توصیه استاندارد برای آرام شدن در مواقعی که احساس استرس می‌کنید این است که بایستید و نفس عمیقی بکشید؛ اما راه‌های عجیب دیگری نیز برای مبارزه با استرس وجود دارد که از پتانسیل بالقوه‌ی بالایی برای آزاد کردن ما از دست استرس برخوردار هستند.

به عنوان مثال لبخندهای ساختگی و دروغین یکی از این راه‌های غیر معقول برای غلبه بر استرس است.

در ادامه با ۴ روش عجیب برای مبارزه با استرس و رهایی از دست آن آشنا خواهید شد:

۱-الکی و به دروغ لبخند بزنید.

لبخندهای دروغین و تحمل آن‌ها شاید بهترین توصیه برای مبارزه با استرس باشد. خودتان را مجبور به لبخند زدن کنید، حتی اگر مطمئن باشید لبخندتان جعلی و ساختگی ست باز هم این کار موجب بهبود شرایط شما خواهد شد. بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ در علوم روانشناسی انجام شد، لبخند زدن و به طور کلی خندیدن سبب تولید مزایای فیزیولوژیکی و روانی متعددی می‌شود.

فیلیپ ماسکین، استاد روان‌پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک می‌گوید: «وقتی شما لبخند می‌زنید، با صورت خود که با بقیه‌ی قسمت‌های مغز در ارتباط است، تعاملی تنگاتنگ برقرار می‌کنید». این استاد روان‌پزشکی گفته‌های خود را این طور ادامه می‌دهد: «اگر صورت شما مغزتان را مجبور به باور این مطلب که شما شاد هستید کند، احساس عمومی شما تا حدودی بهتر خواهد شد.»

fractal

۲-به فراکتال ها نگاه کنید.

پیدا کردن فراکتال های موجود در طبیعت، هنر و معماری که از تکرار الگوهای مشابه و یکسانی تشکیل شده‌اند می‌تواند ذهن شما را از استرس رها کند. تحقیقات انجام شده ثابت کرده است که نگاه کردن به الگوهای فراکتال مانند امواج اقیانوس، دانه‌های برف و یا حتی چرخش موجود در یک نقاشی موجب تولید یک اثر آرام بخش در مغز می‌شود. اگر هر روز خودتان را به مدت ۲۰ دقیقه در فضایی که مملو از فراکتال هاست غرق کنید، به آسانی می‌توانید بر استرس غلبه کنید و به احساسی پر از آرامش و رهایی دست یابید.

دکتر ماسکین می‌گوید: «اینکه فراکتال ها ما را مجبور می‌کنند به نحو به خصوصی فکر کنیم بسیار جالب و هیجان‌انگیز است و این کار ممکن است اثرات سودمند و مفیدی بر استرس داشته باشد.»

۳- یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌تان را مطالعه کنید.

شاید غرق شدن در فرآیند مطالعه‌ برای رهایی از استرس چندان هم عجیب و به دور از انتظار نباشد اما همین مطالعه‌ی متمرکز راهی ساده و ارزان برای غلبه بر استرس است.

دکتر ماسکین می‌گوید: «برخی افراد از طریق مطالعه و یا کتاب درمانی به آرامش بزرگی دست می‌یابند». «فرقی نمی‌کند مطلبی که مطالعه می‌کنید یک متن انگیزه بخش باشد، یکی از داستان‌های مشهور ادبیات جهان باشد و یا داستانی سرگرم کننده، فقط باید شما را از خود بی خود کند و موجب رهایی شما از زندان درونی‌تان شود» این مطلب از نظر علمی هم پذیرفته شده است. بر اساس مطالعه‌ی کوچکی که در سال ۲۰۱۴ در Explore: ژورنال علم و شفا منتشر شد، افرادی که از کتاب درمانی استفاده می‌کنند، استرس ادراک شده ، اضطراب و کیفیت زندگی خود را بهبود می‌دهند.

۴-چند تا از کارهای خانه را انجام دهید.

شاید کار کردن در خانه چندان هم خوشایند به نظر نرسد اما حرکت‌های تکراری موجود در برخی از کارهای منزل ممکن است به درمان استرس کمک کند. به عنوان مثال، ایستادن در مقابل میز اتو و تکرار چند باره‌ی این حرکت می‌تواند موجب آرامش نسبی فرد شود.

دکتر ماسکین می‌گوید: «تئوری شخصی من این است که حرکت‌های تکراری مردم را در یک حالت خلسه فرو می‌برد که برای درمان استرس مفید است». «اگر از حالت معمول خود خارج شوید و شروع به جنب و جوش کنید، فکر کردن در مورد اینکه چه چیز باعث ایجاد استرس در درون شما می‌شود را رها خواهید کرد.»

شما برای غلبه بر استرس از چه روش هایی استفاده می کنید؟

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر