چطور محل کار خود را تمیز و کارآمد نگه داریم؟

تمیز کردن تنها برای خانه نیست بلکه باید پاکسازی و سازماندهی فضای کار را نیز جزء اولویت‌های خود بدانیم. مطالعات نشان داده است که محل کار به هم ریخته، شلوغ و بی نظم بهره‌وری را به شدت کاهش می‌دهد. مدت زمانی که برای یافتن اسناد و وسایل گمشده صرف می‌شود، در نهایت روی سود خالص شرکت تأثیر خواهد گذاشت.

در این مقاله مواردی را بررسی می‌کنیم که برای ایجاد یک دفتر کار سازمان یافته، مرتب و کارآمد حیاتی هستند.

قانون «یک بار انجامش بده» را اجرا کنید : هر سند یا ایمیل را تنها یک بار لمس کنید، آن را بخوانید و بدان پاسخ دهید. سپس یا آن را در یک فایل فیزیکی یا الکترونیکی بایگانی کنید یا پاکش کنید.

عواملی حواس پرت کن را به حداقل برسانید : هرگز میزتان را با عکس‌های زیاد و دیگر عواملی که موجب حواس پرتی می‌شوند شلوغ نکنید. سعی کنید از فضای کاری خود حداکثر استفاده را بکنید به عنوان مثال می‌توانید قفسه های کتاب را در کنار دیوارهای خالی قرار دهید یا عکس‌هایتان را به این دیوارها آویزان کنید.

محل نگه داری وسایلتان را برچسب گذاری کنید تا یافتن آنها آسان شود : از برچسب‌هایی خوانا و با دوام برای این کار استفاده کنید تا بتوانید در مواقع لزوم سریعاً وسایل یا اسنادتان را پیدا کنید.

دیجیتالی کردن اسناد : از یک اسکنر استاندارد برای تبدیل رسیدهای فروشگاه، کارت‌های ویزیت و اسناد ثبت شده به فرمت های دیجیتال استفاده کنید. تعجب خواهید کرد که با این کار دیگر نیازی به فضای اضافی برای ذخیره آن‌ها ندارید و می‌توانید این اسناد دیجیتالی را در کامپیوتر یا فضاهای ابری ذخیره کنید که به آسانی قابل دسترس اند.

ابزاری را که نیاز دارید در دسترس بگذارید : وسایلی که برای انجام کارتان ضروری هستند مانند مداد، خودکار، پانچ، مارکر، جای چسب و غیره را نزدیک خود بگذارید.

سازماندهی را در وقت آزاد خود انجام دهید : امروز در محل کار سرتان خلوت است؟ از این فرصت برای مرتب کردن محل کار خود استفاده کنید.

آیا محل کارتان مرتب است؟ از چه روش‌هایی برای مرتب کردن وسایل در دفتر کار خود استفاده می‌کنید؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.