افراد موفق چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟ تفاوت‌های اساسی افراد موفق و افراد ناموفق چیست؟ چه خصوصیات یا ویژگی‌هایی موفق‌ها را از دیگران متمایز کرده‌اند؟ این‌ها چند نمونه از سؤال‌هایی است که ذهن جویندگان موفقیت را به خود مشغول کرده است.

در بخش قبلی این مقاله که با عنوان «۱۴ تفاوت کلیدی افراد موفق و افراد معمولی / بخش اول» در وب‌سایت منتشر شد ۷ تفاوت ابتدایی موفق‌ها و معمولی‌ها را بررسی کردیم که  که در ادامه به صورت خلاصه به آنها اشاره شده است :

۱-مردم عادی در مورد دیگران صحبت می‌کنند اما افراد موفق درباره‌ی ایده‌ها و نظریاتشان با یکدیگر گفت و گو می‌کنند

۲-افراد معمولی هدف‌گذاری می‌کنند اما افراد موفق برنامه‌ای دقیق برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت ایجاد می‌کنند که درآن به تمام جزئیات توجه شده است

۳-مردم عادی از زندگی و شرایط خود شکایت می‌کنند و دیگران را سرزنش می‌کنند اما افراد موفق خودشان را با آنچه زندگی پیش روی‌شان قرار می‌دهد منطبق می‌کنند

۴-مردم عادی به قواعد یا هنجارهای اجتماعی می‌چسبند اما افراد موفق هنجارهای خود را ایجاد می‌کنند

۵-مردم عادی رویای آینده‌ای بهتر را در سر دارند اما افراد موفق این آینده‌ی بهتر را با تلاش و برنامه‌ریزی صحیح خلق می‌کنند

۶-مردم عادی اجازه می‌دهند افکارشان آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و هدایتشان کند اما موفق‌ها افکار خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند

۷-مردم عادی به دنبال ارضاء فوری نیازهای خود هستند اما افراد موفق پاداش بلندمدت را انتخاب می‌کنند

در ادامه می‌توانید ۷ تفاوت پایانی را مطالعه بفرمایید:

۸-مردم عادی معتاد به زیاده‌روی و افراط هستند اما افراد موفق عاشق محدودیت و تمرکزند

مردم عادی عاشق جمع‌آوری اموال مختلف هستند. هر چه بیشتر داشته باشند شادتر هستند و باور دارند هر چه اموال و دارایی‌های بیشتری داشته باشند آینده‌ای شادتر و بهتر خواهند داشت؛ اما نکته‌ای که این افراد معمولی به آن هیچ توجهی ندارند این است که دارایی‌های بیشتر مشکلات و مسئولیت‌های بیشتری برایشان ایجاد خواهد که همین مسئولیت‌ها و مسائل اضافی شاید ذهن آن‌ها را منحرف کند و تمرکزشان را بر هم بزند.

یکی از ویژگی‌های مشترک افراد موفق این است که این انسان‌های باهوش برای اینکه بر روی اهداف اصلی خود تمرکز کنند و دچار مسائل فرعی و پیش پا افتاده نشوند خودشان را محدود می‌کنند و زیاد درگیر موضوعات کم‌اهمیت نمی‌شوند. افراد موفق هزینه‌های غیر ضروری را کاهش می‌دهند، اجازه نمی‌دهند وقتشان بی‌دلیل تلف شود و از افراد و افکار منفی دوری می‌کنند. افراد موفق با تعیین این محدودیت‌های مؤثر محیطی مثبت برای خود ایجاد می‌کنند و از آن برای رشد و ترقی دائمی استفاده می‌کنند.

۹-افراد معمولی نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند اما افراد موفق بر نیمه‌ی پر لیوان تمرکز می‌کنند

نگرش شما قطعاً بر رفتار شما تأثیر خواهد داشت. یکی از عادت‌های بدی که بیشتر مردم به آن مبتلا هستند این است که فقط بر روی نیمه‌ی خالی لیوان تمرکز می‌کنند و همیشه و در همه حال به جنبه‌ی منفی شرایط و رویدادها توجه می‌کنند.

مردم عادی همیشه دیگران را سرزنش می‌کنند و می‌گویند برای تغییر زندگی و بهتر کردن اوضاع خود فاقد کیفیات و ویژگی‌های لازم هستند. به عبارت ساده معمولی‌ها نیمه‌ی خالی لیوان را باور کرده‌اند.

در مقابل افراد موفق همیشه از هر چیزی که دارند نهایت استفاده و بهره‌برداری را می‌کنند؛ به عبارت دیگر موفق‌ها به نیمه‌ی پر لیوان توجه می‌کنند و سعی می‌کنند نکات مثبت هر حادثه یا رویداد منفی را پیدا کنند.

۱۰-مردم عادی دیگران را قضاوت می‌کنند اما موفق‌ها به جز خودشان هیچ کس و هیچ چیز دیگر را قضاوت نمی‌کنند

قضاوت مردم یکی از وحشتناک‌ترین عادت‌هایی است که یک فرد در قرن بیست و یکم می‌تواند به آن مبتلا باشد اما با این حال باز هم بیشتر افراد جامعه به صورت منظم این کار را انجام می‌دهند. با نگاهی کوتاه به جامعه و رفتار مردم متوجه خواهید شد که افراد معمولی و متوسط بیشتر از دیگران عادت دارند در مورد اطرافیان خود قضاوت و پیش‌داوری کنند. مردم عادی با قضاوت دیگران فقط وقت خود را تلف می‌کنند. به جای اینکه در مورد زندگی دیگران نظر دهید سعی کنید از وقت خود برای کارهای ارزشمند مثل مطالعه و تفکر استفاده کنید.

موفق‌ها هم اهل قضاوت‌اند. بله درست شنیدید. آن‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند اما به گونه‌ای متفاوت. موفق‌ها رفتار، اعمال، نگرش و اقدامات خود را مورد قضاوت قرار می‌دهند. آن‌ها از قضاوت به عنوان ابزاری مؤثر برای پیشرفت و پیشبرد اهداف شخصی خود استفاده می‌کنند.

۱۱-مردم عادی هر روز تلویزیون نگاه می‌کنند اما موفق‌ها از وقت خود برای مطالعه و تفکر استفاده می‌کنند

بر اساس تحقیقات انجام شده یک فرد معمولی ۹ سال از عمر خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کند. حقیقت این است که اخبار داغ، برنامه‌های تلویزیونی بحث بر انگیز و فیلم‌های علمی تخیلی هیچ سودی برای ما نداشته و نخواهد داشت.

حالا سیل تبلیغاتی که بیست و چهار ساعته سعی می‌کنند ذهن شما را برای خرید محصولات شرکت‌های مختلف برنامه‌ریزی کنند را نیز به این برنامه‌ها اضافه کنید. در واقع این جعبه‌ی جادویی یکی از بزرگ‌ترین قاتلان زمانی است که در سکوت زهر خود را به بدن زندگی شما تزریق خواهد کرد.

کتاب‌ها هم طرف دیگر داستان هستند. مطالعه‌ی کتب مختلف دید شما را وسیع‌تر می‌کند، اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار می‌دهد و به لحظه‌های عمرتان جانی تازه می‌بخشد. برای حل مشکلات خود می‌توانید به کتاب‌هایی که برای حل این مشکلات نوشته شده‌اند مراجعه کنید. تقریباً می‌توان گفت که در قرن حاضر برای تمام مشکلات انسانی کتاب تهیه و چاپ شده است و کمبود خاصی در این زمینه وجود ندارد؛ اما متأسفانه انسان‌ها به جای اینکه با مطالعه به موفقیت خود و اجتماعشان کمک کنند ترجیح می‌دهند به صفحه نمایش تلویزیون خیره شوند و وقت ارزشمند خود را تلف کنند.

۱۲-مردم عادی اشیاء و کالاهای مختلف را خریداری می‌کنند اما موفق‌ها همیشه به دنبال خرید ارزش هستند

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی افراد موفق و افراد معمولی در موقع خرید و پول خرج کردن خودش را نشان می‌دهد. خریدهای فصلی، پیشنهادی ویژه و جوایز مختلف طوری طراحی شده‌اند که افراد معمولی را تشویق به خرید چیزهایی کنند که اصلاً به آن‌ها نیاز ندارند.

شاید در موقع خرید متوجه نشویم اما به محض اینکه به خانه بازگردیم و کمی با خود فکر کنیم متوجه خواهیم شد که چیزهای بی‌ارزشی خریده‌ایم که نتیجه‌ای جز اتلاف منابع مالی برایمان در پی نداشته است.

در مقابل موفق‌ها همیشه پول خود را با ارزش مبادله می‌کنند. این ارزش همیشه به معنای خرید یک کالای فیزیکی نیست. به عنوان مثال موفق‌ها پول خود را خرج می‌کنند و در ازای آن در یک دوره آموزشی ارزشمند شرکت می‌کنند، کسب و کاری راه‌اندازی می‌کنند و ارزشی خاص تولید می‌کنند و یا به مسافرت می‌روند و ارزشی به نام هیجان و تجدید قوا به دست می‌آورند.

۱۳-مردم عادی همیشه سعی می‌کنند از دیگران بهتر باشند اما موفق‌ها فقط با خودشان رقابت می‌کنند و پیوسته تلاش می‌کنند بهتر از گذشته باشند

مردم عادی همیشه خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و سرانجام عزت نفس و اعتماد به نفس خود را به کلی از دست می‌دهند. آن‌ها با توجه به دست آوردهای دیگران خواسته‌های خود را قضاوت می‌کنند و بر اساس همین قضاوت غیر منطقی هدف‌گذاری می‌کنند.

اما افراد موفق همیشه تلاش می‌کنند در مقایسه با دیروز خود بهتر و موفق‌تر باشند. جالب اینکه موفق‌ها همین آرزو را برای دیگران هم دارند.

۱۴-مردم عادی بلد نیستند نه بگویند اما موفق‌ها مثل آب خوردن نه می‌گویند

«نه » یکی از قدرتمندترین کلماتی است که می‌توانیم برای سرعت بخشیدن به روند موفقیت خود از آن استفاده کنیم. با این حال بیشتر مردم قدرت آن را نادیده می‌گیرند و زیاد از آن استفاده نمی‌کنند. آن‌ها به هر پیشنهادی که پیش رویشان قرار گیرد بله می‌گویند. به همین دلیل مجبور می‌شوند دائماً به چیزهایی که مهم و حیاتی هستند نه بگویند.

اگر نگاه کوتاه مدت به این مطلب داشته باشیم نه گفتن کمی ترسناک است اما اگر نگاه بلندمدت داشته باشیم بهتر است به جای اینکه بعدها از بله گفتن‌های مکرر پشیمان شوید همین الآن نه بگویید.

اگر همین الآن به عادت‌های بد، پرخوری، سیگار کشیدن و بی‌تحرکی نه بگویید به سلامت خود در بلندمدت بله گفته‌اید.

افراد موفق همیشه از نه گفتن به سود خود استفاده می‌کنند اما افراد معمولی دائماً قدرت جادویی این کلمه‌ی دو حرفی یعنی نه را نادیده می‌گیرند و نهایتاً عمری را در حسرت و پشیمانی زندگی می‌کنند.

۱۴ تفاوت کلیدی افراد موفق و افراد معمولی را بررسی کردیم. به نظر شما موفق‌ها و معمولی‌ها چه تفاوت‌های دیگری دارند که در این دو مقاله به آن‌ها اشاره‌ای نشده است؟

مقالات پیشنهادی:

راز موفقیت : ۷ تفاوت اساسی افراد موفق و افراد ناموفق + اینفوگرافیک

چه تفاوت‌هایی بین افراد موفق و ناموفق وجود دارد؟

معلولیت محدودیت نیست  : بی دست و پا اما فوق‌العاده موفق

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر