برخورداری از نگرشی مثبت و سازنده می‌تواند در طوفان‌های پر تلاطم کارآفرینی و دنیای پر هیاهو کسب و کار پشتیبان شما باشد. زندگی روزمره و دشواری‌های ایجاد یک کسب و کار موفق می‌تواند پر از فراز و نشیب‌های طاقت فرسا باشد، اما تمرکز بر روی هدف نهایی و دیدن فرصت‌ها در چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو هستید سرانجام از شما کارآفرینی موفق خواهد ساخت.

در این مقاله ۵ نقل قول از پنج تن از کارآفرینان موفق دنیا را بررسی خواهیم کرد. بهتر است این نکته را به خاطر بسپارید که این انسان‌های موفق نیز زمانی در جایگاه کنونی شما قرار داشتند. این جملات به شما انگیزه لازم برای دیدن فرصت‌های مناسب و ممکن در ریسک کردن و شکست خوردن را خواهد داد و به شما بصیرتی می‌بخشد تا هر فرصتی را که در اطراف شما بوده و قبلاً از آن غافل بودید را شناسایی کنید.

 opera

 اپرا وینفری :

بزرگ‌ترین کشف در تمام طول تاریخ این است که یک فرد می‌تواند تنها با تغییر نگرش خود تغییر کند.                                                                          

وقتی صحبت از موفقیت‌های بزرگ در میان است، افرادی هستند که برای شناختشان و دانستن اینکه در چه صنعتی فعالیت می‌کنند نیازی نیست که به سوابق یا کسب و کار آن‌ها اشاره ای شود. اپرا وینفری یکی از این اشخاص است. او حرفه خبری خود را به یک برنامه گفتگو و برنامه گفتگویش را به یک امپراتوری تمام عیار تبدیل کرد. به هر حال، نقطه عطف در زندگی اپرا وینفری این بود که تمرکز برنامه گفتگویش را بر بهبود زندگی افراد جامعه قرار داد. تفاوتی نداشت که موضوع صحبت درباره بدن، ذهن یا روح باشد، امپراتوری توسعه یافته‌اش او را به یک معلم تبدیل کرد و از او یک کارآفرین خوش بین و موفق ساخت.

جان جیکوبز

جان جیکوبز، بنیانگذار برند لباس ” LIFE IS GOOD ” :

خوش بینی به پشتکار داشتن و استقامت کردن کمک می‌کند. زندگی آسان نیست. اما زندگی همیشه خوب است. 

به احتمال زیاد شما تی‌شرت‌های جمع و جور و خوشگلی را که در فروشگاه‌ها یا مغازه های واقع در فرودگاه‌ها وجود دارند و بر روی آن‌ها عبارت «زندگی خوب است ( life is good ) » یا نشان سگی که می‌گوید «کم‌تر واغ واغ کن، بیشتر تکان بخور ( bark less , wag more )» را دیده‌اید. آن‌ها ساخته ذهن جان جیکوبز و برادرش است که برند ” life is good ” را ایجاد کردند و از آنجا که حس مثبتی به خریدار القاء می‌کند به سرعت به عنوان برندی شاد در سرتاسر دنیا پذیرفته شد. این برند نیز کار خود را از پایین‌ترین سطح مانند فروش  تی شرت در کوچه و خیابان و محیط‌های دانشگاهی آغاز کرد. به موفقیت خود ایمان داشته باشید.نگرشی خوب می‌تواند شما را به مکانی فراتر از باورهایتان راهنمایی کند، یا خدا را چه دیدید، شاید روزی شما هم به یک داستان الهام بخش در دنیای کسب و کار مبدل شدید.

sara

 سارا بلیکلی، بنیانگذار SPANX :

اجازه ندهید چیزی که نمی‌دانید شما را بترساند، زیرا این موضوع می‌تواند بزرگ‌ترین دارایی شما شود؛ و اگر کارهایی را بدون اینکه بدانید سابقاً به چه نحوی انجام می‌شدند انجام دهید، مطمئناً آن‌ها را به گونه ای متفاوت انجام خواهید داد.

SPANX یک برند شناخته شده جهانی در زمینه جوراب بافی است که مؤسس خود سارا بلیکلی را به جوانترین بلیونر زن خودساخته در دنیا تبدیل کرد. او در مورد موفقیت و خوش بینی که در پشت شکست است و اینکه چطور این طرز فکر به او در ادامه مسیرش به سمت کامیابی کمک کرده، صحبت‌های زیادی انجام داده است. وقتی شما احساس می‌کنید در یک شیار گیر کرده‌اید یا تحت‌الشعاع چیزی قرار گرفته‌اید که هیچ گونه علم و اطلاعی از آن ندارید به خاطر آورید که یک کارآفرین خوش بین و جسور همیشه در چالش‌ها به دنبال رشد و فرصت‌های مناسب است. در مورد چیزی که نمی‌دانید نگران نباشید. این موضوع می‌تواند به شما در تغییر بازی کمک کند.

ریچارد برنسون

 ریچارد برنسون :

فرصت‌های موجود در دنیای کسب و کار مانند اتوبوس‌ها هستند، همیشه یکی دیگر است که دارد می‌آید.                                                                 

مانند اپرا وینفری، ریچارد برنسون نیز نامی آشنا و کارآفرینی شناخته شده و موفق است که حتی نیازی نیست به محصولات بی شمار او که تحت برند ویرجین (که شامل خدمات تلفن همراه، یک شرکت هواپیمایی و گردشگری فضایی و … ) در دنیای کسب و کار معروف هستند اشاره ای کنیم. برنسون همه چیز درباره ریسک و ایده های بزرگ است. بعضی اوقات به عنوان یک کارآفرین ممکن است فکر کنید فرصت‌ها تنها در روبروی شماست یا شاید به خاطر موقعیتی که از دست داده‌اید گله و شکایت کنید. به هر حال، همان طور که برنسون می‌گوید، هر جا که بروید فرصت‌هایی برای شما وجود خواهد داشت. نکته مهم برای یک کارآفرین موفق این است که چشمانش را باز نگه دارد و نظاره گر ظاهر شدن فرصت‌های جدید باشد.

kay ash

مری کیاش، بنیانگذار لوازم آرایش مری کی:

خودتان را محدود نکنید. افراد بسیاری خود را بر مبنای این طرز فکر که چه کاری را می‌توانند انجام دهند محدود می‌کنند. شما می‌توانید بیشتر از چیزی که ذهنتان اجازه می‌دهد باشید. به خاطر داشته باشید که هر چه را باور کنید، می‌توانید به آن برسید.

مری کی در اوایل ۶۰ سالگی پس از مواجه شدن با بی عدالتی‌های موجود در محل کار، امپراتوری لوازم آرایش خود به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان  را ایجاد کرد. تمایل او برای ایجاد فرصت‌های مناسب برای خود و خانواده‌اش سرانجام باعث تولد کمپانی معروف لوازم آرایش شد. تصور کنید چه اتفاقی برای اش می‌افتاد اگر خود را به امکانات موجود در فضای کار محدود می‌کرد؟ فرصت‌های مناسب مانند کیمیاگری عمل می‌کند که موانع را تبدیل به فرصت‌های طلایی برای ایجاد تغییر می‌کند.

نظر شما چیست؟ آیا تا به حال از موقعیتی که دیگران به عنوان مانع قلمداد کرده‌اند برای رسیدن به موفقیت استفاده کرده‌اید؟ به عنوان مثال مدیران وب سایت دیجی کالا از تحریم‌های ظالمانه علیه کشور عزیزمان برای ایجاد تجارتی میلیاردی استفاده کرده‌اند.

لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.