مارک لیتمن نویسنده کتاب پرفروش گفت و گو با میلیونرها (Conversations With Millionaires) است. لیتمن در این کتاب با ۹ میلیونر مصاحبه کرده است تا استراتژی‌هایی که این افراد ثروتمند برای پولدار شدن و رسیدن به امنیت مالی استفاده کرده‌اند را کشف و در اختیار مخاطبان خود بگذارد.

مارک لیتمن در مقاله‌ای با عنوان «۵ علت برای اینکه چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند … و ما چه کار کنیم که جزء این گروه نباشیم» دلایل ساده‌ای که چرا اکثر مردم هرگز پولدار نمی‌شوند را بررسی کرده است که در ادامه می‌توانید با این دلایل که موانع اصلی ثروتمندی هستند آشنا شوید:

فکر می‌کنید بنده از مصاحبه با ۲۰ میلیونر خودساخته چه چیزی در مورد ثروتمند شدن آموخته‌ام؟ خب، بعد از اینکه یکی پس از دیگری با میلیونرهای خودساخته‌ی مشهور مصاحبه کردم متوجه اسرار و رموز فوق‌العاده تأثیرگذاری شدم که پولدارها را پولدارتر و فقرا را فقیرتر می‌کنند.

وقتی این رموز را درک کنید و همان کارهایی که میلیونرهای خودساخته انجام می‌دهند را تکرار کنید، شما هم یکی از آن‌ها خواهید شد؛ اما اگر این نکات که به نوعی رمز ثروتمند شدن این میلیونرهای خودساخته است را درک نکنید و با نگرش و اعمال آن‌ها آشنا نشوید، هرگز نمی‌توانید به جمع ثروتمندان جامعه بپیوندید. فرمول ثروتمند شدن خیلی ساده است: همان‌طور که برایان تریسی می‌گوید باید ببینید ثروتمندان و افراد موفق چه کارهایی انجام می‌دهند، شما نیز همان کارها را انجام دهید تا به نتایج مشابهی برسید.

در ادامه با ۵ دلیل برای اینکه چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند آشنا خواهید شد:

دلیل اول – برای شروع کردن صبر می‌کنند

بیشتر مردم نمی‌خواهند برای کسب موفقیت مالی و ثروت صبر کنند؛ اما هم زمان، تمایل دارند قبل از شروع حرکت در مسیر موفقیت وقت تلف کنند و بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای صبر پیشه کنند. به نظر شما این صبر کردن یا انتظار بی‌دلیل چه مشکلاتی برای انسان‌هایی که طالب موفقیت و ثروت هستند ایجاد خواهد کرد؟

هر چه بیشتر برای شروع کردن صبر کنید، فاصله شما با دریافت ثروت، موفقیت و سبک زندگی که می‌خواهید بیشتر خواهد شد. بیشتر مردم قبل از شروع، مدت زمان زیادی تنها به این امید که همه‌ی شرایط لازم فراهم شود و فرصت کامل و بی‌عیب و نقص در اختیار آن‌ها قرار بگیرد صبر می‌کنند. اکثر انسان‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند هرگز حرکت به سوی موفقیت را شروع نمی‌کنند و هیچ‌گاه به پاداش‌های دلخواهشان نمی‌رسند.

هرگز کسی که خط شروع را ترک نکرده است نمی‌تواند در یک مسابقه‌ی دو برنده شود یا به خط پایان برسد. برای شروع صبر نکنید. همین امروز حرکت در مسیر موفقیت و ثروت را آغاز کنید.

دلیل دوم – بیشتر مردم از لحاظ مالی بی‌سواد هستند

دلیل دوم برای اینکه چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند بی‌سوادی مالی است که رابرت کیوساکی بارها در کتاب‌هایش به آن اشاره کرده است. سنگ بنای تمام ثروت‌ها درک تفاوت بین دارایی و بدهی است. تفاوت دارایی و بدهی عبارت است از: دارایی‌ها پول در جیب شما می‌گذارند اما بدهی پول را از جیب شما خارج می‌کند. بیشتر مردم به خانه، ماشین و دیگر اموال خود به چشم دارایی نگاه می‌کنند.

اما حقیقت این است که در اکثر موارد این اموال که به ظاهر دارایی محسوب می‌شوند پول را از جیب شما خارج می‌کنند. برای بهره‌مندی و نگه‌داری از آن‌ها باید پول هزینه کنید. این اموال هیچ پولی برای شما تولید نمی‌کنند؛ بنابراین، اگر به تعریف دارایی و بدهی در پاراگراف قبل مراجعه کنید متوجه خواهید شد که در واقع این اموال بدهی هستند. آن‌ها هر ماه پول زیادی از جیب یا حساب بانکی شما خارج می‌کنند.

هر وقت پولی که از محل دارایی‌های واقعی‌تان به جیب یا حساب بانکی‌تان سرازیر می‌شود بیشتر از پولی باشد که به خاطر بدهی از حسابتان خارج می‌شود، به امنیت و استقلال مالی خواهید رسید. فقط یک راه برای رسیدن به این موقعیت وجود دارد که ما را به مورد بعدی هدایت می‌کند …

دلیل سوم – بیشتر مردم به جای تمرکز بر درآمد رسوبی بر روی درآمد خطی تمرکز می‌کنند

یکی از میلیونرهای خودساخته‌ای که با او مصاحبه می‌کردم این موضوع را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح داد. او گفت: «اگر وقتی خواب هستید درآمد شما قطع می‌شود و ماشین پول‌سازی شما خاموش می‌شود، هرگز ثروتمند نخواهید شد.» درآمد خطی معامله‌ای بین زمان و پول است به این معنی که شما هر چقدر وقت بگذارید همان قدر هم درآمد خواهید داشت و هر ساعت از وقت شما ارزش خاصی خواهد داشت که این ارزش بر اساس تحصیلات و مرتبه اجتماعی شما متغیر است. درآمد خطی چیزی است که از کار یا شغلتان به دست می‌آورید. شما یک ساعت کار می‌کنید و فقط یک بار برای یک ساعت کار خود پول دریافت می‌کنید؛ اما درآمد رسوبی زمانی ایجاد می‌شود که شما یک بار کار می‌کنید و بعد بارها و بارها برای کاری که دیگر آن را انجام نمی‌دهید پول دریافت می‌کنید. در این حالت شخص برای کاری که انجام می‌دهد، نه تنها در زمان انجام آن که بعد از دست کشیدن از آن هم کسب درآمد می‌کند. درآمد رسوبی خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: درآمد اهرمی و درآمد مانده.

در درآمد اهرمی شما با استفاده از انرژی دیگران، در کنار انرژی خودتان، کسب درآمد می‌کنید. مثلاً زمانی که شرکتی تأسیس می‌کنید، از چنین درآمدی بهره‌مند خواهید بود. در این حالت با ساختن شبکه‌ای از افراد، کسب‌وکار خود را حتی در عدم حضور خودتان فعال نگه می‌دارید. بهترین مثال برای درآمد مانده یک نویسنده است. نویسنده‌ها فقط یک بار یک کتاب می‌نویسند و سپس از هر چاپ کتاب خود درصدی را دریافت می‌کنند.

سرمایه‌گذاری‌ها و تولید دارایی‌های واقعی که برای شما درآمد رسوبی ایجاد می‌کنند بلیت شما برای سفر به سرزمین ثروتمندان و میلیونرهای خودساخته است.

دلیل چهارم – عدم درک یا استفاده از سیستم‌های پول‌سازی

یکی از مهم‌ترین دلایل برای اینکه چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند عدم شناخت یا استفاده از سیستم‌های پول‌سازی است. سیستم پول‌سازی چیست؟ به هر چیزی که به شما اجازه دهد بدون تلاش خودتان درآمد کسب کنید سیستم پول‌سازی گفته می‌شود؛ به عبارت دیگر، سیستم پول‌سازی راهی اتوماتیک و خودکار برای کسب درآمد است. تمام دارایی‌های واقعی به نوعی یک سیستم پول‌سازی محسوب می‌شوند.

هنگامی که یک سیستم پول‌سازی قدرتمند ایجاد کنید یا در یکی از سیستم‌های موجود سرمایه‌گذاری کنید، هیچ محدودیتی در مقدار ثروتی که می‌خواهید به دست آورید وجود نخواهد داشت. اگر در ساخت سیستم‌های پول‌سازی استاد شوید به ثروتی فراتر از رؤیاها یا باورهای خود دست خواهید یافت.

دلیل پنجم – بیشتر مردم به اندازه کافی سمج یا صبور نیستند

برای به پایان رساندن هر مسابقه‌ای باید خط شروع را ترک کنید و تا رسیدن به خط پایان صبور باشید و مقاومت کنید. بیشتر مردم فقط به خاطر شروع نکردن، چیزی را تا آخر دنبال نکردن یا هر دو شکست می‌خورند. برای ثروتمند شدن، کسب موفقیت و شاد بودن باید به اندازه کافی صبور باشید و تا لحظه‌ی عبور از خط پایان مقاومت کنید.

نه تنها باید شروع کنید، بلکه باید اهداف خود را تا آخر و لحظه رسیدن به مقصد دنبال کنید. شاید جمله قبلی خیلی روشن و واضح به نظر برسد اما هنوز هم همین جمله‌ی به ظاهر ساده مهم‌ترین دلیل شکست خیلی‌ها است. تنها راه برای اینکه بتوانید شانس خود برای کسب موفقیت و ثروت را افزایش دهید این است که به گروه کوچک مردمی که از ۵ نکته ذکر شده در این مقاله پیروی می‌کنند بپیوندید.

خیلی ساده است … این کارها را انجام دهید و ثروتمند شوید. اگر این کارها را انجام ندهید، شما هم مثل بیشتر مردم هرگز ثروتمند نخواهید شد. خب، ۵ دلیل برای اینکه چرا بیشتر مردم ثروتمند نمی‌شوند را بررسی کردیم. همین الان تصمیم بگیرید که در شناخت و به کار بستن نکات مطرح شده در این مقاله استاد شوید و حرکت خود در مسیر موفقیت و ثروت را در همین لحظه شروع کنید. سپس تا پایان مسیر صبر و مقاومت کنید تا نتایج خارق‌العاده‌ی این نکات نمایان شوند.

به نظر شما چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند؟ چه دلایل دیگری مانع از ثروتمند شدن اکثر افراد جامعه می‌شود؟

مقالات پیشنهادی:

چگونه درآمد کنونی خود را ۲ یا ۳ برابر کنیم؟

چرا هنوز ثروتمند نیستید : ۷ اشتباه رایج

ثروتمندترین افراد جهان می‌گویند : ۱۰ عادت پول‌ساز

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر