بر اساس گزارش مجله فوربس، ثروت ۴۰۰ پولدار برتر آمریکایی از مجموع ثروت ۱۵۰ میلیون آمریکایی دیگر بیشتر است؛ اما در مورد افرادی که در میان طبقه فقیر و ثروتمند قرار دارند چطور؟ طبقه متوسط؟ شاید شما هم در طبقه متوسط قرار داشته باشید؛ یعنی هنوز نه فقیر هستید و نه پولدار. بر اساس اطلاعات و آماری که طی دو دهه‌ی اخیر منتشر شده است، به نظر می‌رسد طبقه متوسط در حال کوچک شدن است؛ یعنی در آینده‌ای نه چندان دور شباهت کمتری به طبقه متوسط خواهید داشت. به احتمال زیاد یا فقیر خواهید بود و یا ثروتمند. دوست دارید کدام طرف باشید؟

اگر می‌خواهید طرف پولدارها باشید باید مثل ثروتمندان بی اندیشید. در ادامه ۱۰ تفاوت اساسی طبقه متوسط با پولدارها را بررسی می‌کنیم تا درس‌های لازم را یاد بگیرید:

۱-طبقه متوسط در راحتی زندگی می‌کنند، پولدارها به دنبال سختی هستند

پیتر مک ویلیامز می‌گوید: ” به دنبال زندگی در سختی ناشی از کار و تلاش فراوان باشید چون زندگی در راحتی به تمام شدن منابع و مشکلات منتهی می‌شود. زندگی در سختی ممکن است خوشایند نباشد، ولی بهای کوچکی است که برای رسیدن به یک زندگی رؤیایی می‌دهید.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-1

رابرت آرنورت می‌گوید: ” در سرمایه‌گذاری، کارهای آسان و راحت به ندرت سودآور هستند.”

داشتن شغل مطمئن و ایمن راحت است. کار کردن برای دیگران آسان است. طبقه متوسط فکر می‌کنند راحت بودن و در آسایش به سر بردن به معنای خوشبخت بودن است، اما پولدارها می‌دانند که اتفاقات خارق‌العاده زمانی رخ می‌دهند که خودشان را در موقعیت‌های سخت و دشوار قرار دهند. راه‌اندازی کسب و کار شخصی همراه با ریسک است و ریسک کردن شاید دشوار باشد، اما کمی ریسک چیزی است که برای تولید ثروت و دستیابی به نتایج خارق‌العاده به آن نیاز داریم.

از منطقه آسایش و امنیت خود خارج شوید. به گزینه‌هایی که پیش روی‌تان است نگاه کنید. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید حداقل باید کمی سختی بکشید. حتی شاید شکست بخورید و این عالی است، چون اگر شکست نخورید یعنی کار زیادی انجام نداده‌اید.

۲-طبقه متوسط بالاتر از منابع مالی خود زندگی می‌کنند، ثروتمندان پایین‌تر از درآمدشان

کالوین کولیچ می‌گوید: ” چنانچه در سطح متوسط زندگی کنید، ارزش و کرامتتان پایین نمی‌آید و استقلالتان زیر سؤال نمی‌رود.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-2

شما هیچ وقت نمی‌توانید مچ یک میلیونر متوسط را در یک ماشین گران‌قیمت یا خانه‌ای چند میلیارد تومانی بگیرید. ثروتمندان هیچ‌گاه پولشان را برای خرید بدهی‌هایی که به مرور بهایشان کاهش می‌یابد خرج نمی‌کنند، آن‌ها همیشه پولشان را صرف خرید دارایی‌های باارزش می‌کنند و دائماً پایین‌تر از درآمد خود زندگی می‌کنند. بر اساس مطالعه‌ای که در کتاب ” میلیونر همسایه (The Millionaire Next Door)” منتشر شد، به طور متوسط، ثروتمندان به جای ماشین‌های نو، یک ماشین کار کرده می‌خرند. حتی اگر استطاعت خرید لوازم و کالاهای لوکس و گران‌قیمت را داشته باشند باز هم از خرید آن‌ها صرف‌نظر می‌کنند.

به یاد داشته باشید، اگر درآمد سالیانه شما ۵۰ میلیون تومان باشد و کل این ۵۰ میلیون تومان را خرج کنید، ورشکسته خواهید شد.

۳-طبقه متوسط به دنبال ارتقاء شغلی هستند، پولدارها صاحب کسب و کارها و شرکت‌های مختلف هستند

رابرت کیوساکی می‌گوید: ” ثروتمندترین افراد جهان به دنبال راه‌اندازی کسب و کارها و شرکت‌های مختلف هستند، دیگران به دنبال کار در این شرکت‌ها.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-3

طبقه متوسط دوست دارند برای دیگران کار کنند. آن‌ها یک شغل دارند. یک پیشه. در یک پله بالاتر از طبقه متوسط، خویش‌فرماها هستند که برای خودشان کار می‌کنند. آن‌ها صاحب یک شغل هستند. پولدارها تمایل دارند مالک کسب و کارها باشند. آن‌ها مالک همان شرکت‌هایی هستند که طبقه متوسط به دنبال ارتقاء شغلی در آن‌ها هستند. ثروتمندان می‌دانند که برای کسب درآمد بیشتر به کارمندان بیشتری نیاز دارند. پولدارها قدرت درآمد منفعل را درک کرده‌اند. می‌دانند درآمد رسوبی است که می‌تواند آن‌ها را پولدارتر کند.

۴-طبقه متوسط با همه دوست هستند، پولدارها دوست‌هایشان را عاقلانه انتخاب می‌کنند

وارن بافت می‌گوید: ” بهتر است با بهتر از خودمان هم‌نشین شویم. همکاران و شرکایی برای خود انتخاب کنید که رفتارشان بهتر از شما باشد و در مسیر موفقیت الهام‌بخش شما باشند.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-11

پولدارها می‌دانند هم‌نشینی با افراد موفق بهترین تضمین برای موفقیت خودشان است. به همین شکل، اگر با افراد شکست خورده و ناموفق دمخور شوید این هم‌نشینی نامبارک بر موفقیت‌های شما هم تأثیر منفی خواهد داشت. طبق آمار معمولاً درآمد شما به اندازه میانگین درآمد سه تا از نزدیک‌ترین دوستانتان است. اگر درآمد بیشتری می‌خواهید با افرادی نشست و برخاست کنید که درآمد بیشتری دارند. منظورم تطبیق افکارتان با افکار موفق‌ها است. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید مثل ثروتمندان فکر کنید.

۵- طبقه متوسط برای پول درآوردن کار می‌کنند، پولدارها برای آموختن

رابرت کیوساکی می‌گوید: ” در جوانی، برای آموختن کار کنید نه برای پول درآوردن.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-5

طبقه متوسط به محض اینکه کسی حقوق بیشتری به آن‌ها پیشنهاد بدهد شغلشان را تغییر می‌دهند؛ اما پولدارها می‌دانند که کار کردن در سال‌های ابتدایی جوانی برای پول درآوردن نیست، بلکه برای توسعه‌ی مهارت‌ها و خصوصیاتی است که برای پولدار شدن به آن‌ها نیاز دارند. به عنوان مثال کار فروشندگی می‌کنند تا دنیای فروش را بهتر درک کنند. یا مثلاً در بانک کار می‌کنند تا حسابداری را عملاً بیاموزند و درک بهتری از حسابداری به دست بیاورند. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، بایستی برای آموختن مهارت‌هایی که برای پولدار شدن به آن‌ها نیاز دارید. کار کنید. بیشتر پولدارها با حقوق بالا به این مهارت‌ها دست نیافته‌اند.

۶-طبقه متوسط چیزهایی دارند، پولدارها پول و ثروت دارند

ویل راجرز می‌گوید: ” خیلی از مردم پولشان را صرف خرید چیزهایی می‌کنند که اصلاً به آن‌ها نیاز واقعی ندارند، فقط برای اینکه دیگران را تحت تأثیر قرار دهند.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-6

برمی‌گردیم به همان ماشین گران‌قیمت و خانه‌ی بزرگ که در بالا به آن اشاره کردیم. جایی که طبقه‌ی متوسط پولشان را در آن خرج می‌کنند. از کنار محله‌های طبقه متوسط که رد می‌شوید، معمولاً برترین برندهای اتومبیل، فضای سبز زیبا و شکیل و خانه‌های گران‌قیمت را مشاهده می‌کنید. پولدارها می‌دانند که برای ثروتمند شدن باید به پول بیش از خرید لوازم و کالاهای گوناگون اهمیت دهید. اگر به خریدن چیزهایی ادامه دهید که اصلاً به آن‌ها نیاز واقعی ندارید، کم کم پولتان را نیز از دست می‌دهید. عملکرد این قانون خیلی جالب است. به عنوان مثال، وارن بافت هنوز در همان خانه‌ای زندگی می‌کند که در سال ۱۹۵۸ آن را به قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار خرید.

از خرید چیزها دست بردارید و پولتان را حفظ، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید. اگر اعتیاد به خرید دارید، دارایی‌های باارزشی مثل طلا بخرید. پولتان را سرمایه‌گذاری کنید و به جای خرید کفش و لوازم الکترونیک به دنبال سهام‌های خوش قیمت و راه‌اندازی کسب و کارهای مختلف باشید. این طوری فقط پولتان را پس‌انداز نکرده‌اید، بلکه آن را به جریان انداخته‌اید و جریان‌های نقدینگی مختلفی از آن ایجاد کرده‌اید.

۷-طبقه متوسط بر پس‌انداز و حفظ پول تمرکز می‌کنند، پولدارها به فکر افزایش درآمد هستند

برایان تریسی می‌گوید: ” بزرگ‌ترین دارایی شما توانایی کسب درآمد شما است. بزرگ‌ترین منبع شما زمان است.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-7

بنجامین فرانکلین می‌گوید: ” اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، همزمان با پس‌انداز به فکر کسب درآمد هم باشید.”

پس‌انداز مهم است. سرمایه‌گذاری شاید مهم‌تر باشد، اما کسب درآمد پایه و اساس هر دو است. شما می‌دانید که به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیاز دارید اما برای رسیدن به این اهداف، باید به دنبال کسب درآمد بیشتر باشید. پولدارها این واقعیت را درک کرده‌اند و همواره به دنبال ایجاد راه‌هایی برای کسب درآمد هستند و راه‌های بیشتر به معنای درآمد بیشتر است. اگر واقعاً می‌خواهید ثروتمند شوید قابلیت کسب درآمد خود را تقویت کنید نه توانایی پس‌انداز کردن و حفظ پولتان را.

۸-طبقه متوسط با پول برخورد احساسی می‌کنند، پولدارها منطقی هستند

وارن بافت می‌گوید: ” فقط وقتی عقل مستدل و انضباط احساسی را در هم می‌آمیزید به یک نگرش عاقلانه دست می‌یابید.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-8

استیو سیبولد برای نوشتن کتابش با عنوان ” پولدارها چگونه می‌اندیشند (How Rich People Think)” در طول ۳۰ سال گذشته با بیش از ۱۲۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان مصاحبه کرد و بر اساس یافته‌های او بیش از ۱۰۰ تفاوت کلیدی بین نگرش ثروتمندان و طبقه متوسط در موضوع پول و ثروت وجود دارد. از نظر استیو یکی از تفاوت‌های کلیدی این است که طبقه متوسط برخوردی احساسی با پول دارند در حالی که پولدارها از دید منطقی به پول می‌نگرند. تصمیم‌گیری‌های مالی عاطفی امور مالی شما را نابود خواهد کرد. وارن بافت می‌گوید سرمایه‌گذاری بیشتر با کنترل احساسات مرتبط است تا با خود پول. احساسات است که باعث می‌شود مردم در قیمت‌های بالا بخرند و با قیمت‌های پایین بفروشند. احساسات موجب عقد قراردادهای تجاری خطرناک می‌شود. احساسات را کنار بگذارید و منطقی بی اندیشید.

۹-طبقه متوسط توانایی‌شان را دست کم می‌گیرند، پولدارها به اهداف بزرگ می‌اندیشند

بو جکسون می‌گوید: ” اهداف بزرگی برای خود در نظر بگیرید و تا رسیدن به آن‌ها لحظه‌ای درنگ نکنید.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-9

طبقه متوسط هدف‌گذاری می‌کنند، البته گاهی اوقات! اما ظرفیت اهداف است که پولدارها را از طبقه متوسط جدا می‌کند. طبقه متوسط برای خود اهدافی در نظر می‌گیرند که به راحتی قابل حصول هستند. پولدارها به دنبال اهدافی هستند که غیرممکن، دشوار و دیوانه‌وار به نظر می‌رسند؛ اما می‌دانند که می‌توانند به این اهداف دست یابند. همه‌ی این‌ها به نگرش صحیح و منطقی آن‌ها برمی‌گردد.

وقتی هدف‌گذاری می‌کنید از خودتان بپرسید آیا این اهداف می‌توانند بزرگ‌تر باشند. از خودتان بپرسید آیا توانایی من همین‌قدر است یا می‌تواند بیشتر باشد. من مطمئنم توانایی‌تان بیشتر است.

۱۰-طبقه متوسط به سخت‌کوشی اعتقاد دارند، پولدارها از قدرت اهرم استفاده می‌کنند

جورج سوروس می‌گوید: ” استفاده بهتر از منابع کنونی خیلی آسان‌تر از ایجاد منابعی است که هنوز وجود ندارند.”

Differences-Between-Middle-Class-And-Rich-People-10

سخت‌کوشی برای همه‌ی ما لازم است. اگر می‌خواهید قله‌های موفقیت را فتح کنید، قله‌هایی که متعلق به شماست، باید بیشتر تلاش کنید. مشکل اینجاست که سخت‌کوشی به تنهایی، به ندرت می‌تواند شما را ثروتمند کند. اگر همه‌ی کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید هرگز نمی‌توانید ثروتمند شوید. اگر واقعاً می‌خواهید ثروتمند شوید و در مسیر موفقیت و ثروت باقی بمانید باید از قدرت اهرم استفاده کنید. با شیوه‌هایی مانند برون‌سپاری و سرمایه‌گذاری می‌توانید از نیروی اهرم برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید. هر چه بیشتر قدرت اهرم‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید، وقت آزاد بیشتری برای تمرکز بر مسائل مهم‌تر در کسب و کار و زندگی خواهید داشت.

۱۱-…

تفاوت بعدی را شما توضیح دهید.

بعضی از تفاوت‌های طبقه متوسط و پولدارها بزرگ هستند، در حالی که بعضی دیگر ساده‌تر و کوچک‌تر به نظر می‌رسند. واقعیت این است که اگر می‌خواهید پولدار شوید باید مانند ثروتمندان بی اندیشید و همان کارهایی را انجام دهید که پولدارها انجام می‌دهند.

مقالات پیشنهادی:

عادت‌های پول‌ساز : ۱۵ عادت روزانه‌ی افراد ثروتمند

ثروتمندترین افراد جهان می‌گویند : ۱۰ عادت پول‌ساز

ثروتمند شوید : ۷ راه تضمینی / رابرت کیوساکی

اگر این مقاله مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید لطفاً برای حمایت از ما آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر