اگر هیچ دیوار، مانع یا مشکلی بر سر راه موفقیت و رسیدن به اهداف وجود نداشت، موفقیت در زندگی چقدر آسان می‌شد. در چنین شرایطی فقط باید هدف‌گذاری کنید و با کمی تلاش، اراده و پشتکار بدون این که با هیچ مانع خاصی رو به رو شوید به تمام اهداف خود دست یابید.

مشکل این است که در واقعیت همیشه دیوارهای بلند و محکمی وجود دارد که ما را از رسیدن به خواسته‌ها و اهدافمان باز می‌دارند. برای اینکه بتوانید به اهداف و آرزوهای خود دست یابید و موفقیت را در آغوش بکشید باید راهی برای گذر از این موانع موفقیت پیدا کنید. می‌توانید از روی این موانع بپرید، آن‌ها را دور بزنید، از زیر آن‌ها بگذرید و یا دیوار موانع را بشکنید و به سرزمین موفقیت و کامیابی قدم بگذارید.

خوشبختانه، با اندکی صبر و تلاش می‌توانید بیشتر این دیوارها را از میان بردارید و این موانع را از سر راه خود کنار بزنید. گذر از موانع موفقیت همیشه آسان نیست اما همیشه امکان‌پذیر است. در ادامه ۵ استراتژی عالی برای غلبه بر موانع موفقیت را با شما در میان می‌گذارم که از تجربیات و مطالعات خود آن‌ها را آموخته‌ام:

۱-موفقیت برای شما چه معنایی دارد؟

همه می‌خواهند موفق شوند؛ اما موفقیت برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. برای عده‌ای، موفقیت به معنای کسب درآمد بیشتر و انباشت ثروت است، برای عده‌ای دیگر، موفقیت به معنای داشتن روابط گسترده با افراد موفق و مشهور است و برای دیگران، موفقیت به معنای داشتن زندگی مستقل و پر از شادی و لذت است.

اگر به وضوح ندانید موفقیت برای شما چه معنایی دارد، نسخه‌ای مبهم و تعریف نشده از موفقیت را دنبال خواهید کرد که همین ابهام به منزله‌ی مانعی بزرگ در دستیابی به آن محسوب می‌شود. مثل دنبال کردن روح است. هیچ وقت نمی‌توانید آن را بگیرید.

به همین دلیل، قبل از هر چیز باید به طور جدی فکر کنید که موفقیت برای شما چه معنایی دارد. تعریف شخصی شما از موفقیت چیست؟ فقط وقتی موفقیت را برای خود تعریف کنید می‌توانید نسخه شخصی موفقیت خود را دنبال کنید و به آن دست یابید.

۲-احساسات را جدا کنید

وقتی چیزی مانع موفقیت ما می‌شود و ما را از رسیدن به خواسته‌ها و اهدافمان بازمی‌دارد، ناامید، غمگین و بیمناک می‌شویم. معمولاً زیر پوشش این احساسات قوی سعی می‌کنیم بفهمیم چطور می‌توانیم بر موانع پیش رو غلبه کنیم.

مشکل این است که تقریباً بدون استثناء، این احساسات منفی مانع ارزیابی عقلانی شرایط، یافتن بهترین راه‌حل و تصمیم‌گیری منطقی و عاقلانه می‌شود؛ بنابراین در چنین وضعیتی بعید است بتوانیم بر موانع موفقیت غلبه کنیم و از آن‌ها پیشی بگیریم.

به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه برای یافتن راه‌حل مناسب تلاش کنید احساسات خود را کنترل و جدا کنید. گاهی اوقات فقط کافی است چند نفس عمیق بکشیم، گاهی وقت‌ها هم بهتر است بیرون برویم و کمی پیاده‌روی کنیم تا این احساسات منفی فروکش کنند و در برخی شرایط هم بهتر است با گفت‌وگوهای مثبت درونی خودمان را تسکین دهیم. همیشه گزینه‌های مناسب فراوانی وجود دارد.

۳-به عنوان یک بیگانه یا غریبه به موانع موفقیت نگاه کنید

اگر می‌خواهید به مشکلات خود با دیدی جدید نگاه کنید و برای حل آن‌ها راه‌حل‌های خوبی پیدا کنید بهتر است از این روش استفاده کنید. فکر کنید اهدافی که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید متعلق به شما نیستند-بلکه متعلق به فرد دیگری هستند؛ و موانعی که موجب عدم دستیابی به این اهداف شده‌اند نیز متعلق به همان فرد هستند.

شما فقط غریبه‌ای هستید که به مشکلات این فرد نگاه می‌کند. به عنوان یک غریبه، تمایل شدیدی به حل مشکلات این فرد دارید، به همین دلیل با تجزیه و تحلیل مشکلات و بررسی موقعیت این فرد از دیدگاه خود، راه‌حل‌های مناسبی برای حل مسائل و مشکلات او پیدا می‌کنید.

از این استراتژی برای حل مشکلات و موانعی که با آن‌ها مواجه می‌شوید استفاده کنید. به کار گیری این روش مثل این است که با نگاهی جدید مشکلات خود را بررسی کنید. نکته جالب این که معمولاً از نتایجی که این نگاه تازه به مشکلات در اختیار شما می‌گذارد شگفت‌زده خواهید شد.

۴-به خودتان اطلاعات بدهید

افرادی که در غلبه بر موانع موفقیت بهترین هستند اطلاعات جامع و کاملی دارند. آن‌ها چون درک خوبی از موانع و شرایط دارند به راحتی می‌توانند با یافتن راهکارهای مناسب و استفاده از راه‌حل‌های کاربردی از این موانع پیشی بگیرند.

به عنوان مثال، اگر یک بازاریاب با مشکلاتی در زمینه ارائه و پرفروش کردن محصولش در بازار رو به رو شود، به شرط این که اطلاعات و دانش کافی در زمینه‌ی بازاریابی عملی داشته باشد، خیلی زود متوجه خواهد شد که چرا عملکرد و فروش محصولش در بازار خوب نیست و راهکارهایی برای رفع این مشکل پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر، بازاریابی که اطلاعاتش در این زمینه اندک باشد هیچ‌گاه متوجه نخواهد شد که چرا عملکرد محصولش این‌قدر ضعیف است و هیچ راه‌حلی برای رفع این مانع پیدا نخواهد کرد.

اصلاً نباید مثل بازاریاب دوم باشید. تلاش کنید مانند بازاریاب اول باشید. چطور؟ با یادگیری مداوم، به ویژه در زمینه‌هایی که می‌خواهید عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشید و از دانش و اطلاعات کافی در آن زمینه بهره‌مند باشید. دانش واقعاً قدرت است، البته تا زمانی که از این دانش و آگاهی عملاً استفاده کنیم.

۵-به تلاش خود ادامه دهید

سماجت نمایشی محسور کننده نیست بلکه نگرشی ارزشمند است. بسیاری از مردم نمی‌توانند بر موانع موفقیت غلبه کنند چرا که آن‌ها فقط یک یا دو راهکار را برای غلبه بر موانع و مشکلات امتحان می‌کنند، اگر جواب نداد برای همیشه تسلیم می‌شوند.

متأسفانه، به ویژه هنگامی که با مشکلات جدید مواجه می‌شویم، همیشه این احتمال وجود دارد که اولین راه‌حل خیلی خوب جواب ندهد. برای غلبه بر موانع، باید چندین راه‌حل را امتحان کنید و بر اساس نتایجی که به دست می‌آورید از راه‌حلی به راه‌حل دیگر بروید تا در نهایت راهکار رفع مشکلات خود را پیدا کنید.

مطمئن باشید بالاخره راه‌حل مناسب و بهینه را پیدا خواهید کرد و در این کارگاه آموزشی یافتن بهترین راهکار درس‌های ارزشمند فراوانی خواهید آموخت؛ اما باید سماجت داشته باشد. باید مداومت کنید. به جای تسلیم شدن باید به تلاش خود ادامه دهید.

 اگر یک راه‌حل مشکل شما را حل نکرد، دوباره مشکل را بررسی کنید، سعی کنید بفهمید چرا این راه‌حل جواب نمی‌دهد و بعد راه‌حل دیگری پیدا کنید. سماجت و پافشاری کلید موفقیت است. مطمئن باشید هر مانعی که بر سر راه موفقیت شما قرار بگیرد می‌توانید بر آن غلبه کنید. فقط کافی است از چند استراتژی هوشمندانه و مؤثر استفاده کنید. با وضوح، جدا کردن احساسات، یادگیری و سماجت می‌توانید یک شبه ره صد ساله را طی کنید.

مقالات پیشنهادی:

موفقیت خود را تضمین کنید : ۵ اقدام کلیدی

۵ عامل پنهان که موفقیت شما را به نابودی خواهند کشاند

جک ما، میلیاردر خودساخته و مدیر عامل علی‌ بابا می‌گوید : ۸ کلید موفقیت

اگر این مقاله مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید لطفاً برای حمایت از ما آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر