دوست دارید سالم‌تر زندگی کنید، عمر طولانی‌تری داشته باشید؟ مسلماً جواب شما مثبت است زیرا همه ما می‌دانیم بزرگ‌ترین نعمتی که از جانب حق تعالی به ما عطا شده است نعمت سلامتی است. اما بسیاری از افراد جامعه تا زمانی که این موهبت را بنا به هر دلیلی از دست ندهند متوجه بزرگی و اهمیت آن نمی‌شوند.

بهتر است از امروز نگاهی به سبک زندگی خود بیندازیم و اگر کاری را ناخودآگاه انجام می‌دهیم که برای جسم و روحمان مضر است آن را ترک کنیم. تنها کاری که برای داشتن زندگی سالم‌تر و در عین حال شادتر و زیباتر لازم است انجام دهید رعایت چند نکته ساده است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 وزن مناسب :

این امر به نظم و انضباط شخصی و قدرت اراده احتیاج دارد. باید سعی کنید در تمام مدت زندگی وزن مناسب داشته باشید. سودی که می‌برید بسیار کلان است.

برنامه غذایی منظم :

به قول بنجامین فرانکلین، برای زندگی کردن غذا بخورید، برای غذا خوردن زندگی نکنید. با توجه به بررسی روی قهرمانان المپیک ۱۲۰ کشور مختلف، آن‌ها در غذا خوردن از سه وجه مشترک برخوردار بودند :

  •  پروتئین خوب مصرف می‌کردند.
  •  سبزی و میوه های مختلف می‌خوردند.
  •  روزی حدود ۸ لیوان آب می‌نوشیدند.

ورزش مناسب :

بهترین ورزش برای افزودن بر طول عمر ورزش‌های از نوع هوازی یا اروبیک است. با این ورزش‌ها هفته ای سه بار به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ضربان قلب خود را بالا می‌برید. بهتر است بدانید بر اساس مطالعات انجام شده بهترین راه برای رهایی از استرس و ترس، بالا بردن ضربان قلب است. با ورزش کردن منظم به این کار عادت کنید.

استراحت به اندازه :

این بسیار مهم است. بیش از ۶۰ % افراد بالغ به اندازه کافی نمی‌خوابند و از کمبود خواب رنج می‌برند. کمی دیر به رختخواب می‌روند، خواب سالمی نمی‌کنند، زودتر از وقت مقرر از خواب بیدار می‌شوند و در نتیجه روزشان را با روحیه ای مه آلود شروع می‌کنند. استراحت کم از میزان عملکرد می‌کاهد، بر اشتباهات کاری می‌افزاید، بر میزان حوادث صنعتی اضافه می‌کند و تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد و در ضمن تولید بدخلقی، بروز مسائل شخصیتی و بسیاری مشکلات دیگر می‌کند.

در یک زندگی طبیعی به حدود ۸ ساعت خواب خوب احتیاج دارید. اگر در حالی که به ۸ ساعت خواب احتیاج دارید ۶ یا ۷ ساعت بخوابید، با کمبود خواب مواجه می‌گردید. اگر لحظه ای که صبح از خواب بیدار می‌شوید احساس کردید که باز هم دلتان می‌خواهد بخوابید، بدانید که به اندازه کافی نخوابیده‌اید.

سوای ۸ ساعت خواب در شبانه روز، در حین کار باید به خود زنگ تنفس‌هایی بدهید. به تعطیلات آخر هفته و رفتن به مرخصی احتیاج دارید.

نگرش مناسب :

شاید این هم از همه مطالبی که گفتم مهم‌تر باشد. باید در همه زمینه های زندگی خوش بین باشید. وقتی درباره خود و زندگی‌تان به خوش بینی می‌رسید، بر میزان سلامتی شما در همه زمینه‌ها افزوده می‌شود.

اشخاص خوش بین معمولاً از دستگاه ایمنی بهتری برخوردارند و در نتیجه به ندرت بیمار می‌شوند. به ندرت سرماخوردگی پیدا می‌کنند؛ و از خستگی خیلی زود رها می‌شوند.

به یاد جمله جف کلر افتادم : نگرش همه چیز است.

شما از چه روش‌هایی برای بهره‌مندی از یک زندگی سالم و شاد استفاده می‌کنید؟ چه ورزش‌هایی را انجام می‌دهید؟ چه عادات غذایی را در خود نهادینه کرده‌اید؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.