بیشتر مردم چیز زیادی در مورد پول نمی‌دانند.

اخیراً شخصی که مدرک دکترا داشت داستان جالبی برایم تعریف کرد: الان ۳۰ ساله هستم و ۲۵ ساله که مدرسه رفتم؛ اما تا وقتی مجبور نشدم بدهی هام را پرداخت کنم اطلاعات چندانی در مورد پول نداشتم. با در نظر گرفتن مجموع بدهی‌های دانشگاه و کارت اعتباری‌ام، الان حدوداً ماهیانه ۲۰۰۰ دلار برای بدهی هام پرداخت می‌کنم. فکر می‌کردم مدرک دانشگاهیم برای پولدار شدن کافیه و با این مدرک می‌توانم وارد طبقه ثروتمند شوم. البته هم‌اکنون سالیانه ۱۰۰ هزار دلار درآمد دارم اما نمی‌دانم چطور می‌توانم به آزادی مالی برسم؟

تصور کنید کسی که مدرک دکترا دارد تا وقتی تا سن ۳۵ سالگی تمام بدهی‌هایش را پرداخت نکرد نتوانست از درآمد خود لذت ببرد. متأسفانه بیشتر وقت‌ها ما نمی‌توانیم از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم هیچ درس یا نکته‌ی ارزشمندی درباره‌ی پول بیاموزیم. والدین، معلمان و روسای شرکت‌ها نتوانسته‌اند راه و رسم یک زندگی موفق و بی‌دغدغه را به ما بیاموزند. در نهایت به خاطر اطلاعات غلط گرفتاری‌های مالی متعددی سر راهمان قرار می‌گیرد و عمری را برای رهایی از چاله‌های مالی در تلاش و تقلا به سر می‌بریم.

در تلویزیون کارشناسان بازار سهام را می‌بینیم. آن‌ها دائماً در برنامه‌های خود به اصطلاحات و عبارات پیچیده‌ای اشاره می‌کنند که بیشتر مردم حتی به خودشان زحمت نمی‌دهند بفهمند معنای این اصطلاحات چیست. بعضی وقت‌ها نیز در مورد طرح‌های بازنشستگی صحبت می‌شود که گویا برای نسل امروزی کلاً بی‌معناست و اصلاً به آن اهمیتی نمی‌دهند. پولدار شدن برای خیلی‌ها غیر ممکن به نظر می‌رسد چون در سیستم آموزشی ما هیچ واحد درسی ویژه ای در مورد پول و موفقیت مالی تعریف نشده است.

کاری که باید انجام دهیم این است که با راه و رسم موفقیت در امور مالی آشنا شویم و برای درک این موضوع نباید از کل موضوع طفره رفت. مشخصاً در این بخش باید اصلاحات آموزشی گسترده‌ای انجام شود. اگر می‌خواهید نکات مالی بیشتری بیاموزید در ادامه با ۵ راز در مورد پول آشنا خواهید شد که بیشتر مردم از آن بی‌اطلاع‌اند!

۱-بیشتر درس‌های مالی را از والدین مان می‌آموزیم

بسیاری از رفتارهای مالی ما توسط پدر و مادرها برنامه‌ریزی می‌شود. چند ماه پیش وقتی می‌خواستم لپ تاپ بخرم یاد جمله‌ی پدر افتادم که می‌گفت: ” پسر، دنبال گارانتی نباش، تو که ازش استفاده‌ای نمی‌کنی پس چرا بیخودی پولتو براش خرج کنی. ” ” اونا فقط می خوان به اسم گارانتی پول بیشتری ازت بگیرند. ” البته، به حرف پدرم گوش دادم و لپ تاپ را بدون گارانتی خریدم چون حرف‌های پدرم را باور داشتم.

شاید ندانید اما تقریباً هر خریدی که انجام می‌دهید از فیلتر تأیید والدین عبور می‌کند. بعضی‌ها برخی محصولات و خدمات را نمی‌خرند فقط به این خاطر که می‌دانند پدر و مادرشان چنین خریدهایی را تأیید نمی‌کنند. به هر حال باید بدانید که چنین نگرشی اگر نگذارد با حقیقت پول آشنا شوید مضر است.

بیشتر والدین به بچه‌های خود یاد می‌دهند دنبال امنیت باشند. آن‌ها به فرزندانشان می‌گویند به مدرسه بروید و شغل آبرومندی برای خود دست و پا کنید. چند نسل پیش بچه‌ها به خاطر همین موضوع بحث‌های فراوانی با والدین خود داشتند و روزگار سختی را پشت سر می‌گذاشتند. بنده شخصاً افراد زیادی را ملاقات کرده‌ام که می‌گویند اگر به دانشگاه نروند و مدرک نگیرند از نظر پدر و مادرشان فرد نالایق و بی‌فکری هستند؛ اما شما نمی‌توانید برای حرف دیگران زندگی کنید. اگر صلاح شما چیز دیگری باشد و به خاطر تعهد اشتباه به خانواده کار دیگری که می‌دانید برای شما مناسب نیست انجام دهید مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اید که تاوانش را در آینده پرداخت خواهید کرد.

۲-دانشگاه جواب درستی نیست

دانشجوها تقریباً ۲۲ سالگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند و بعد مجبورند برای پرداخت وام‌های دانشجویی که حدوداً ۳۰۰ دلار در ماه است ۲۰ سال متوالی کار کنند. وقتی در ۴۰ سالگی تمام بدهی‌هایشان را پرداخت می‌کنند علاقه‌ی آن‌ها به زندگی خوب و بی‌دغدغه به قدری قدرتمند شده که تقریباً تمام پولی که از درآمدشان باقی می‌ماند را صرف زندگی خوب و هزینه‌های اضافی برای رفاه هر چه بیشتر خانواده‌شان می‌کنند.

در اواسط ۴۰ سالگی دچار بحران غم‌انگیزی می‌شوند. اینجاست که تازه متوجه می‌شوند هر چه کار کرده بودند برای پول بوده است. بله، عده‌ای فقط به خاطر عشق به پول به مدرسه و دانشگاه می‌روند تا دانش و اعتبار کسب کنند. به همین خاطر بعضی‌ها دچار فروپاشی عصبی می‌شوند که به نوبه خود می‌تواند منجر به رفتارهای سازنده یا مخرب شود.

مارک تواین می‌گوید: هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهم تحصیل مانع یادگیری‌ام شود.

در هر صورت، برای افرادی که می‌خواهند به آزادی مالی برسند نه تنها تحصیل در مدرسه و دانشگاه پاسخ مناسبی نیست بلکه می‌تواند این افراد را ضعیف‌تر کند. بعضی‌ها سالیان دراز در دانشگاه اطلاعات نامربوط و مهارت‌های بیهوده‌ای کسب می‌کنند که در زندگی واقعی هیچ ارزشی ندارد. شاید بهتر باشد به جای دانشگاه ده‌ها و شاید صدها جلد کتاب بخوانید، در سمینارها شرکت کنید، برای خودتان یک مربی باتجربه و کار بلد پیدا کنید که هزینه‌اش خیلی کمتر از هزینه دانشگاه و مؤسسات آموزشی گوناگون است. علاوه بر این اگر شخصاً دنبال یادگیری باشید چیزهای خیلی بیشتری در مورد پول و راه و رسم کسب ثروت خواهید آموخت.

۳-نگرش ” یک روزی ” را کنار بگذارید

بیشتر مردم از بیماری کشنده‌ای به نام ” نگرش یک روزی ” رنج می‌برند. این افراد وقتی خانه‌ای شیک و زیبا را می‌بینند با خود می‌گویند: یک روزی من هم‌چنین خانه‌ای خواهم خرید. با این نگرش از نظر احساسی خودتان را از مالکیت خانه جدا می‌کنید و این پیام را به کائنات ارسال می‌کنید که باور ندارید این خانه متعلق به شماست.

در عوض، باید بگویید: ” این خانه هم‌اکنون متعلق به من است و حاضرم برای به دست آوردنش هر کاری که لازم است انجام دهم. ” با این نگرش این پیام را به کائنات ارسال می‌کنید که این خانه یا خانه‌ای شبیه به آن متعلق به شماست. اگر این جمله را بارها در ذهن خود تکرار کنید تا در ناخودآگاه شما بنشیند و به شدت خواهان آن باشید تمام شرایط، رویدادها و مردم دست به دست هم می‌دهند تا رویای شما را به حقیقت تبدیل کنند.

علاوه بر این بیشتر مردم صبر می‌کنند چیزهایی شبیه به پرداخت‌های مالیاتی، هزینه‌ی تحصیلات بچه‌ها و پرداخت قسط‌های ماشین و غیره اتفاق بی افتد بعد برای حل آن چاره‌اندیشی کنند. ” نگرش یک روزی ” به نحو چشم‌گیری زندگی شما را محدود می‌کند و شما را از رسیدن به سعادت و خوشبختی که لایقش هستید دور می‌کند. به خاطر موفقیت و سربلندی خودتان هم که شده این نگرش را کنار بگذارید.

۴-ثروت فقط یک انتخاب است

شما هستید که انتخاب می‌کنید ثروتمند باشید. هیچ کس نمی‌تواند این را برای شما انتخاب کند. متأسفانه بیشتر مردم هرگز به خودشان جرئت نمی‌دهند ثروت و تنعم را انتخاب کنند چون شک دارند بتوانند پولدار شوند. برای این که بتوانید این تصمیم‌گیری را ساده تر کنید باید این حقیقت را بپذیرید که به هر حال شما به عنوان یک انسان حق دارید سبک زندگی مورد علاقه خود را داشته باشید. برای رسیدن به این سبک خاص فقط باید هدف‌گذاری کنید و با طراحی برنامه‌های عملی و سنجیده قدم به قدم به آن نزدیک‌تر شوید.

اغلب بیشتر مردم چون گرفتار رفتارهای اعتیادآور خود هستند نمی‌توانند در مورد ثروت تصمیم خاصی اتخاذ کنند. آن‌ها با پیگیری رفتارهای بی‌ارزشی نظیر مواد مخدر، قمار، تفریح، بیش از حد خوابیدن و دیگر رفتارهای مخرب وقت و پول ارزشمند خود را هدر می‌دهند. آگاه باشید این اعتیادها ذهن شما را کند و مانع تفکر روشن و منطقی می‌شوند.

اگر زندگی‌تان را دوست دارید هرگز نباید انتخاب ثروت را نادیده بگیرید. آن‌هایی که این انتخاب سرنوشت‌ساز را نادیده می‌گیرند مابقی عمرشان را در گیجی و سردرگمی سپری می‌کنند. متأسفانه بیشتر مردم ندانسته برای فقر برنامه‌ریزی می‌کنند، اما هنوز هم وقت است تا این انتخاب را آگاهانه تغییر دهند. با انتخاب ثروت، ناخودآگاه به دنبال فعالیت‌های ثروت ساز و سودآور می‌روید و در نتیجه رفتارهای اعتیادآور و بی‌ارزش کم کم از زندگی روزانه شما حذف خواهند شد.

۵-از اشتباهات اندیشمندان دوری کنید

بیشتر مردم باورهای نادرست و غلط در مورد پول دارند. خیلی‌ها با عناوین  دوست، متفکر و اندیشمند عمداً یا سهواً به شما می‌گویند پولدار بودن خوب نیست و به همین خاطر مردم وقتی به پولدار شدن فکر می‌کنند احساس گناه و شرمندگی می‌کنند. بگذارید گفته‌های این افراد را قبول کنیم و باور کنیم همه‌ی ثروتمندان آدم‌های بدی هستند.

وقتی با این فرض به افراد پولدار نگاه کنید، با خود می‌گویید چیزی این وسط اشتباه است، مگر می‌شود یک نفر این قدر مال و منال داشته باشید. بگذریم، اجازه ندهید این باورهای غلط شما را به بیراهه بکشاند. پولدار بودن خیلی خوب است. در این دنیا فقط دو گروه هستند که به شما می گویند نمی توانید موفق شوید: افرادی که از تلاش کردن می ترسند و آنهایی که حسودند و از ترس موفقیت شما خواب ندارند.

علاوه بر این با داشتن پول بهتر و بیشتر می‌توانید به جامعه خدمت کنید و روابط مستحکم‌تری برای خود ایجاد کنید. ببینید پول فقط ویژگی‌ها و خصوصیات فردی شما را تقویت می‌کند. اگر انسان خوبی باشید که مطمئنم هستید پول امکانی فراهم می‌کند که خوب‌تر باشید و کارهای خیر بیشتری انجام دهید. عاقل باشید به جای این که از عادت‌ها، نگرش‌ها و فلسفه‌های دیگران پیروی کنید با پولدارها نشست و برخاست کنید تا به سبب این هم‌نشینی ارزشمند راه و رسم کسب موفقیت و ثروت را بیاموزید و از نزدیک ببینید که این افراد چقدر مهربان و خیر هستند.

همان‌طور که برای ایجاد یک زندگی مرفه تلاش می‌کنید، در مورد نگرش و رفتار خود در ارتباط با پول و ثروت نیز بی اندیشید. اغلب اوقات وقتی نگرش یا باور غلطی در رابطه با پول دارید می‌توانید مچ خودتان را بگیرید و تغییرات لازم را ایجاد کنید. به تدریج ثروتمندتر خواهید شد چون با مطالعه و تفکر، عقاید و باورهای اشتباهی که در مورد پول داشته‌اید را کنار گذاشته‌اید و باورهای سازنده را جایگزین باورهای اشتباه گذشته کرده‌اید.

امیدوارم همیشه موفق و ثروتمند باشید. اگر تجربه خاصی در این زمینه دارید خوشحال می‌شوم با ما در میان بگذارید. با تشکر

مقالات پیشنهادی:

۲۲ ویژگی مشترک افراد پولدار که از آن‌ها بی‌اطلاعید!

می‌خواهید پولدار و موفق شوید؟ این عادت‌ وحشتناک را ترک کنید

۹ عادت موفقیت پولدارها که از آن‌ بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر