افراد موفق همیشه و در همه جا زبانزد عام و خاص هستند و تقریباً در هر بحث یا سمینار مهمی شرکت می‌کنند و نظراتشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. موفقیت الهام‌بخش است و بحث در مورد آن جالب و هیجان‌انگیز است.

در واقع، افراد موفق هم مثل شما انسان هستند و از گوشت، خون و استخوان ساخته شده‌اند. آن‌ها موفق به دنیا نیامده‌اند و تاکنون هیچ معجزه‌ای در خلقت آن‌ها مشاهده نشده است اما این انسان‌های موفق ویژگی‌های مشترکی دارند که آن‌ها را از افراد معمولی و ناموفق متمایز کرده‌اند.

خب، سؤالی مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که افراد موفق چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟ عادت‌ها یا خصوصیات کلیدی که موجب متمایز شدن آن‌ها از دیگران شده‌اند چه هستند؟

۱-مردم عادی در مورد دیگران صحبت می‌کنند اما افراد موفق درباره‌ی ایده‌ها و نظریاتشان با یکدیگر گفت و گو می‌کنند

شایعه پراکنی و غیبت کردن فقط در میان مردم عادی رایج است. آن‌ها نه تنها به دیگران کمک نمی‌کنند بلکه همیشه با حسادتی خاص در مورد اطرافیان خود صحبت می‌کنند. در مقابل افراد موفق همیشه در مورد ایده‌ها و نظریاتی صحبت می‌کنند که می‌تواند موجب بهبود شرایط زندگی مردم شوند.

موضوعاتی که افراد موفق برای بحث انتخاب می‌کنند عبارت‌اند از : برنامه‌ها، اهداف، آرمان‌ها و نوع آوری ها.

۲-افراد معمولی هدف‌گذاری می‌کنند اما افراد موفق برنامه‌ای دقیق برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت ایجاد می‌کنند که درآن به تمام جزئیات توجه شده است

شاید کاهش وزن و ترک سیگار اهدافی باشند که یک فرد عادی به مناسب فرا رسیدن سال جدید برای خود تعیین می‌کند. هر چند به احتمال زیاد این فرد به هیچ یک از این اهداف نمی‌تواند دست یابد.

افراد موفق هم برای خود هدف‌گذاری می‌کنند اما در کنار هدف‌گذاری برنامه‌ای دقیق و حساب شده طراحی می‌کنند که در آن تمام مراحل و اقدامات لازم برای دستیابی به اهداف مو به مو مکتوب شده است.

مردم عادی فقط هدف‌گذاری می‌کنند اما افراد موفق تمام فعالیت‌ها و عادت‌های لازم برای دستیابی به اهداف را شناسایی می‌کنند و در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالیانه از این عادت‌های کلیدی و سرنوشت‌ساز پیروی می‌کنند تا سرانجام به تک تک اهداف ارزشمند خود دست یابند.

۳-مردم عادی از زندگی و شرایط خود شکایت می‌کنند و دیگران را سرزنش می‌کنند اما افراد موفق خودشان را با آنچه زندگی پیش روی‌شان قرار می‌دهد منطبق می‌کنند

بیشتر افراد به جای اینکه مسئولیت‌پذیر باشند و برای حل مشکلاتشان به دنبال راهکار مناسب و مفید باشند دائماً از این و آن شکایت می‌کنند و به سرنوشت خود لعنت می‌فرستند. حتی سرنوشت هم گاهی اوقات بی رحم و ظالم است.

هر روز افرادی را می‌بینید که زندگی‌شان از شما بهتر است و فرصت‌های رشد و ترقی یکی پس از دیگری در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. واکنش شما به این شرایط آینده‌ی شما را شکل می‌دهد. این واکنش شماست که تعیین می‌کند آیا شما هم یک فرد معمولی هستید یا می‌خواهید به گروه موفق‌ها بپیوندید.

واقعیت این است که همه به نوعی با سختی‌ها و مشکلات دسته و پنجه نرم می‌کنند. چه آن‌هایی که در ابتدای راه خود هستند و چه آن‌هایی که تمام قله‌های موفقیت را فتح کرده اند هر روز با توجه به موقعیتشان با مشکلات خاصی رو به رو خواهند شد. شما هیچ کنترلی بر موانعی که زندگی سر راهتان قرار می‌دهد ندارید اما می‌توانید واکنش خود نسبت به این موانع و مشکلات را کنترل کنید و برخوردی عاقلانه با این موانع داشته باشید.

مردم عادی به خاطر وجود همین موانع و مشکلات آرزو می‌کنند که ای کاش زندگی آسان‌تر بود اما افراد موفق شرایط را به همین شکلی که هست می‌پذیرند و اگر برنامه‌شان جواب ندهد نقشه و طرحی جایگزین انتخاب می‌کنند تا با پیروی از آن در نهایت بعد از عبور از مشکلات و موانع به اهداف خود دست یابند.

۴-مردم عادی به قواعد یا هنجارهای اجتماعی می‌چسبند اما افراد موفق هنجارهای خود را ایجاد می‌کنند

هنجارهای اجتماعی برای کنترل توده‌ها ساخته شده‌اند، نه برای کمک به آن‌ها. واگرایی از الگوهای محبوب یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های مردم عادی است. در بیشتر موارد تنها چیزی که این افراد عادی را متوقف می‌کند و زمینه‌ی شکست آن‌ها را فراهم می‌کند نیاز به تأیید و تصدیق دیگران است؛ اما افراد موفق هرگز از این الگو پیروی نمی‌کند.

واقعیت این است که اگر دستورالعمل روشن و مشخصی برای موفقیت وجود داشت همه به سادگی آن را کپی می‌کردند و به تمام اهداف خود می‌رسیدند؛ اما در دنیای واقعی بعد از سعی و خطا و تعیین و تست قوانین می‌توانید مسیر منحصر به فرد خود را بیابید. اگر مسیری پر از فراز و نشیب و سرشار از ناشناخته‌هاست احتمالاً به نتایجی شگفت‌انگیز ختم خواهد شد.

۵-مردم عادی رویای آینده‌ای بهتر را در سر دارند اما افراد موفق این آینده‌ی بهتر را با تلاش و برنامه‌ریزی صحیح خلق می‌کنند

همه‌ی ما به دنبال زندگی بهتر و با کیفیت‌تر هستیم. خوشبختی بیشتر، آزادی بیشتر، ثروت بیشتر و استقلال مالی ۱۰۰ درصد و سلامت دائمی معروف‌ترین اهدافی هستند که انسان‌ها در طول زندگی به دنبال آن‌ها هستند. هر فردی با توجه به شرایط و امکانات خود سعی می‌کند به قدر نیاز به هر کدام از این اهداف دست یابد.

با این حال، مردم عادی فقط رؤیاپردازی می‌کنند اما موفق‌ها می‌دانند که تنها با تلاش و پشتکار می‌توانند آینده‌ی بهتری داشته باشند. به همین دلیل با برداشتن گام‌های کوچک شروع می‌کنند و به تدریج زندگی رؤیایی خود را خلق می‌کنند.

۶-مردم عادی اجازه می‌دهند افکارشان آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و هدایتشان کند اما موفق‌ها افکار خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند

همه‌ی ما گاهی دچار شک و تردید می‌شویم و از افکار منفی خود پیروی می‌کنیم. این طبیعت بشر است و عملکرد طبیعی مغز ما بدین شکل است. بیشتر مردم این افکار منفی را به عنوان حقیقت وجودی خود قبول می‌کنند و اجازه می‌دهند این افکار سمی هدایتگر آن‌ها در مسیر زندگی باشد و به آن‌ها دیکته کند که این کار را بکن و آن کار را نه.

در مقابل، موفق‌ها به خوبی از قدرت فوق‌العاده‌ی افکار خود آگاه‌اند و به همین دلیل سعی می‌کنند با بهره‌گیری از روش‌هایی مانند تکرار جملات تأکیدی مثبت و تصویرسازی ذهنی بر این افکار به گونه‌ای تأثیر بگذارند که به نفع آن‌ها کار کنند نه بر علیه آن‌ها. فقط باید وجود افکار منفی را به عنوان یک حقیقت غیر قابل انکار بپذیرید، آن‌ها را نادیده بگیرید و در عوض روی جنبه‌های مثبت تمرکز کنید.

۷-مردم عادی به دنبال ارضاء فوری نیازهای خود هستند اما افراد موفق پاداش بلندمدت را انتخاب می‌کنند

آیا کسی را می‌شناسید که از پاداش بدش می‌آید؟ من هم نمی‌شناسم؛ اما واکنش افراد به خشنودی و ارضاء نیازها متفاوت است.

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که بیشتر انسان‌ها راحتی را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند. پس چندان جای تعجب نیست که این روزها بیشتر مردم به دنبال ارضاء فوری نیازهای خود هستند و خوشی‌ها و لذت‌های لحظه‌ای را بهترین پاداش ممکن می‌دانند؛ اما افراد موفق می‌دانند که اگر به دنبال خشنودی و پاداش واقعی هستید باید کمی صبر کنید.

مردم عادی به پاداش‌های فوری و لحظه‌ای اعتیاد دارند. از جمله این پاداش‌ها می‌توان به پرخوری، مصرف سیگار و تنبلی اشاره کرد؛ اما موفق‌ها از پاداش بلندمدت و به تعویق انداختن لذت‌های لحظه‌ای به عنوان نیروی محرکه‌ای قوی برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند.

۱۴ تفاوت کلیدی افراد موفق و افراد معمولی / بخش دوم

مقالات پیشنهادی:

راز موفقیت : ۱۱ ویژگی مشترک افراد موفق

۱۰ ویژگی مشترک افراد موفق که از آن بی‌اطلاعید!

راز موفقیت : ۷ تفاوت اساسی افراد موفق و افراد ناموفق + اینفوگرافیک

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر