همیشه بحث در مورد افراد پولدار هیجان‌انگیز و جالب است. نه لزوماً به خاطر درآمد خیلی زیادی که دارند، بلکه برای سبک زندگی شگفت‌انگیز ثروتمندان که در آن همیشه وقت و آزادی کافی برای پرداختن به خانواده، احساسات و رؤیاها وجود دارد.

هیچ‌کس شانسی نمی‌تواند ثروتمند شود. برخی عوامل خارجی در این روند مؤثرند اما بعضی باید و نبایدها در زندگی روزانه همه‌ی ما وجود دارد که نقش مهمی در میزان درآمدمان ایفا می‌کنند.

افراد ثروتمند ویژگی‌های مشترکی بی‌شماری دارند. در ادامه با ۲۲ مورد از ویژگی های مشترک افراد پولدار آشنا می‌شویم:

۱-پولدارها اهداف قابل حصول و مشخص برای خود تعیین می‌کنند

در یکی از مطالعاتی که در مورد عادات مشترک پولدارها انجام شد بیش از ۶۰ درصد ثروتمندانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند گفتند هر روز به طور منظم بر روی اهداف خود تمرکز می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها اهداف واقع‌بینانه و مشخصی برای خود تعیین می‌کردند که از طریق یک سری فعالیت‌های عادی روزانه قابل حصول بودند، به همین خاطر دقیقاً می‌دانستند چه چیزی آن‌ها را به هدفشان می‌رساند و چه چیزی مانع موفقیتشان می‌شود.

۲-پولدارها فهرست کارهای روزانه تهیه می‌کنند و دائماً آن را مرور می‌کنند

پولدارها برای نزدیک شدن به اهدافشان برای خود فهرست کارهای روزانه تهیه می‌کنند و هر روز این کار را تکرار می‌کنند تا برایشان تبدیل به عادت شود. به هر جا و هر چیزی که می‌خواهید برسید، همیشه فهرستی از وظایف و کارهای متعدد وجود دارد که باید انجام دهید تا به سرمنزل مقصود برسید. ثروتمندان همیشه به این موضوع توجه می‌کنند. با درک مراحل مختلف کار، پولدارها روز و شب بدون هیچ عذر و بهانه‌ای روی اهداف خود کار می‌کنند و تا به مقصد نرسند دست از تلاش نمی‌کشند.

۳-پولدارها از بدن خود مراقبت می‌کنند

پولدارها برای این که بتوانند بدون هیچ دغدغه‌ای روی جاه‌طلبی‌های خود تمرکز کنند، همیشه به بدنی سالم و کارآمد نیاز دارند. آن‌ها از یک رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند، مرتب ورزش می‌کنند و با بدن خود مثل یک معبد رفتار می‌کنند تا از این طریق بتوانند به سرعت پیشرفت کنند، رو فرم بمانند، از تنبلی دوری کنند و خودشان را از دیگران متمایز کنند.

۴-پولدارها هر روز کتاب می‌خوانند و عاشق مطالعه هستند

پولدارها نه تنها غذای سالم و مقوی می‌خورند، بلکه ذهنشان را نیز با دانش و اطلاعات کاربردی تغذیه می‌کنند. تقریباً ۹۰ درصد مطالعاتی که روی پولدارها انجام شده ثابت کرده که این افراد عاشق کتاب و مطالعه هستند. پولدارها برای افزایش انگیزه و دانش خود بیشتر به مطالعه کتاب‌هایی می‌پردازند که در حوزه رشد فردی و غیرداستانی جای می‌گیرند.

۵-پولدارها در حین رفت و آمد به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند

پولدارها وقتی در جاده‌اند به جای این که به موسیقی پاپ گوش کنند و به اصطلاح بترکونند همیشه سعی می‌کنند با استفاده از کتاب‌های صوتی دانش و اطلاعات خود را برای کسب نتایج شگفت‌انگیز و خارق‌العاده افزایش دهند. فرض کنید روزی ۱ ساعت را در ترافیک می‌گذرانید، اگر این ۱ ساعت را به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها اختصاص دهید، در سال ۳۶۵ ساعت بیش از افرادی که این کار را نمی‌کنند زمان برای رشد فردی در اختیار خواهید داشت.

۶-پولدارها سخت‌کوش‌ترین افراد جامعه خود هستند

وقتی از دائن جانسون مردی که از فقر به هالیوود رسیده بود در مورد اسرار موفقیت سؤال کردند گفت: موفقیت هیچ راز سر به مهری ندارد. همیشه این سخت‌کوشی و تلاش مستمر است که شما را یک قدم به اهداف و رؤیاهایتان نزدیک‌تر می‌کند و در نهایت به آرزوهایتان رنگ واقعیت می‌بخشد.

۷-پولدارها زندگی خانوادگی را مهم‌ترین اولویت هر فرد می‌دانند

پولدارها بهتر از هر کس دیگری می‌دانند که پول چه چیزی می‌تواند بخرد و چه چیزی را نمی‌تواند بخرد. به همین خاطر است که آن‌ها به زندگی خانوادگی خیلی بها می‌دهند چون خانواده را گران‌بهاترین دارایی خود می‌دانند. پولدارها می‌دانند همیشه برای پول درآوردن وقت است، اما زمانی که با اعضای خانواده سپری می‌کنند همیشه محدود است و باید قدر آن را بدانند. برای همین پولدارها زندگی خانوادگی را مهم‌ترین اولویت هر فرد می‌دانند.

۸-پولدارها برای وقت خود ارزش قائل‌اند و آن را عاقلانه سپری می‌کنند

این دنیا پر از حواس‌پرتی‌های جورواجور است، به همین خاطر ممکن است خیلی راحت حساب و کتاب زمانتان را از دست بدهید. پولدارها هرگز اجازه نمی‌دهند چنین اتفاقی برایشان رخ دهد. آن‌ها می‌دانند زمانی که رفت دیگر هرگز برنمی‌گردد. وقت طلاست و هیچ منبعی ارزشمندتر از آن در این دنیا وجود ندارد.

۹-پولدارها با همفکران خود نشست و برخاست می‌کنند

جیم ران می‌گوید: شما متوسط ۵ نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید.

پولدارها هرگز اجازه نمی‌دهند افراد منفی نگر بر افکار و اعمالشان تأثیر بگذراند و آن‌ها را پایین بکشند. پولدارها برای این که خودشان را از افراد منفی‌باف دور نگه دارند، بیشتر وقتشان را با افرادی می‌گذرانند که مشوق آن‌ها به سوی موفقیت و تعالی باشند.

۱۰-پولدارها به عادت‌هایشان توجه می‌کنند

عادت‌هایتان آینده شما را شکل می‌دهد. اگر مواد غذایی ناسالم مصرف کنید، منفی صحبت کنید و وقت خود را هدر دهید به احتمال زیاد هیچ آینده روشنی در انتظار شما نیست. پولدارها عادت‌هایشان را با دقت انتخاب می‌کنند و فقط به عادت‌هایی بها می‌دهند که برایشان ارزش‌آفرین باشند.

۱۱-پولدارها با عملکرد دنیای اقتصاد آشنا هستند

این روزها دانش مالی صحیح و کافی برای پیشرفت ضروری است. به مدد اطلاعات به روز و مناسب است که در دام بدهی و سایر تعهدات مالی کمرشکن نخواهید افتاد. پولدارها همیشه از هر منبع و فردی برای افزایش سواد مالی خود استفاده می‌کنند و در نهایت با اهرم کردن همین دانش کاری می‌کنند که پول برایشان کار کند نه برعکس.

برای افزایش سواد مالی خود با مطالعه کتاب‌های رابرت کیوساکی شروع کنید.

۱۲-پولدارها به شانس هیچ اعتقادی ندارند

پولدارها می‌دانند فقط وقتی سخت‌کوشی را با خلاقیت، تحقیقات بازار و دیگر عوامل ترکیب کنند می‌توانند درآمد زیاد کسب کنند و در این میان به شانس هیچ اعتقادی ندارند. به همین خاطر است که پولدارها هیچ‌وقت به قرعه‌کشی و قمار به چشم فرصت نگاه نمی‌کنند. آن‌ها برای کسب موفقیت‌های مالی ریسک می‌کنند اما تمام این ریسک‌ها حساب شده است.

۱۳-پولدارها هرگز بیشتر از درآمد خود خرج نمی‌کنند

اگر ۱ میلیارد تومان درآمد کسب کنید و همه را خرج کنید باز هم ورشکسته‌اید. طبقه فقیر و متوسط به خاطر پیروی از تفکر کوتاه‌مدت همیشه بیشتر از درآمدشان خرج می‌کنند. پولدارها برای این که بتوانند به ثبات مالی پایدار دست یابند و آینده مالی خود و خانواده‌شان را تضمین کنند خیلی ساده از کنار لذات لحظه‌ای و زودگذر عبور می‌کنند و به آینده‌ای درخشان می‌اندیشند.

۱۴-پولدارها تلویزیون تماشا نمی‌کنند

تماشای برنامه‌های تلویزیونی نه تنها هیچ سودی برای شما ندارد بلکه وقت گران‌بهایتان را نیز هدر می‌دهد. تلویزیون موجب بی‌تحرکی و چاقی افراد می‌شود و شانس ابتلای افراد به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. از آنجا که پولدارها همیشه عادت‌های بد را از زندگی‌شان حذف می‌کنند، اغلب تلویزیون را نیز با منبع تفریحی مفیدتری نظیر کتاب جایگزین می‌کنند.

۱۵-پولدارها مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده می‌گیرند و برای اشتباهاتشان فرد دیگری را مقصر نمی‌دانند

جورج برنارد می‌گوید: ما با خاطرات گذشته خردمند نمی‌شویم بلکه با پذیرش مسئولیت آینده‌مان است که عاقل و خردمند می‌شویم.

مردمی که مسئولیت آینده‌ی خود را بر عهده نمی‌گیرند نمی‌توانند به چیزهای ارزشمند و بی‌نظیر در زندگی‌شان دست یابند. اگر به دنبال عذر و بهانه باشید همیشه هستند عوامل خارجی که آن‌ها را مقصر بدانید. در مقابل، افراد موفق جهان بهانه‌تراشی را کنار می‌گذراند و همیشه از شکست‌ها و اشتباهاتشان درس‌های ارزشمندی می‌آموزند.

۱۶-پولدارها هرگز از جمع پیروی نمی‌کنند

اگر می‌خواهید موفق و پولدار شوید باید متفاوت بی اندیشید. نمی‌توان با افکار و اعمال معمولی به نتایج شگفت‌انگیز دست یافت. پولدارها از این که برای رسیدن به چیزی افکار بزرگ داشته باشند، قواعد بازی را تغییر دهند و تعصبات را کنار بگذراند نمی‌ترسند.

۱۷-پولدارها همیشه از فرصت‌ها استفاده می‌کنند

پولدارها برای این که بتوانند از فرصت‌هایی که زندگی در اختیارشان می‌گذارد به خوبی بهره‌برداری کنند همیشه در زمان مناسب در مکان صحیح حضور دارند. پولدارها می‌دانند استفاده از برخی فرصت‌ها می‌تواند زندگی‌شان را در چشم بر هم زدنی به کلی دگرگون کند.

۱۸-پولدارها به تحصیلات دانشگاهی وابسته نیستند

پولدارها در کل دوران زندگی‌شان دانشجو هستند و همیشه از منابع و فرصت‌های مختلف برای یادگیری و افزایش اطلاعشان استفاده می‌کنند. آن‌ها به رشد فردی به چشم فرآیندی بی‌پایان می‌نگرند و کاملاً از آن لذت می‌برند. ذهن بالغ محصولی ست که از طریق تجربیات گوناگون پرورش داده می‌شود و نمی‌توان فقط با تکیه بر تحصیلات دانشگاهی و مدرسه‌ای به آن دست یافت.

۱۹-پولدارها نمی‌گذارند افکار منفی بر اعمالشان تأثیر بگذارد

افکار منفی به خصوص وقتی تصمیم می‌گیرید بهانه‌ها و توجیهات بی ‌پایه و اساس را باور کنید خیلی خطرناک و مضر هستند. در این حالت مغز شما دوست دارد شما در منطقه آسایش باقی بمانید و به همین خاطر برای این که شما را متقاعد کند می‌توانید از پس کارها برآیید هیچ تلاشی نمی‌کند. شاه کلید موفقیت این است که این افکار منفی را کنار بگذارید و آن‌ها را با افکاری مثبتی که سبب می‌شوند به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید جایگزین کنید.

۲۰-پولدارها همیشه بله نمی‌گویند

نه گفتن به موقع یکی از قدرتمندترین مهارت‌هایی است که برای انسان سلامت، ثروت و خوشبختی به ارمغان می‌آورد. از طرف دیگر، اگر از روی عادت همیشه به دیگران بله بگویید از مسیر صحیح خارج می‌شوید و با پرداختن به تعهدات ناخواسته وقت گران‌بهایتان را تلف می‌کنید.

پولدارها می‌دانند چیزهای زیادی است که نباید به آن‌ها بله گفت.

۲۱-پولدارها فقط روی پول تمرکز نمی‌کنند

برخلاف باور عموم جامعه، پول برای افرادی که به دنبال ثروتمند شدن هستند مهم‌ترین چیز نیست. پولدارها ترجیح می‌دهند با سرمایه و نفوذی که دارند، دنیا را جای بهتری برای زندگی کنند، به جامعه کمک کنند و خیلی ساده زندگی را تجربه کنند که خیلی‌ها آرزویش را دارند.

بیل گیتس یک بار دیگر ثروتمندترین فرد جهان شد. او هم‌چنین یکی از بخشنده‌ترین و سخاوتمندترین مردمان دنیاست. او هر ساله بخش بزرگی از ثروتش را به فقرا می‌بخشد و تصمیم دارد بعد از مرگش بیشتر پولش را صرف کارهای خیر و بشردوستانه کند.

۲۲-پولدارها هرگز تسلیم نمی‌شوند

نمی‌توانید یک شبه ثروتمند شوید. برای عبور از موانع و مشکلات و رسیدن به سرمنزل مقصود باید صبور باشید و سخت تلاش کنید. کلید موفقیت این است که همیشه پشتکار داشته باشید، خودتان را باور کنید و هرگز، اصلاً و ابداً تسلیم نشوید.

مقالات پیشنهادی:

۱۰ دلیل برای اینکه چرا هنوز بیشتر مردم ثروتمند نیستند

چرا هنوز ثروتمند نیستید  : ۱۱ باور غلط درباره‌ پول

عادت‌های پول‌ساز : ۱۵ عادت روزانه‌ی افراد ثروتمند

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر