آدیداس با همکاری یک سازمان خلاق چند رشته‌ای فعال در حوزه‌ی محیط زیست به نام ” Parley For The Oceans ” مفهوم کلی یک کفش کتانی را ایجاد کرده است که تقریباً به طور کامل از زباله‌های پلاستیکی و تورهای ماهیگیری که از دریا گرفته شده‌اند ساخته می‌شود.

تورهای ماهیگیری یکی از منابع اصلی آلودگی اقیانوس‌ها هستند، اما سهم قابل توجهی از این تورها که برای تولید الیاف بازیافتی استفاده شده‌اند منبعی هیجان‌انگیزتر از زباله‌های اقیانوس دارند: Sea Shepherds که یک سازمان فعال در حوزه‌ی محیط زیست و محدود به دریا است بعد از اینکه اینترپل ۱۱۰ روز برای دستگیری شکارچیان غیرقانونی سواحل غرب آفریقا وقت گذاشتف موفق شد تقریباً ۷۲ کیلومتر تور ماهیگیری غیرمجاز به دست آورد. البته بعد از اینکه در پایان این تعقیب و گریز ۱۱۰ روزه قایق شکارچیان غیرمجاز غرق شد فعالان محیط زیست جان آن‌ها را نجات دادند.

رویه‌ی این کفش‌های کتانی از زباله‌های پلاستیکی بازیافتی و الیاف شبکه‌ای سبز ساخته شده است در حالی که برای ساخت پایه یا بیس کفش از دیگر مواد پایدار استفاده شده است. در گذشته آدیداس متهم به آلوده کردن محیط زیست شده بود اما حالا این کمپانی مشهور با تولید این کفش‌های کتانی می‌تواند عملکرد خود در حفظ محیط زیست و اقیانوس‌ها را برای جهانیان به نمایش بگذارد و کمی از فشارهای فعالان محیط زیست را کاهش دهد. این کفش‌ها شاید به تولید انبوه برسند، شاید هم نه، اما چیزی که روشن است این است که مدیران آدیداس قول داده‌اند که از الیاف بازیافتی تولید شده از اوایل سال ۲۰۱۶ در تولیدات خود استفاده کنند.

برای تولید کفش کتانی جدید آدیداس که سازگار با محیط زیست است از زباله‌های اقیانوس‌ها و تورهای ماهیگیری ضبط شده از شکارچیان غیرمجاز استفاده می‌شود.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-1

تورهای ماهیگیری که دور انداخته شده‌اند اقیانوس‌ها را آلوده می‌کند و می‌تواند زندگی موجودات دریایی را نابود کند.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-2

بعضی از این تورهای ماهیگیری توسط فعالان محیط زیست ” Sea Shepherd ” از شکارچیان غیرقانونی ضبط شده است.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-3

شکارچیان غیرمجاز ۱۱۰ روز به صورت نامحسوس ردیابی شدند و نهایتاً ۷۲ کیلومتر تور ماهیگیری بازیافت شد.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-4

سرانجام تورهای ماهیگیری و زباله‌های اقیانوس به الیافی تبدیل شدند که می‌توان از آن برای تولید انواع مختلف پوشاک استفاده کرد.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-5

آدیداس از اوایل سال ۲۰۱۶ از این الیاف در تولیدات خود استفاده خواهد کرد.

recycled-fish-net-ocean-trash-eco-sneakers-adidas-6

مقالات پیشنهادی:

اثرات مخرب افزایش جمعیت جهان بر محیط زیست : ۱۷ عکس برای اثبات

۱۸ تصویر غم‌انگیز از بقایای برنامه شاتل فضایی اتحاد جماهیر شوروی

تصاویر دیدنی از روز جهانی مبارزه با بالش در پایتخت کشور رومانی، بخارست

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر