مایکروسافت آفیس و ادوب ریدر دو تا از محبوب‌ترین و مشهورترین نرم افزارهای کامپیوتری هستند که تقریباً از تمام فرمت‌های فایل رایج پشتیبانی می‌کنند؛ اما وقتی به این برنامه‌ها دسترسی ندارید و یا نمی‌خواهید از این نرم افزارها استفاده کنید، از چه نرم افزارهایی به جای آن‌ها می‌توانید استفاده کنید؟

جایگزین‌های سبک زیادی برای مشاهده‌ی فایل‌های مایکروسافت آفیس و PDF در بازار موجود است. لازم نیست کامپیوتر خود را با حجم زیادی از برنامه‌های سنگین کند کنید، می‌توانید از این پیشنهادهای سبک و سریع در هر مکانی که دوست دارید استفاده کنید.

بنده در قالب دو مقاله تصمیم دارم جایگزین‌های سبک برای مشاهده‌ی فایل‌های مایکروسافت آفیس و PDF را به شما کاربران عزیز معرفی کنم. با جایگزین‌های سبک برای مشاهده‌ی فایل‌های مایکروسافت آفیس شروع می‌کنیم:

جایگزینهای مایکروسافت آفیس

فایل‌های آفیس تقریباً در همه جا یافت می‌شوند. امروزه این فایل‌ها از مدرسه گرفته تا محل کار در همه جا استفاده می‌شوند و انتظار می‌رود شما حداقل یک راه حل برای باز کردن و مشاهده‌ی فایل‌های مایکروسافت آفیس بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. افرادی که مجموعه‌ی مایکروسافت آفیس را بر روی سیستم خود نصب نکرده‌اند اغلب با این فایل‌ها مشکل دارند. نگران نباشید، در ادامه با جایگزین‌های سبک مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس آشنا خواهید شد:

Office Viewer

Office Viewer یکی از بهترین جایگزین‌های مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس است چون مستقیماً از مایکروسافت می‌آید و به کاربران اجازه می‌دهد بدون اتصال به اینترنت فایل‌های آفیس را مشاهده کنند. این مجموعه نرم افزاری رایگان که برای ورد، اکسل و پاورپوینت در دسترس است به کاربران اجازه می‌دهد بدون اینکه مجبور باشند مجموعه نرم افزای مایکروسافت آفیس را نصب کنند فایل‌های مورد نظر خود را مشاهده و بررسی کنند هر چند با این نرم افزارهای رایگان نمی‌توانید هیچ چیزی را ویرایش کنید.

Alternatives-to-Microsoft-Office-Office-Viewer

Word Viewer از طیف وسیعی از فرمت‌های فایل مختلف نظیر.DOC،DOCX و.RTF پشتیبانی می‌کند. از آنجا که مایکروسافت راه‌های دیگری برای مشاهده‌ی فایل‌های آفیس به کاربران ارائه کرده است توسعه‌ی Viewer هم‌اکنون متوقف شده است اما این مجموعه نرم افزارهای رایگان هنوز هم انتخابی عالی و سبک برای مشاهده‌ی آفلاین فایل‌های آفیس است.

Office Online

Office Online به طور کامل مبتنی بر مرورگر است و از ورد، اکسل، پاورپوینت و OneNote پشتیبانی می‌کند. با استفاده از Office Online به راحتی می‌توانید فایل‌های خود را در مرورگر ایجاد، مشاهده و ویرایش کنید. در واقع، آفیس آنلاین از فایل‌های PDF نیز پشتیبانی می‌کند.

Alternatives-to-Microsoft-Office-Office-Online

اگر چه آفیس آنلاین از قابلیت‌های متعدد موجود در مجموعه نرم افزارهای مایکروسافت آفیس پشتیبانی نمی‌کند اما با توجه به رایگان بودن آن و اینکه مبتنی بر مرورگر است جایگزینی مناسب برای مایکروسافت آفیس محسوب می‌شود. هم‌چنین با آفیس آنلاین می‌توانید به صورت زنده و هم زمان با دیگران بر روی یک فایل واحد کار کنید. علاوه بر این، Office Online با اکوسیستم فعلی مایکروسافت گره خورده است یعنی کاربران می‌توانند فایل‌های خود را مستقیماً از سرویس‌های دیگر مایکروسافت مثل Outlook و OneDrive باز و مشاهده کنند.

Google Drive

اگر یکی از کاربران قدیمی و وفادار گوگل هستید، نترسید چون گوگل درایو اینجاست. گوگل خدمات آنلاین خود را به ترتیب با نام‌های Docs، Sheets و Slides – ورد، اکسل و پاورپوینت در دسترس کاربران خود قرار داده است. گوگل درایو به عنوان یک پاداش برای کاربران خود از فایل‌های PDF نیز پشتیبانی می‌کند.

Alternatives-to-Microsoft-Office-Google-Drive

اگر یک فایل آفیس بر روی کامپیوتر خود دارید فقط کافی است آن را در گوگل درایو آپلود کنید. بعد از آپلود فایل به سرعت می‌توانید آن را مشاهده کنید و اگر بخواهید تغییراتی بر این فایل اعمال کنید با Google Drive به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. در پایان هم کاربران می‌توانند فایل مورد نظر را به همراه تغییرات اعمال شده بر آن بر روی نسخه‌ی اصلی فایل که در کامپیوتر موجود است ذخیره کنند و از عدم وابستگی به مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس لذت ببرند.

شما به غیر از نرم افزارهای معمول از چه جایگزین‌ها یا روش‌هایی برای مشاهده‌ی فایل‌های آفیس و PDF استفاده می‌کنید؟

مقالات پیشنهادی:

چطور اسناد مایکروسافت آفیس ۲۰۱۳ را در فیس بوک و لینکدین به اشتراک بگذاریم؟

آموزش فعال کردن ۱۰۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان در مایکروسافت وان درایو به مدت دو سال

استارتاپ ها ، از مایکروسافت بیاموزید : کار ارزشمند حتی با حداقل امکانات نیز باید به انجام برسد.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. با تشکر