» شاید پاسخ شما را غافلگیر کند.

بی طرف باشید و بی ادبی را تحلیل کنید.

خوب، شخصی به شما بی ادبی کرده است. آن‌ها چه کاری انجام داده‌اند یا چه حرفی به شما زده‌اند؟ آیا معنا و مفهوم خاصی در کارشان بوده است؟ اگر شما بی‌طرفانه به این موقعیت نگاه کنید، پی خواهید برد که بیشتر بی ادبی‌ها و رفتارهای بد بی منظور هستند، بنابراین شما می‌توانید با بلندنظری و متانت کار اشتباه آن‌ها را نادیده بگیرید. در موقعیت‌های نادری که برهان و استدلال خاصی در پشت بی ادبی آن‌ها وجود دارد، بی طرف بودن به شما کمک خواهد کرد به جای اینکه اجازه دهید بی ادبی این معنا و مفهوم را پنهان کند به اصل و ریشه عمل بی‌ادبانه ی آن‌ها پی ببرید.

بهانه گیر نشوید.

آیا شما دوست دارید بر سر افراد بی ادبی که در دور و اطراف شما هستند فریاد بزنید؟ این کار را نکنید. بهانه گیری و فریاد زدن فقط بی ادبی آن‌ها را تشدید و اوضاع را بدتر می‌کند. خواه شما با ملکه این نمایش که با قصد و غرض این کار را انجام می‌دهد روبرو باشید، یا با یک ساده لوح سهل انگار که بی ادبی او غیر عمدی و ناخواسته است، اجازه ندهید رفتار ناصحیح آن‌ها شما را خشمگین کند و شأن و منزلت شما را زیر سؤال ببرد.

 faf

بی ادبی آنها را ببخشید و به راه خود ادامه دهید.

بی ادبی بسیار بد و مضر است اما دور شدن از شخص بی ادب سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای رها شدن از بی احترامی‌های بیشتر از طرف اوست. از او دور شوید، حتی اگر هنوز هم مشغول صحبت کردن است. اگر یک غریبه باشد دیگر مجبور نیستید دوباره با او ملاقات کنید. اگر آن‌ها دوست یا همکار شما باشند خیلی زود خواهند فهمید که بی ادب بودن و ناسزا گفتن به شما آن‌ها را به جایی نمی‌رساند (شاید همین موضوع باعث شود تا در ملاقات بعد از شما معذرت خواهی کرده و مؤدب‌تر باشند).

پیشنهاد کمک را مطرح کنید.

برخی از بی ادبی‌ها فقط یک نمونه ساده از تربیت و عادت‌های بد هستند. ولی بعضی اوقات، فرد بعد از اینکه از چیزی نا امید می‌شود مکرراً به اطرافیان خود توهین می‌کند و اگر رفع این ناامیدی در حیطه‌ی قدرت و توانایی‌های شما باشد و به او پیشنهاد کمک کنید خواهید دید آن‌ها سریعاً بی ادبی را کنار گذاشته و از شما تشکر خواهند کرد. هشدار، اگر می‌توانید بلافاصله به آن‌ها کمک کنید پیشنهاد کمک دهید چون پیشنهاد کمک و یاری برای وقت دیگری می‌تواند احساس ناامیدی آن‌ها را تشدید کند.

بی ادبی را به عنوان یک عادت درک کنید.

برخی افراد بی ادب هستند چون همیشه بی ادب بوده‌اند. هنگامی که بی ادبی تبدیل به یک عادت برای فرد شود حتی اگر او واقعاً بخواهد انسان بهتر و مؤدب‌تری برای جامعه شود ترک کردن این عادت برای او دشوار و زمان بر خواهد بود. بی ادبی عادتی، نباید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت فرد قلمداد شود بلکه صرفاً یک مدل رفتاریست که شکستن و ترک آن سخت است که این مطلب ما را متوجه نکته بعدی می‌کند.

تلاش نکنید تغییر کردن را به فرد بی ادب تحمیل کنید.

شما نمی‌توانید شخصی را که می‌خواهد بی ادب باشد مجبور کنید مؤدب شود. در حقیقت، تلاش برای تحمیل تغییر در رفتار آن‌ها ممکن است باعث بدتر شدن رفتارشان شود. برخی اوقات بهترین انتخاب برای شما این است که قبول کنید بی ادبی آن‌ها مشکل یا اشتباه شما نیست و به آن‌ها فرصت دهید خودشان راه حلی برای این مسئله پیدا کنند.

با مهربانی و عطوفت با بی ادبی برخورد کنید.

اجازه ندهید بی ادبی او شما را مجبور کند که به همان شکل پاسخ فرد بی ادب را بدهید. بهترین روش برای خنثی کردن رفتار بی‌ادبانه این است که آرام و مهربان بمانید، به طرف مقابل فرصت دهید تا آرام شود و کنترل افکار و اعمال خود را به دست بگیرد. هم چنین می توانید با مطالعه مقاله ی ” راهکارهایی که احتمالا هیچ وقت برای آرام کردن ذهنتان استفاده نکرده اید ” با روش های مفیدی برای آرام کردن این افراد آشنا شوید.